| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Wyburzanie ścian - jak bezpiecznie przeprowadzić remont w domu lub mieszkaniu.

Wyburzanie ścian - jak bezpiecznie przeprowadzić remont w domu lub mieszkaniu.

Z pomysłem wyburzania ścian spotykamy się zarówno podczas remontu, jak i podczas aranżacji wnętrza nowego mieszkania. Jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jakie konsekwencję niesie za sobą taki zabieg. Nie można zapominać, że każde zmiany w konstrukcji budynku muszą być wykonywane pod okiem specjalisty. Przeczytaj, od czego zacząć wyburzanie ścian w swoim mieszkaniu.

Wyburzanie ścian jest możliwe teoretycznie w każdym wypadku i często staje się jedyną możliwością na zaaranżowanie nowoczesnego wnętrza. Jednak w praktyce zabieg usuwania ścian wymaga więcej uwagi. Na samym początku należy określić, z jakim typem ściany mamy do czynienia – czy jest to ściana nośna (konstrukcyjna), czy działowa. Mimo, że w większości przypadków ściany nośne są grubsze od działowych, to nie zmienia to faktu, że do każde wyburzenie ścian lub inny zabieg ingerujący w konstrukcję budynku, należy skonsultować ze specjalistą – inżynierem budownictwa lub architektem. Grubość ścianki działowej to z reguły 6,5 lub 12 cm. Tego rodzaju ściany nie powinny przenosić żadnych obciążeń poza własnymi, jednak usunięcie takiej przegrody może prowadzić do zaburzenia konstrukcji budynku.

Wyburzanie ścian działowych – jak się do tego zabrać

Mimo, że wyburzanie ścian działowych z reguły nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji i nie wymaga odrębnego projektu, to jednak rozbiórkę przegrody powinniśmy rozpocząć od konsultacji z konstruktorem. Upewni on nas w przekonaniu, że na pewno zabieramy się za wyburzanie ściany działowej oraz określi, czy przegroda nie jest odpowiedzialna za odbieranie częściowych obciążeń. Najwięcej problemów z wyburzaniem ścian działowych możemy spotkać w budownictwie przedwojennym. W tego typu budynkach ceglane stropy typu Kleina, były połączone ze ścianami działowymi przy pomocy stalowych belek – cała konstrukcja stanowiła integralną całość. W tym wypadku, usunięcie ścianki działowej może spowodować, że ściany sąsiednie, nie będą w stanie odebrać takiej ilości obciążeń, co może doprowadzić do wygięcia się stropu na wyższej i niższej kondygnacji. W niektórych przypadkach może dojść także do lokalnych zawaleń. Niektóre ze ścian działowych w starym budownictwie, stawiane były w pośpiechu co powodowało pominięcie stalowych belek w konstrukcji. Jeżeli wyburzymy taką ścianę mogą nastąpić ugięcia lub pęknięcia stropu, dlatego w tym wypadku konieczne jest zastosowanie podciągu.

Warto także pamiętać - nawet jeżeli teoretycznie, ścianka działowa nie powinna przenosić żadnych obciążeń, to usunięcie jej bez konsultacji z fachowcem może doprowadzić do wad konstrukcyjnych budynku.

Autor: Piotr Mastalerz

Każde wyburzenie ściany konstrukcyjnej wymaga projektu i pozwolenia na budowę. Projektant musi wykonać obliczenia obciążeń i zaprojektować podciąg

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Czy możemy wyburzyć ścianę nośną?

Wyburzenie ściany nośnej nie jest możliwe w każdym wypadku. Planując usunięcie nośnej przegrody musimy skonsultować się ze konstruktorem lub architektem. Należy również wykonać projekt przebudowy (tak klasyfikuje się ten zabieg w prawie budowlanym) oraz otrzymać pozwolenie z urzędu na wykonanie takiego przekształcenia. Oczywiście poza zgodą urzędu musimy posiadać również zgodę właściciela lub administratora budynku. Złożony w urzędzie dokument musi zawierać odpowiednie obliczenia konstrukcyjne obciążeń oraz zaprojektowany podciąg.

Usunięcie ściany konstrukcyjnej wymaga zastąpienia jej podciągiem, który może stać się elementem dekoracyjnym wnętrza. Belka ma za zadanie odbierać obciążenia ze stropu i oraz stojących na nim ścian, które niegdyś spoczywały na barkach naszej ściany konstrukcyjnej. Nowy element konstrukcji opiera się na tak zwanych „poduszkach” betonowych.

Jednak nie może być tak łatwo. Zdarzają się konstrukcje, gdzie sam podciąg nie wystarczy. Niekiedy przeniesione na sąsiednie ściany obciążenia, są zbyt duże, wtedy wymagane jest postawienie słupów stalowych lub żelbetowych, które wesprą konstrukcję belki podciągu. Szerokość wyburzenia z reguły wynosi maksymalnie 5 metrów. Jest to związane z wymiarami profili stalowych, które znajdują się na rynku. Gotowa belka może mieć maksymalnie 50 cm wysokości - stąd ograniczenia w szerokości otwarć. Jeżeli zależy nam na wyburzeniu ściany konstrukcyjnej, której szerokość przekracza 5 metrów, istnieje możliwość zespawania kilku belek ( tzw. blachownice). Jednak rozwiązanie to jest droższe i bardziej pracochłonne.

Kiedy wyburzenie ściany konstrukcyjnej jest niemożliwe?

Jeżeli specjalista określi, że przez naszą ścianę konstrukcyjną przebiegają przewody wentylacyjne lub inne piony instalacyjne, to wyburzenie takiej ściany jest zabronione. W budynkach wielorodzinnych usunięcie lub przeniesienie pionów wentylacyjnych, czy kominowych jest niemożliwe, ponieważ wymagałoby to zmian na wszystkich kondygnacjach. Jeżeli w ścianie konstrukcyjnej znajduje się pion kanalizacyjny lub instalacje wodne, istnieje możliwość ich obudowania.

WARTO WIEDZIEĆ

Wyburzanie ścian a warunki techniczne

Musimy pamiętać, że wyburzanie ścian musi być zgodne z obowiązującymi przepisami – warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Oto kilka podpowiedzi, na co należy zwrócić uwagę podczas usuwania ścian:

  • Jeżeli łącząc pomieszczenia, zmieniamy ich funkcję, musimy pamiętać, że instalacji gazowych nie można prowadzić przez pomieszczenia mieszkalne i pomieszczenia, w których poprzez użytkowanie, możemy naruszyć stan techniczny instalacji.
  • Nie zawsze możliwe jest połączenie pokoju z kuchnią lub łazienka, gdzie znajduje się urządzenie zasilane gazem. Przepisy określają kubatury pomieszczeń, w których znajdują się takie urządzenia. Bardzo ważne jest tu również zapewnienie odpowiedniej wentylacji – na przykład: możemy wydzielić wnękę kuchenną w pokoju, jeżeli zapewnimy jej wentylację grawitacyjną.
  • Jeżeli planujemy wyburzenie ściany w pokoju i zaprojektowanie wnęki, pełniącej funkcję garderoby, musimy pamiętać o odpowiednim dostępie światła dziennego. Przepisy określają, że w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi, stosunek powierzchni okien (w świetle ościeżnic), do powierzchni podłogi powinien wynosić 1:8.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Konserwacja dachu przed zimą - jakie prace należy...

Konserwacja dachu jest ważnym elementem przygotowania się do każdej zimy. Zaplanuj przegląd dachu i ciesz się...

Zalanie domu. Jak przeprowadzic naprawę tynku,...

Zalanie domu lub zalanie mieszkania to nieprzyjemne wydarzenia. Dowiedz się, jak powinna wyglądać naprawa...

15 prac domowych, którymi zaimponujesz kobiecie

Przedstawiamy prace domowe, którymi zaimponujesz swojej kobiecie - żonie, mamie, dziewczynie lub...

Jak przygotować do zimy pokrycie dachowe i rynny?

Przez cały rok pokrycie dachowe i rynny narażone są na działanie różnych czynników...

Remont domu jednorodzinnego. Przebudowa budynku

Ze wszystkich remontów, przebudowa lub rozbudowa domu uchodzą za zadania nabardziej wymagające....