Kotłownia z kotłem na paliwo stałe: wymagania techniczne

2010-06-23 13:00
Kocioł na paliwa stałe
Autor: Andrzej Szandomirski

Chcesz opalać węglem, drewnem, peletami, słomą...? Nie ma najmniejszego problemu - dostępność zarówno samego opału, jak i urządzeń spalających, czyli pieców i kotłów, jest duża. Na początku jednak sprawdź, jakie warunki musi spełniać pomieszczenie kotłowni z kotłem na paliwa stałe.

Wentylacja nawiewna powinna się odbywać za pomocą niezamykalnego otworu o przekroju minimum 200 cm2 umieszczonego do 1 m nad poziomem podłogi, a wywiewna być realizowana kanałem wywiewnym z materiału niepalnego o przekroju minimalnym 14 x 14 cm, z otworem wlotowym pod stropem pomieszczenia kotłowni. Kanał wywiewny powinien być wyprowadzony ponad dach. Przekrój komina to minimum 20 x 20 cm. W podłodze pomieszczenia kotłowni powinien być kanalizacyjny wpust podłogowy, a skład paliwa znajdować się w pobliżu kotłowni, najlepiej w wydzielonym pomieszczeniu. Powierzchnia składu opału powinna być taka, aby można było zgromadzić go na cały sezon grzewczy.

Zobacz także:

Gdy kocioł ma moc powyżej 25 kW, pomieszczenia składu paliwa i żużla muszą mieć zapewnioną wentylację naturalną wywiewną w wielkości jednej wymiany powietrza na godzinę w składzie paliwa i trzykrotnej wymiany powietrza w składzie żużla. Drzwi wejściowe do kotłowni powinny być niepalne klasy 0,5 odporności ogniowej, szerokości co najmniej 0,8 m, otwierane na zewnątrz. Od wewnątrz muszą mieć zamknięcie bezklamkowe i otwierać się na zewnątrz na skutek pchnięcia. Drzwi z kotłowni do składu paliwa powinny być stalowe lub drewniane obite blachą, otwierane do kotłowni. Kotłownia powinna mieć oświetlenie naturalne od przodu kotła. Powierzchnia okien nie może być mniejsza niż 1/15 powierzchni podłogi kotłowni, przy czym połowa okien powinna dać się otworzyć. Poza tym należy zapewnić oświetlenie elektryczne oraz jedno gniazdo elektryczne o napięciu nieprzekraczającym 24 V.

W podłodze kotłowni trzeba wykonać studzienkę kanalizacyjną umożliwiającą schłodzenie wody, której pojemność powinna być równa pojemności wodnej największego kotła, ale nie większa niż 2 m3. Przewody z ciepłą wodą w pomieszczeniu kotłowni powinny być izolowane cieplnie.

W pomieszczeniu znajdującym się nad inną kondygnacją użytkową, w którym są kotły na paliwo stałe, podłoga, a także ściany do wysokości 10 cm oraz progi drzwiowe o wysokości 4 cm powinny być wodoszczelne. Dotyczy to także wszystkich przejść przewodów w podłodze oraz w ścianach do wysokości 10 cm.

Kocioł o mocy do 25 kW powinien być umieszczony w wydzielonym pomieszczeniu, możliwie centralnie w stosunku do ogrzewanych pomieszczeń. Kocioł o mocy do 10 kW można zainstalować w pomieszczeniu niebędącym pomieszczeniem mieszkalnym, którego kubatura jest nie mniejsza niż 30 m3 i jednocześnie wynosi co najmniej 4 m3 na 1 kW nominalnej mocy cieplnej kotła, jeśli jest zapewniony do niego dopływ powietrza w ilości co najmniej 10 m3/h na 1 kW nominalnej mocy cieplnej kotła.

Podłoga w pomieszczeniu kotłowni powinna być z materiałów niepalnych lub obita blachą stalową grubości 0,7 mm na szerokości minimum 0,5 m od krawędzi kotła. Powinien on być umieszczony na fundamencie z materiałów niepalnych wystającym 5 cm ponad poziom podłogi, okrawędziowanym stalowymi kątownikami. Odległość kotła od przegród pomieszczenia kotłowni musi umożliwić swobodny dostęp do niego w czasie czyszczenia i konserwacji. Wysokość pomieszczenia kotłowni powinna wynosić co najmniej 2,2 m. W istniejących budynkach dopuszcza się wysokość 1,9 m pod warunkiem zapewnienia poprawnej wentylacji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie