| muratordom.pl » Instalacje » Grzejniki » Elektryczna grzałka do drabinkowego grzejnika łazienkowego – co warto wiedzieć przed zakupem

Elektryczna grzałka do drabinkowego grzejnika łazienkowego – co warto wiedzieć przed zakupem

Elektryczna grzałka może się przydać w łazience szczególnie wtedy, gdy ogrzewanie jest wyłączone. Dzięki takiej grzałce w łazience zawsze będzie przyjemnie ciepło, nawet gdy sezon grzewczy za nami lub dopiero przed nami.

Do ogrzewania łazienek w domach z centralnym ogrzewaniem zwykle montuje się grzejniki drabinkowe. I jest to dobre rozwiązanie podczas sezonu grzewczego, bo grzejnik zapewnia wymaganą w łazience temperaturę 24oC. Problem może pojawić się w okresach przejściowych lub latem, gdy instalacja grzewcza jest wyłączona. Wówczas możemy odczuwać nieprzyjemny chłód po wyjściu z kąpieli, bo grzejnik nie działa. Rozwiązaniem tego problemu będzie zamontowanie w nim grzałki elektrycznej.

Grzałkę elektryczną umieszcza się w grzejniku i podłącza ją do sieci 230 V. Podgrzewa ona wodę znajdującą się w grzejniku c.o. i zapewnia komfort cieplny w łazience. Dzięki wyposażeniu grzejnika w grzałkę elektryczną może on pracować przez cały rok, również poza sezonem grzewczym.

Czy do każdego grzejnika można zamontować grzałkę?

Grzałki elektryczne przeznaczone są do grzejników łazienkowych, drabinkowych. Przede wszystkim grzejnik musi mieć budowę, umożliwiającą zmieszczenie w nim grzałki, która zwykle ma długość mniej więcej 50 cm. Umieszcza się ją pionowo (zdecydowanie rzadziej poziomo) w dolnym króćcu powrotnym z elementem sterującym od dołu.

Zwykle w karcie technicznej grzejnika można znaleźć informacje o tym, czy można w nim zamontować grzałkę. Niektórzy producenci podają minimalną wysokość grzejnika.

Jaką moc powinna mieć grzałka?

Do wyboru są grzałki o mocy 300, 600, 900 i 1200 W. Moc grzałki powinna być mniejsza od mocy grzejnika dla danej temperatury. By ułatwić dobór grzałki do grzejnika, niektórzy producenci udostępniają tabele, z których można dobrać odpowiednią moc grzałki elektrycznej.

Zakres regulacji temperatury może być różny u różnych producentów i wynosić na przykład 20-60oC lub 30-75oC. Może być ustawiana pokrętłem albo przyciskiem na obudowie. Regulacja pracy odbywa się za pomocą termostatu. Gdy ustawiona temperatura zostanie osiągnięta, grzałka wyłącza się.

Ile kosztują grzałki elektryczne?

Kolor grzałki można dopasować do koloru grzejnika. Do wyboru są grzałki białe z pokrętłem umożliwiającym regulację pracy (ich ceny zaczynają się poniżej 100 zł). Trochę więcej trzeba zapłacić za modele w wykończeniu w kolorze chrom matowym lub błyszczącym (ich koszt wynosi od 120 zł do blisko 200 zł).

Moc grzałki można regulować stopniowo (3 a nawet 4 opcje regulacji). To, czy jest włączona, sygnalizuje dioda. Można wybrać grzałkę o nowoczesnej, dizajnerskiej formie, z diodami LED. Im więcej diod się świeci, tym grzałka pracuje z większą mocą.

Jakie zabezpieczenia się przydają?

Przydatnym wyposażeniem grzałki jest sygnalizator awarii i zabezpieczenia przed przegrzaniem. Niektóre grzałki mają timer, który umożliwia włączenie grzałki na określony czas (na przykład dwie godziny) za pomocą naciśnięcia przycisku. Przyda się to na przykład, gdy powiesimy na grzejniku ręczniki i chcemy by szybko wyschły. Grzałka może mieć też funkcję przciwzamarzeniową. Ma ona chronić przed spadkiem temperatury wody w grzejniku poniżej określonej wartości temperatury (na przykład 8oC). Gdy tak się stanie, grzałka włącza się automatycznie i podgrzewa wodę w grzejniku.

Na co uważać podczas montażu grzałki?

Montując urządzenia elektryczne w łazience (dotyczy to także grzałki do grzejnika), trzeba zachować szczególne warunki bezpieczeństwa. W związku z tym, grzałka (a więc i grzejnik, w którym ma być zamontowana) nie powinna znajdować się bezpośrednio nad wanną lub w sąsiedztwie kabiny prysznicowej.

Najlepiej, by grzejnik z grzałką znalazł się w odległości co najmniej 60 cm od tych sprzętów, chyba że inną możliwość dopuszcza producent grzałki (trzeba sprawdzić stopień ochrony urządzenia IP, bliżej niż 60 cm od wanny lub kabiny można zamontować grzałkę o IP55 lub wyższym).

W pobliżu grzejnika powinno znaleźć się gniazdo elektryczne z bolcem, do którego podłączona będzie grzałka. Aby móc zamontować grzałkę w grzejniku, powinno się zapewnić możliwość odcięcia grzejnika od instalacji. Dlatego trzeba go wyposażyć w zawór odcinający lub termostatyczny.

Podczas używania grzałki trzeba pamiętać o tym, by:

  • grzejnik był wypełniony wodą
  • zamknąć zawór po stronie dopływu wody, ale pozostawić otwarty ten na powrocie.

Oglądaj też: Jak odpowietrzyć grzejnik bez pomocy hydraulika

Grzejniki aluminiowe w pytaniach i odpowiedziach. Jaka cena, montaż, gwarancja...

Grzejniki aluminiowe członowe są obok grzejników stalowych płytowych najchętniej wybieranym...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Nowoczesna łazienka. Aranżacja w tonacji szarości...

Modna aranżacja łazienki utrzymanej w nowoczesnych szarościach jest doskonałym tłem, na którym uwagę...

Aluminiowy, płytowy, drabinkowy czy dekoracyjny....

Zastanawiasz się jaki grzejnik będzie najlepszy? Do wyboru są m.in. grzejniki stalowe, aluminiowe, żeliwne,...

Zapowietrzona instalacja centralnego ogrzewania:...

Zapowietrzone grzejniki nie nagrzewają się prawidłowo, przez co pomieszczenia nie są odpowiednio ogrzane....

Tanie ogrzewanie. Które urządzenia grzewcze...

Gdy masz ograniczone fundusze, to szukasz takiego sposobu ogrzewania domu, które będzie kosztowało...

Rozmieszczenie i podłączenie grzejników: jak...

Planując rozmieszczenie i dobór grzejników do ogrzewania domu, trzeba zadbać o to, aby...

Systemy ogrzewania domu. Ogrzewanie podłogowe czy...

Ogrzewanie podłogowe pozwoli na rezygnację z tradycyjnych grzejników. Jednak warto wiedzieć, że w...