Budowa domu z przerwami. Kiedy można przerwać budowę, a kiedy robić tego nie należy?

2011-09-22 14:39
Budowa domu
Autor: Jarosław Kąkol Przerwy na budowie - stan surowy otwarty

Budowę najlepiej prowadzić od wiosny do jesieni. Często jednak, budowa domu przeciąga się na kolejny sezon. Chociaż są materiały, które pozwalają budować nawet w bardzo niskiej temperaturze, przerwa na zimę jest wskazana. Sprawdź, jakie przerwy w budowie możesz przeprowadzić, a jakich w żadnym wypadku robić nie powinieneś.

Kiedy można przerwać budowę domu

  • Stan zerowy. Dom ma wykonane ławy, stopy, ściany fundamentowe oraz podłogę na gruncie albo ściany piwnic i strop nad piwnicą. Nie ma niebezpieczeństwa, że coś przyda się złodziejom. Trzeba tylko zabezpieczyć papą lub folią chudy beton na gruncie i odsłonięte elementy izolacji.
  • Stan surowy otwarty. To najbezpieczniejszy moment na przerwanie budowy. Dom ma wymurowane ściany nośne oraz kominy, wykonany strop nad parterem i schody wewnętrzne (jeśli zaprojektowano je jako żelbetowe). Jest już również więźba i pokrycie dachu – najbezpieczniej zrobić deskowanie połaci i pokryć je papą. Otwory okienne i drzwiowe są zabite deskami. Złodzieje nie mają czego szukać na takiej budowie.
  • Stan surowy zamknięty. To kolejny etap po instalacjach i tynkach. Przewody są ukryte pod tynkami, okna i drzwi zakotwione, ściany otynkowane. Trzeba zapewnić wentylację, by dom odparowywał wodę. Nie ma konieczności ogrzewania budynku. Dla złodziei wciąż nie ma tu nic do roboty. Okna po tynkowaniu trudno wymontować ze ściany.

Kiedy przerwy w budowie domu nie są wskazane

Budowa domu najczęściej przerywana jest na zimę. Nie należy tego robić jednak w momencie, kiedy niekorzystne warunki atmosferyczne mogłyby zniszczyć to, co już zostało zrobione. Trzeba też pamiętać o bezpieczeństwie – pozostawiona budowa nie powinna być okazją dla złodzieja.

Nie należy przerywać prac:

  • po zrobieniu wykopu fundamentowego – bo skarpy będą się osuwać, a w wykopie zacznie gromadzić się woda;
  • po zbudowaniu ściany – to nie jest dobry moment. Jeśli ściany na zimę nie zostały zabezpieczone, woda może wniknąć w materiał i go rozsadzić. Trzeba budować stan surowy aż do zadaszenia budynku;
  • po wykonaniu instalacji a przed tynkami, bo instalacje to chodliwy towar, należy je zakrywać tak szybko, jak się da;
  • na etapie prac wykończeniowych – to etap budowania aż do zamieszkania. Zbyt wiele cennych elementów znajduje się w budynku. W domu często włączany jest już alarm, nocuje ekipa albo... inwestor sypia na materacu.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają