Zbiornik na olej opałowy: jednopłaszczowy czy dwupłaszczowy

2010-03-23 15:09

Zbiornik na olej opałowy to podstawowy element całego systemu ogrzewania olejowego w domu. Sam olej opałowy przechowuje się w zbiornikach z polietylenu (PE-HD) lub z blachy stalowej, jedno- lub dwupłaszczowej. Zobacz, jaki zbiornik będzie idealnie pasował do twojego domu i instalacji grzewczej.

Zbiornik na olej opałowy
Autor: Piotr Mastalerz Zbiorniki jednopłaszczowe trzeba umieścić w wannie, która zabezpiecza przed rozlaniem się oleju w przypadku rozszczelnienia zbiornika

Zbiornik jednopłaszczowy należy umieścić w szczelnej wannie, która zapobiegnie rozlaniu się oleju w razie awarii zbiornika. Zastosowanie zbiornika dwupłaszczowego zwalnia z tego obowiązku. Aby zbiornik dało się wnieść do pomieszczenia, nie może on być zbyt duży, dlatego często łączy się w baterię dwa, trzy lub nawet więcej zbiorników, tak by ich łączna pojemność umożliwiała zgromadzenie zapasu oleju na całą zimę. Zbiorniki lub baterie zbiorników są wyposażone w specjalne przewody do napełniania, odpowietrzania i czerpania z nich oleju. Są one zwykle sprzedawane w komplecie ze zbiornikami i dopasowane do ich ustawienia oraz liczby. W pomieszczeniu kotłowni można ustawiać tylko zbiornik lub zbiorniki o łącznej pojemności nie większej niż 1000 l i tylko pod warunkiem, że między nimi a kotłem zostanie zachowana odległość co najmniej 1 m. Trzeba je oddzielić od kotła murowaną ścianką grubości co najmniej 12 cm, szerszą od kotła o 60 cm i wyższą o 30 cm. Ma to zapobiec stopieniu się zbiornika na olej opałowy na skutek zbyt wysokiej temperatury w sytuacji awaryjnej.

Nasi Partnerzy polecają