Malowanie grzejnika: jak to zrobić? Jakie farby zastosować do grzejników?

2018-09-27 13:32

Stare grzejniki, jeśli nie ciekną, można pomalować i znów będą wyglądać jak nowe. Podpowiadamy, jak i kiedy wykonać malowanie grzejnika. Jaką zastosować farbę do pomalowania grzejników.

Malowanie grzejników
Autor: Kalbar Kaloryfery można malować, gdy wiszą na ścianie. Powinny być jednak zimne

Grzejniki można malować, gdy są zimne. Najlepiej robić to w temperaturze pokojowej 10-20oC i przy wilgotności mniejszej niż 80%. Przed malowaniem grzejnik trzeba oczyścić ze starej farby i rdzy, a potem oczyścić z pyłu. Najwygodniej pomalujemy grzejniki odłączone od instalacji i zdjęte ze ściany. Ten zabieg wymaga zatrudnienia fachowca lub posiadania pewnych umiejętności. Większość grzejników można zdjąć bez spuszczania wody z instalacji centralnego ogrzewania. Grzejniki możemy też pomalować, gdy wiszą na ścianie. Trzeba tylko zabezpieczyć podłogę i ścianę za nimi folią malarską.

Temperatura powierzchni przeznaczonej do malowania nie powinna być wyższa niż 30oC, ponieważ świeżo nałożona farba będzie zbyt szybko schnąć i powstała powłoka nie będzie trwała.

Malowanie grzejników
Autor: Kalbar Przed malowaniem grzejników trzeba zabezpieczyć folią ścianę i podłogę obok niego

Malowanie grzejnika: przygotowanie podłoża

Jeśli chcemy tylko odświeżyć grzejnik, który pożółkł, trzeba go oczyścić z kurzu, umyć, jeśli jest zatłuszczony, powierzchnię zmatowić drobnym papierem ściernym, a potem przetrzeć wilgotną szmatką i zostawić do wyschnięcia.

Grzejniki, na których jest łuszcząca się farba i rdza, trzeba dokładnie oczyścić przed malowaniem, a potem odpylić. Starą farbę i rdzę należy porządnie zeskrobać za pomocą metalowej szczotki lub grubego papieru ściernego na szlifierce oscylacyjnej lub mimośrodowej. W zakamarki między żeberkami dotrzemy, nakładając papier ścierny na drobny klocek. Fragmenty starej farby, które dobrze się trzymają, powinno się zmatowić drobnym papierem ściernym, żeby zapewnić przyczepność nowej farby.

Sprawdź też:

Podłoże przygotowane do malowania powinno być czyste, suche i odtłuszczone. Po oczyszczaniu grzejnik trzeba wytrzeć wilgotną szmatką, żeby zebrać pył. Na grzejnikach, zwłaszcza stojących w kuchni, z pewnością jest warstwa tłustych osadów. Najlepiej więc jest umyć je wodą z płynem do mycia naczyń, potem przetrzeć czystą wodą i zostawić do wyschnięcia.

Malowanie grzejników
Autor: Kalbar Powierzchnię kaloryferów trzeba oczyścić metalową szczotką z rdzy i fragmentów łuszczącej się farby

Malowanie grzejników: jak to się robi

Kaloryfery z żeberkami najlepiej pomaluje się wąskim pędzlem z dość długim włosiem na bardzo długim drążku, który pozwala dotrzeć w różne zakamarki.

Do malowania grzejników płytowych można użyć zwykłego pędzla płaskiego o średniej długości włosiu. Farby do grzejników można nakładać natryskowo (są też specjalne w małych pojemnikach w spreju). Jeżeli w powierzchni przeznaczonej do malowania są zagłębienia po usuniętej starej powłoce, dobrze jest najpierw pomalować tylko te miejsca (żeby wyrównać grubość powłoki).

Grzejniki maluje się 2-3 razy. Odstęp między nakładaniem kolejnych warstw powinien być tak długi, jak wskazuje producent farby. Może to być pół godziny albo nawet 8 godzin. Generalnie powierzchnia powinna być pyłosucha, czyli nie kleić się do ręki. Grzejniki można włączyć dopiero 24 godziny po malowaniu.

Sprawdź też:

Malowanie grzejników
Autor: Kalbar Do malowanie kaloryferów służy długi i wąski pędzel z lekko zagiętą rączką
Dobra rada

Jak zdjąć grzejnik do malowania

Można to zrobić bez spuszczania wody z instalacji, pod warunkiem że grzejnik jest wyposażony w zawory na zasilaniu i powrocie. Wówczas wystarczy je zamknąć. W przypadku zaworu termostatycznego oznacza to ustawienie go w pozycji oznaczonej gwiazdką. Po zdjęciu zaślepki na zaworze do kryzowania (jest umieszczony na dolnej rurze) zakręca się go kluczem imbusowym. Trzeba być przygotowanym na to, że tryśnie z niego brudna woda, dlatego pod ręką powinna być ścierka, a pod zaworem miska. Po zluzowaniu śrubunków woda z grzejnika spłynie do miski. Po opróżnieniu grzejnika trzeba zakręcić śrubunki i wtedy można go już zdjąć. Po pomalowaniu ściany i wyschnięciu farby zawieszamy grzejnik, z powrotem go podłączamy, luzujemy śrubę zaworu do kryzowania, a następnie odpowietrzamy grzejnik, używając odpowietrznika u góry grzejnika. Grzejnik napełnia się wodą od dołu, która stopniowo wypycha powietrze przez odpowietrznik. Gdy z odpowietrznika zacznie wylatywać woda, grzejnik jest napełniony i trzeba zamknąć odpowietrznik.

Farby do malowania grzejników

Do malowania grzejników najlepiej jest używać farb o takim przeznaczeniu, które oznacza, że można je nakładać na podłoża z metali używanych do produkcji grzejników: stali, żeliwa, aluminium, miedzi. Ponadto są one odporne na wysokie temeratury i ich powłoka nie popęka ani nie odpadnie, gdy grzejniki będą pracować pełną parą. Farby do grzejników mają jasny kolor, np. biały, srebrny lub chromowy. Pamiętajmy, że pomalowanie grzejnika kolorową, ciemną farbą zmniejsza moc grzejną kaloryfera. Farby do grzejników są opracowane tak, że nie powinny zżółknąć pod wpływem temperatury.

Sprawdź też:

Do malowania kaloryferów stosuje się też farby do metalu i drewna albo do metalu i betonu. Sprawdzą się także farby chlorokauczukowe i ftalowe.

Uwaga na miedź

Nie każda farba do metalu, może być stosowana do malowania miedzi. Tu sprawdzą się farby o spoiwie akrylowym. Jeśli w instalacji są elementy miedziane, dobrze jest je przetrzeć wełną stalową w celu usunięcia zabrudzeń i patyny. Tak oczyszczone znowu nabiorą blasku i będą wyglądać jak nowe. Jeśli mamy farbę do miedzi, można je pomalować.

QUIZ: Co wiesz o grzejnikach?

Jak wybierać grzejniki

Pytanie 1 z 8
Grzejnik lakierowany na biało ma wydajność:

Jak wybrać grzejnik: wideo poradnik

Jak wybrać grzejnik do domu?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.