Grzejniki aluminiowe w pytaniach i odpowiedziach. Jaka cena, montaż, gwarancja...

2019-04-02 12:38 Agata Kosiarska
Grzejniki aluminiowe członowe
Autor: Mariusz Bykowski Grzejniki aluminiowe w większości mają charakterystyczą członową budowę

Grzejniki aluminiowe są bardzo popularne. W ofercie znajdziemy zarówno stosunkowo tanie grzejniki członowe, jak i dużo droższe grzejniki dekoracyjne. Jaki grzejnik aluminiowy wybrać? Z jakimi wydatkami trzeba się liczyć? Co trzeba wiedzieć o jego montażu?

Grzejniki aluminiowe są chętnie stosowane zarówno w nowych instalacjach, jak i podczas modernizacji starych systemów grzewczych. Mają bowiem rozliczne zalety. Zanim jednak zdecydujemy się na ten rodzaj grzejników, powinniśmy poznać ich cechy charakterystyczne i ograniczenia w stosowaniu.

Grzejniki aluminiowe, czyli jakie

Aluminium to materiał stosunkowo lekki i plastyczny. Dobrze przewodzi ciepło, dlatego szybko reaguje na zmiany temperatury. Jest odporny na korozję - w środowisku atmosferycznym pokrywa się cienką warstwą tlenku glinu, która chroni jego powierzchnię przed dalszym utlenianiem. To między innymi te cechy aluminium sprawiają, że doskonale nadaje się do produkcji grzejników.

Niewielki ciężar elementów powoduje, że grzejnik aluminiowy zamontowany w instalacji i wypełniony czynnikiem grzewczym, jest zdecydowanie lżejszy niż dawniej stosowane grzejniki żeliwne, a także nowoczesne grzejniki stalowe płytowe. Z tego względu łatwiej jest je transportować i montować.

Z kolei niewielka bezwładność cieplna, czyli szybka reakcja na zmiany temperatury, świetnie sprawdza się w nowoczesnych systemach grzewczych, których pracą steruje automatyka. Dostosowuje ona wydajność systemu grzewczego do zmieniających się warunków temperaturowych. Grzejnik aluminiowy, który szybko się nagrzewa i potem oddaje ciepło do pomieszczenia, dobrze z nią współpracuje. Sprzyja temu również niewielka pojemność wodna tego rodzaju grzejników.

Odporność na korozję to kolejna właściwość, która jest ważna w systemie ogrzewania. Grzejniki są zazwyczaj produkowane ze stopu aluminium, bo dzięki dodaniu odpowiednich pierwiastków (takich jak miedź i i krzem) i odpowiedniej obróbce wzrasta ich wytrzymałość. Niektórzy producenci podają, że ich grzejniki są wykonane z czystego aluminium, a dzięki temu są wyjątkowo lekkie.

Grzejnik aluminiowy
Autor: materiały prasowe FONDITAL Standardem są grzejniki aluminiowe składające się z 10 członów (żeber)

Grzejniki aluminiowe członowe

Największa jest oferta grzejników aluminiowych członowych. Zbudowane są z identycznych elementów (tak zwanych członów lub żeberek), które można łączyć w zestawy. Standardowo są dziesięcioelementowe, choć w zależności od potrzeb może ich być od trzech do nawet kilkunastu.

Elementy grzejników aluminiowych członowych są odlewane pod wysokim ciśnieniem lub wytłaczane. Dzięki temu uzyskują porządany kształt. Następnie są wykańczane w wieloetapowych procesach. Dzięki temu grzejnik ma jednorodną strukturę i gładką powierzchnię. Doskonałe efekty idealnie gładkiej i błyszczącej powierzchni, a przy tym odpornej na zniszczenie, uzyskuje się przez poddanie elementów grzejnika aluminiowego procesowi anaforezy (powlekania warstwą lakieru podczas kąpieli), a następnie malowaniu farbami proszkowymi.

Przeczytaj też:

O doskonałej jakości grzejników aluminiowych świadczy długoletnia gwarancja, jaka jest na nie udzielana. Może wynosić nawet 10 lat, a w niektórych przypadkach nawet 20 lat.

Grzejnik
Autor: Mariusz Bykowski Wiele możliwych zestawień pozwala dobrać wielkość grzejnika do nietypowej lokalizacji

Wymiary grzejników aluminiowych

W ofercie producentów znajdziemy zarówno pojedyncze człony, które możemy kupić w potrzebnej ilości i połączyć, uzyskując grzejnik o wymaganej wielkości. Uwaga oprócz standardowych członów, trzeba wtedy dokupić jeden człon z zaworami podłączeniowymi (do wyboru prawy lub lewy).

Jednak  standardem są kompletne grzejniki aluminiowe, składające się z 10 elementów. Mają szerokość około 80 cm i zwykle są oferowane w kilku wysokościach, na przykład około 46, 56, 67, 76 i 86 cm albo 43, 58, 68, 88 cm.

Są też grzejniki aluminiowe o mniej typowych wymiarach – wysokie i wąskie, a także szerokie i niskie. Dzięki temu bez trudu znajdziemy grzejnik, który będzie najlepiej pasował do miejsca, w którym chcemy go zamontować.

Dobierając wielkość grzejnika, pamiętajmy, żeby wokół niego pozostawić odpowiednio dużo wolnej przestrzeni. Zwykle wiesza się go około 12 cm nad podłogą, a ponad nim trzeba pozostawić około 10 cm.

Grzejnik we wnęce
Autor: Piotr Mastalerz Gdy grzejnik aluminiowy ma być umieszczony we wnęce, trzeba wokół niego pozostawić odpowiednio dużo wolnej przestrzeni, pozwalającej na swobodną cyrkulację powietrza

Grzejniki aluminiowe dekoracyjne

Przeglądając ofertę grzejników aluminiowych, oprócz modeli członowych, znajdziemy też grzejniki dekoracyjne. Mogą mieć przeróżne formy i wykończenie powierzchni. Począwszy od praktycznych drabinek, przez minimalistyczne płaskie panele po modele o wyrafinowanych liniach tworzone przez uznanych na świecie designerów. Modne są zarówno modele grzejników aluminiowych pionowe, jak i poziome.

głowica termostatyczna
Autor: Marcin Czechowicz Do sterowania pracą grzejnika aluminiowego potrzebna jest głowica termostatyczna

Do jakiej instalacji grzejniki aluminiowe

Grzejniki aluminiowe członowe są przeznaczone do instalacji centralnego ogrzewania wodnego, w których czynnikiem grzewczym jest woda. Od parametrów cieplnych instalacji zależy wydajność konkretnego grzejnika. Na przykład ten sam grzejnik pracujący w instalacji o parametrach 75o/65o/20oC ma wydajność 106,6 W, a w instalacji o parametrach 90o/70o/20oC – 135 W.

Warto o tym pamiętać, wybierając grzejniki – moc cieplną grzejnika porównujmy zawsze dla takich samych parametrów instalacji. Wtedy jest to miarodajne.

Sprawdź też:

Każdy producent podaje informację, w jakich instalacjach może pracować konkretny typ grzejnika (nisko-, wysokotemperaturowych, układ otwarty, zamknięty). Podana jest dopuszczalna maksymalna temperatura (może to być 95oC lub 110oC), a także maksymalne ciśnienie (np. 16 lub 20 barów), a także rodzaj materiału, z jakiego mogą być przewody centralnego ogrzewania (tworzywo sztuczne, stal, miedź). Te informacje są ważne szczególnie w przypadku instalacji wysokotemperaturowych, a także wtedy, gdy mamy instalację miedzianą. Grzejniki aluminiowe można w niej stosować wtedy, gdy dopuszcza to ich producent i gwarantuje, że są one zabezpieczone przed powstaniem procesów katalitycznych na styku obu metali. Czasami zaleca się stosowanie przekładek dielektrycznych lub inhibitorów korozji. Trzeba tego bezwzględnie przestrzegać.

Podłączenie grzejnika
Autor: Mariusz Bykowski Warto zadbać o estetyczne podłączenie grzejnika aluminiowego do instalacji
Podłączenie grzejnika
Autor: materiały prasowe Armatura Kraków Zapewni to podłączenie wyprowadzone ze ściany za grzejnikiem
Warto wiedzieć

Działanie grzejnika aluminiowego

Grzejnik jest podłączony do systemu centralnego ogrzewania. Czynnik grzewczy napływa do grzejnika, ogrzewając jego elementy. Ukształtowanie pojedynczych członów zapewnia jak największą powierzchnię wymianę ciepła. Od dołu grzejnika zasysane jest powietrze z pomieszczenia, którego temperatura wzrasta na skutek przepływu między rozgrzanymi elementami grzejnika. Ich kształt sprzyja konwekcji ciepłego powietrza. A następnie ciepłe powietrze wypływa górą. W niektórych grzejnikach aluminiowych człony mają taki kształt, aby ukierunkować przepływ powietrza w stronę pomieszczenia.

Przeczytaj też:

Grzejnik aluminiowy dekoracyjny
Autor: materiały prasowe IRSAP Ciekawa horyzontalna forma i dbałość o detale to wyróżnia grzejniki aluminiowe dekoracyjne

Jak grzejnik aluminiowy podłączyć do instalacji

Gdy grzejnik ma być stosowany w nowej instalacji grzewczej, warto zadbać o to, by był z nią estetycznie połączony. Dobrze wtedy wybrać grzejnik aluminiowy z możliwością podłączenia od dołu lub z tyłu - ze ściany za grzejnikiem. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych zaworów podłączeniowych.

Przeczytaj też:

Jeśli wymieniamy stary grzejnik, a nie chcemy przerabiać instalacji centralnego ogrzewania, wówczas sprawdzi się grzejnik z podłączeniem bocznym. Informację o rozstawie rur: zasilającej i powrotnej można znaleźć w karcie produktu i wybrać grzejnik pasujący do naszej instalacji.

Grzejnik aluminiowy dekoracyjny
Autor: materiały prasowe Vasco Grzejnik aluminiowy dekoracyjny może być nie tylko estetyczny, ale też praktyczny, dzięki zamontowanemu na nim wieszakowi

Grzejniki aluminiowe ceny

Zdecydowana większość grzejników aluminiowych członowych jest koloru białego. Najtańsze są standardowe grzejniki aluminiowe składające się z 10 elementów o wysokości około 60 cm. Taki grzejnik to wydatek rzędu 240-300 zł. Jeśli grzejnik ma bardziej nowoczesny design – uproszczona forma, dbałość o detale, jego cena może wzrosnąć do 400 zł.

Grzejniki aluminiowe o nietypowych wymiarach są droższe. Na przykład za trzyelementowy grzejnik o wysokości blisko 170 cm i szerokości 24 cm trzeba zapłacić ponad 800 zł.

W ofercie producentów znajdziemy też grzejniki aluminiowe w wykończeniu czarnym lub grafitowym. Ich koszt to ponad 400 zł za sztukę.

Na zupełnie inny – zdecydowanie większy wydatek – musimy być przygotowani, decydując się na grzejnik aluminiowy dekoracyjny. Nowatorski ciekawy design połączony z wysoką jakością produktu widuje jego cenę do kilku tysięcy złotych za sztukę.

Nowoczesny grzejnik
Autor: materiały prasowe Vasco Gładkie błyszczące powierzchnie grzejnika aluminiowego pasują do minimalistycznego wnętrza
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE