Grzejnik pionowy: kiedy stosuje się takie grzejniki? Z jakich mogą być materiałów? Co mamy do wyboru?

2019-04-08 11:00
Grzejnik pionowy kolorowy
Autor: Eugeniusz Filipiuk Grzejnik pionowy w intensywnym kolorze może być ciekawym elementem wystroju. Projekt wnętrza: Katarzyna Kosiorek/KK Architekci

Grzejnik pionowy może być ciekawym elementem wystroju nowoczesnego domu. Ale przede wszystkim jest elementem systemu grzewczego. Dlatego wybierając grzejnik pionowy, trzeba zwracać uwagę zarówno na jego wygląd, jak i parametry techniczne.

Chcemy by nowoczesne wnętrza były jasne i przestronne. Zwiększa się więc powierzchnię przeszkleń. Coraz częściej do zapewnienia dobrego doświetlenia nie wystarczą standardowe okna zamontowane na wysokości około 90 cm nad podłogą. Wybiera się okna zdecydowanie większe, często sięgające podłogi. Dotyczy to zarówno domów jednorodzinnych, jak i mieszkań w blokach, zarówno strefy dziennej, jak sypialni czy pokoi dzieci. I tu pojawia się problem – gdzie umieścić grzejnik? Dawniej znalazłby swoje miejsce we wnęce pod oknem. Co więc zrobić, gdy okno sięga podłogi?

Oczywiście można wybrać grzejnik kanałowy i ukryć go w warstwie podłogi. Dobrym rozwiązaniem jest też ogrzewanie podłogowe. Ale można też podejść do tematu w zupełnie inny sposób – zamiast ukrywać grzejnik można go wyeksponować. Można go umieścić na ścianie, obok okna lub między wielkoformatowymi przeszkleniami.

Do takich miejsc nie będą pasować grzejniki o typowych wymiarach. Wolne fragmenty ścian są bowiem zwykle dość wąskie. Doskonale nadają się grzejniki pionowe. 

Inną sytuacją, w której sprawdzą się grzejniki pionowe, są łazienki, przedsionki, korytarze, w których chcemy zawiesić grzejniki na ścianie, ale z uwagi na lokalizację drzwi, stałej zabudowy, mebli czy innych elementów wyposażenia, miejsce na nie jest ograniczone. Wtedy też wybór grzejnika pionowego może być jedynym możliwym rozwiązaniem.

Pionowe grzejniki białe
Autor: Małgorzata Góra Białe pionowe gładkie grzejniki nikną na tle białych ścian. Mimo swojej wielkości nie przytłaczają pomieszczenia

Grzejniki pionowe dekoracyjne

Największą grupę wśród grzejników pionowych stanowią grzejniki dekoracyjne. Wynikać to może ze sposób montażu - nie ukrywa się ich we wnękach podokiennych, tylko zawiesza na ścianach, często w eksponowanych miejscach. Do tego z uwagi na swój pionowy kształt są widoczne zaraz od wejścia do pomieszczenia.

Mogą to być grzejniki zbudowane z płaskich paneli, kolektorów o przekroju kwadratowym lub owalnym, albo mieć oryginalny kształt będący odzwierciedleniem najnowszych trendów w dizajnie. Stylistyką mogą doskonale wpisywać się w nowoczesne, minimalistyczne wnętrza, w bogate aranżacje retro albo luksusowo wykończone apartamenty, w których każdy detal jest najwyższej jakości.

Dostępne są różne opcje wykończenia grzejników pionowych – powierzchnie matowe lub błyszczące. Wiele kolorów do wyboru: począwszy od delikatnych bieli i beżów, dzięki którym dyskretnie wtapiają się w tło, przez modne grafity i czernie, po intensywne kolory, sprawiające, że grzejniki pionowe stają się charakterystycznym elementem wystroju wnętrza. Mogą mieć dodatkowo praktyczne uchwyty lub relingi.  

Oferta grzejników pionowych dekoracyjnych jest naprawdę duża, a nasz wybór może ograniczać jedynie ich… cena. Dobra jakość użytych materiałów, dbałość o detale w połączeniu z ciekawą stylistyką sporo kosztuje. Ceny grzejników dekoracyjnych zaczynają się od blisko tysiąca złotych i mogą sięgać aż do kilku tysięcy za sztukę.

grzejnik pionowy
Autor: Piotr Mastalerz Gdy okno sięga podłogi, grzejnik pionowy można umieścić na ścianie obok. Projekt: Marcin Rubik, współpraca: Magda Kunowska, Marcin Podlewski

Grzejniki pionowe stalowe czy aluminiowe

Grzejniki pionowe, czyli takie których wysokość jest zdecydowanie większa niż szerokość, znajdziemy zarówno wśród nowoczesnych grzejników stalowych płytowych, jak i grzejników członowych aluminiowych, jak również grzejników stalowych stylizowanych na klasyczne kaloryfery. Przeważnie są to modele w standardowym białym wykończeniu. Dzięki temu umieszczone na tle białej ściany są mało widoczne.

Grzejniki pionowe aluminiowe składają się z członów, które połączone ze sobą tworzą grzejnik o określonej wydajności. Najwęższe mogą składać się z trzech elementów (na przykład o łącznej szerokości 24 cm). Wysokości grzejnika może wynosić nawet ponad 2,5 m.

Przeczytaj też:

Grzejniki stalowe płytowe składają się z ożebrowania umieszczonego w estetycznej obudowie. Dostępne są w kilku szerokościach, zaczynając od około 30 cm, a kończąc na około 75 cm. Do wyboru jest też zwykle kilka wysokości, na przykład 150 cm, 180, 195, 210 i 230 cm. Można więc bez trudu dopasować nie tylko wielkość grzejnika, ale też jego odpowiednią moc do parametrów instalacji grzewczej. Niektóre z grzejników płytowych mają idealnie gładki panel czołowy, co poprawia ich estetykę.

Wśród grzejników stalowych znajdziemy też grzejniki pionowe w stylu retro. Swoją budową nawiązują do klasycznych grzejników żeliwnych, składają się z żeberek. Są jednak wykonane ze stali, dzięki czemu szybciej reagują na zmiany temperatury w instalacji, a co za tym idzie lepiej nadają się do nowoczesnych systemów grzewczych sterowanych automatyką.

Nowoczesne grzejniki stalowe mogą mieć różne kształty. Współcześni projektanci uwielbiają stalowe grzejniki właśnie dlatego, że można je kształtować w najróżniejszych stylach. Występują również w szerokiej gamie kolorystycznej.

grzejnik pionowy
Autor: Mariusz Bykowski Grzejnik pionowy zawieszony na ścianie zewnętrznej dyskretnie przysłonięto zasłoną. Projekt: Beata Tokarska-Kornecka, Jakub Kornecki/Q+B.Architekci

Dobór grzejnika

W nowym domu grzejniki zwykle dobiera się na podstawie projektu instalacji grzewczej. Powinna być w niej określona moc grzejnika dla planowanych parametrów pracy systemu grzewczego, a także jego wymiary. Na tej podstawie można dobrać z katalogu grzejnik, pamiętając, że lepiej go przewymiarować niż dobrać zbyt mały.

Jeśli modernizujemy instalację, moc grzejników można dobrać szacunkowo.

Ile kosztują grzejniki pionowe

Grzejnik dekoracyjny pionowy to wydatek ponad 1 tys. zł. W przedziale 1,3 tys. zł do 2,5 tys. zł mamy już całkiem spory wybór grzejników w różnym wykończeniu powierzchni i estetyce, nie tylko białe, ale też czarne, grafitowe, beżowe. Od 1,5 tys. zł zaczynają się ceny grzejników z gładkim panelem czołowym. Ale można też znaleźć grzejniki dekoracyjne za 7-10 tys. zł, a nawet blisko 20 tys. zł za sztukę. Grzejnik pionowy w stylu retro to wydatek od 600 do 2000 zł. Najtańsze są grzejniki stalowe płytowe i członowe aluminiowe. Można je kupić za 600-800 zł.

grzejnik pionowy
Autor: materiały prasowe Vasco Wybierając grzejnik pionowy do łazienki, sprawdźmy czy producent dopuszcza takie jego zastosowanie

Sprawdź przed wyborem grzejnika

1. Co jest wliczone w cenę. Czy oprócz samego grzejnika dostaniemy niezbędne zawory przyłączeniowe, odpowietrzniki, które są potrzebne do jego prawidłowego montażu. Elementy te mogą być dostarczane z grzejnikiem, albo trzeba je dokupić.

2. Jak długa jest gwarancja i na jakich warunkach jest udzielana. Czy długoletnia gwarancja obejmuje wykończenie grzejnika i jego szczelność.

3. Jakie wymaganie montażowe ma konkretny model grzejnika. Przykładowo czy dany grzejnik aluminiowy jest dopuszczony przez producenta do stosowania w instalacji z miedzi albo czy wybrany przez nas model grzejnika można zamontować w łazience. Ile wolnej przestrzeni trzeba przewidzieć wokół niego, by zapewnić prawidłową cyrkulację powietrza.

grzejnik pionowy
Autor: materiały prasowe Vasco Można wybierać spośród wielu wielkości grzejników pionowych, wariantów wykończenia i wyposażenia dodatkowego
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE