Grzejnik drabinkowy do łazienki

2009-10-15 2:00 Gabriela Woźniak-Kowalik|Małgorzata Kerntopf-Zalewska
Na gorącym szczeblu
Autor: Marcin Czechowicz

Zamiast zwykłych kaloryferów, niektórzy wolą założyć w łazience grzejnik drabinkowy. Nie tylko ogrzeją wnętrze – wysuszą także ręczniki lub pranie. Poza tym grzejniki drabinkowe są kolorowe, a niektóre mają nawet fantazyjne kształty.

Drabinkowe grzejniki łazienkowe najczęściej zbudowane są z dwu pionowych przewodów (czyli kolektorów), doprowadzających i odprowadzających wodę oraz kompletu łączących je, cienkich, poziomych rurek. W sklepach spotyka się również grzejniki wykonane z jednego, długiego odcinka kilkakrotnie wygiętej rury.

Rodzaje grzejników drabinkowych

  • Grzejnik drabinkowy wodny

Grzejnik drabinkowe wodne mogą ogrzewać łazienkę, zastępując z powodzeniem zwykłe kaloryfery. Nie działają jednak poza sezonem grzewczym – nie możemy wtedy dogrzać łazienki w chłodny dzień, ani wysuszyć prania. Grzejniki drabinkowe wodne podłącza się do instalacji centralnego ogrzewania, tak jak zwykłe kaloryfery. Ich przewody pionowe (inaczej kolektory) są zakończone czterema króćcami (czyli końcówkami) przyłączeniowymi. W jednym z górnych króćców jest odpowietrznik. Dwa pozostałe służą do włączenia grzejnika w instalację c.o. Jednym z nich gorąca woda wpływa do rurek, drugim – wypływa. W czwartym króćcu znajduje się korek zaślepiający.

Grzejniki mogą być wyposażone w ekran. Pełni on rolę dekoracyjną i maskuje podłączenia do instalacji, a ponadto poprawia efekt grzania.

Niektóre grzejniki drabinkowe wodne mają już fabrycznie zamontowany zawór termostatyczny, za pomocą którego możemy regulować temperaturę w pomieszczeniu, ale do niektórych modeli grzejników trzeba go dokupić.

  • Grzejnik drabinkowy wodno-elektryczny

Grzejniki drabinkowe wodno-elektryczny są podłączane do instalacji c.o., tak jak grzejniki wodne. Mają jednak dodatkową grzałkę elektryczną, wbudowaną w jeden z kolektorów. Dzięki temu można z nich korzystać przez cały rok.
Grzałka elektryczna najczęściej jest sprzedawana razem z „drabinką”. Można je też kupić oddzielnie. Znalezienie odpowiedniej jest łatwe – większość grzałek pasuje do wszystkich wodno-elektrycznych „drabinek”. Kupując grzałkę, dobierzmy ją do mocy grzejnika. Zaleca się, aby moc grzałki była mniejsza od mocy grzejnika o co najmniej 100-150 W (np. gdy grzejnik ma 500 W, to kupujemy grzałkę 350 W). Niektórzy producenci grzejników proponują też proporcjonalne zmniejszenie mocy (moc grzałki to 70-80% mocy grzejnika).

  • Grzejnik drabinkowy elektryczny (suszarka)

Mają niewielką moc, samodzielnie nie ogrzeją więc łazienki. Natomiast świetnie nadają się do jej dogrzewania i suszenia garderoby. Ich montaż jest bardzo prosty – wystarczy zawiesić je na ścianie i podłączyć do gniazdka elektrycznego o napięciu 220 V. Niektóre mają możliwość regulacji mocy. Służy do tego przełącznik umieszczony na wtyczce. Gdy chcemy szybko dogrzać łazienkę przed kąpielą lub wysuszyć ubranie, ustawiamy urządzenie na maksymalną moc.
Jeśli dzień jest chłodny i deszczowy, to dzięki suszarce możemy osuszyć powietrze w łazience. Niektóre grzejniki elektryczne są wyposażone w zabezpieczenie przed nadmiernym nagrzaniem – np. bezpiecznik wyłączający dopływ prądu, gdy zostanie przekroczona określona temperatura drabinki.

Grzejnik drabinkowy: mocniejsze i słabsze

Grzejniki drabinkowe wodne mają moc od 500 do 8000 W, a grzejniki suszarki elektryczne – od 25 do 210 W. Aby grzejnik wodny zapewnił odpowiednią dla łazienki temperaturę (25°C), powinien mieć od 100 do 130 W na każdy 1 m2 powierzchni podłogi. Do wyliczonej w ten sposób mocy dodajemy 10-20% – ten zapas pozwoli na suszenie garderoby i ręczników. Na przykład do ogrzania łazienki o wymiarach 2 x 2,5 m (pow. 5 m2), powinniśmy kupić grzejnik o mocy 550-600 W.

Materiał

Suszarki elektryczne wykonane są ze stali lub aluminium. Grzejniki drabinkowe wodne – najczęściej ze stali, chociaż można spotkać również miedziane. Jeśli nasza instalacja jest miedziana, najlepiej kupić również miedziany grzejnik. Połączenie stalowego grzejnika z miedzianą instalacją jest również możliwe. Należy jednak pamiętać o stosowaniu przekładek teflonowych w miejscach łączenia różnych materiałów, by zapobiec korozji. Do instalacji z tworzywa sztucznego możemy bez obaw podłączać grzejniki z różnych materiałów.

Zawór termostatyczny

Grzejnik łazienkowy, tak jak inne grzejniki w instalacji, powinien być wyposażony w zawór termostatyczny. Grzejniki łazienkowe mają małą pojemność, szybko się nagrzewają. Brak regulacji może doprowadzić do przegrzewania łazienki i konieczności jej wietrzenia, czyli wypuszczania ciepła na zewnątrz. Zawór termostatyczny szybko reaguje na zmiany temperatury i pozwala oszczędnie gospodarować energią dostarczaną przez grzejnik.

Kolory, wzory

Oprócz zwykłych, prostokątnych grzejników, w sklepowej ofercie znajdziemy też owalne, okrągłe albo o nieregularnych kształtach. Firmy oferują również urządzenia do ustawienia w narożniku pomieszczenia lub zawieszenia na ścianie. Niektóre modele grzejników drabinkowych można ustawić na podłodze lub przy wannie, tworząc w ten sposób efektowne, ażurowe ścianki działowe. Standardowy kolor łazienkowej „drabinki” to biel. U większości producentów można też (za dopłatą 10-30% ceny) zamówić grzejnik drabinkowy w kolorze wybranym z palety kilkudziesięciu barw. Zarówno urządzenia wodne, jak i elektryczne malowane są proszkowo. Taka powłoka jest bardzo gładka, trwała i łatwa do utrzymania w czystości. Ostatnio coraz modniejsze stają się grzejniki chromowane. Przy ich zakupie należy szczególnie pamiętać o odpowiednim doborze mocy, gdyż słabiej emitują ciepło.

Gwarancja, ceny

Ceny grzejników drabinkowych zależą od ich wielkości i mocy, materiału, z jakiego zostały wykonane i od wykończenia. Wodne kosztują od 300 do 8000 zł, elektryczne – od 300 do 600 zł. Za osobną grzałkę elektryczną zapłacimy około 200 zł. Gwarancja na suszarki elektryczne i grzałki wynosi od roku do 2 lat; na grzejniki wodne – zazwyczaj 3-5 lat, choć zdarzają się i dłuższe nawet do 8 lat.

Jak podłączyć grzejnik łazienkowy drabinkowy

Jeśli nie zamierzamy gruntownie przebudowywać instalacji c.o i chcemy zamontować „drabinkę” zamiast zwykłego grzejnika żeliwnego, powinniśmy kupić wersję z podłączeniem z boku, ze standardowym rozstawem podłączenia bocznego – 50 cm. Jeśli planujemy demontaż instalacji, to mamy więcej możliwości: grzejnik możemy podłączyć z boku, z dołu albo od góry. Niektóre modele grzejników drabinkowych działają efektywniej, jeżeli podłączy się je w określony sposób – warto o to zapytać w sklepie. Większość grzejników sprzedawana jest z kompletem uchwytów mocujących. Instalując suszarki elektryczne, należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa: montujemy je nie bliżej niż 60 cm od wanny, umywalki i prysznica i podłączamy tylko do gniazdek z uziemieniem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
bari
|

znakomite czasopismo,niedawno mam kompa wiec bede was odwiedzal. teraz mam pytanie......czy kupujac grzejnik drabinke wodna 650W ,wystarczy na ogrzanie pow.4,5 m2? oczywiscie jest juz grzejnik.pozdrowienko