Montaż grzałki elektrycznej w grzejniku łazienkowym

2020-01-21 11:12
Grzejnik łazienkowy
Autor: Łukasz Kozyra, projekt łazienki: Anna Maria Sokołowska Grzałkę elektryczną można bez większych problemów zamontować właściwie w każdym grzejniku drabinkowym

W łazience temperatura powinna być wyższa niż w innych pomieszczeniach. Czasem wymaga dogrzania nawet poza sezonem grzewczym. Dobrym rozwiązaniem jest wtedy grzałka elektryczna zamontowana w grzejniku łazienkowym. 

W łazienkach coraz częściej instaluje się grzejniki dekoracyjne, najczęściej grzejniki drabinkowe, specjalnie do nich przeznaczone. Są nie tylko bardziej niż inne odporne na korozję, ale także dzięki swej budowie umożliwiają zawieszenie i wysuszenie wilgotnych ręczników czy drobnej garderoby.

Grzejniki drabinkowe podłącza się do instalacji wodnej centralnego ogrzewania. Bardziej przezorni inwestorzy od razu wyposażają je w elektryczne grzałki umożliwiające korzystanie z grzejnika również wtedy, gdy kocioł przestanie podgrzewać wodę w instalacji centralnego ogrzewania. Wielu decyduje się jednak na zainstalowanie grzałki dopiero podczas użytkowania grzejnika.

Zależnie od sposobu, w jaki grzejnik został podłączony do instalacji centralnego ogrzewania, późniejsze zamontowanie grzałki elektrycznej jest dość proste lub wymaga niewielkich przeróbek instalacji, ale trzeba przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Warunkiem niezbędnym do montażu grzałki w już podłączonym grzejniku, jest zlokalizowanie w pobliżu gniazda elektrycznego.

Grzałka elektryczna
Autor: INSTAL PROJEKT W zależności od sposobu zamontowania grzejnika, montaż grzałki jest prosty lub wymaga tylko niewielkich przeróbek instalacji

Montaż grzałki elektrycznej: warto wiedzieć

1. Grzejniki c.o. z grzałką elektryczną traktowany jest jako urządzenie elektryczne, dlatego trzeba przestrzegać szczególnych warunków zapewniających bezpieczeństwo ich użytkowania w łazience. W zależności od stopnia ich zabezpieczenia przed wilgocią oraz klasy ochronności można montować i używać tylko w określonych strefach, dlatego grzejnik z grzałką zwykle montuje się w odległości co najmniej 60 cm od obrysu wanny i brodzika kabiny prysznicowej. To wymaganie dotyczy również gniazda elektrycznego, do którego ma być podłączony grzejnik. Niedopuszczalne jest jego zainstalowanie bezpośrednio nad wanną.

2. Podczas montażu w grzejniku, grzałka nie może być podłączona do zasilania.

3. Grzałkę elektryczną można zamontować tylko w jednym z dwóch dolnych króćców przyłączeniowych.

4. Moc grzałki trzeba dobrać do mocy grzejnika - nie może być większa niż moc grzejnika dla parametrów 90/70/20°C; zazwyczaj przyjmuje się 70% tej mocy.

5. Przed włączeniem grzałki trzeba się upewnić, czy instalacja jest napełniona wodą.

6. Nie można całkowicie odciąć grzejnika od instalacji c.o. Woda, która będzie się rozszerzać pod wpływem podwyższonej temperatury, musi mieć możliwość zwiększenia swojej objętości.

7. Podczas montażu grzałki elektrycznej warto zapobiec krążeniu wody w instalacji. Jeśli grzejnik jest zasilany od dołu, trzeba zakręcić zawór termostatyczny na zasilaniu. Jeżeli grzejnik zasilany jest od góry (krzyżowo), na przewodzie powrotnym dobrze jest zainstalować zawór odcinający, który należy zamknąć, zanim włączy się grzałkę. Jednocześnie powinno się zdemontować głowicę termostatyczną, aby podczas pracy grzałki zawór termostatyczny pozostał otwarty.

8. Napełnianie instalacji płynem innym niż woda grozi utratą gwarancji na grzałkę i grzejnik, chyba że producent urządzeń dopuszcza ich eksploatację z innymi płynami.

9. Gniazdo elektryczne, do którego będzie włączona wtyczka grzałki elektrycznej, musi mieć bolec ochronny (tak zwane uziemienie).

Polecany artykuł:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE