Nowa podłoga na starych deskach, panelach lub płytkach? To możliwe. Sprawdź, jak odnowić starą podłogę
Niekiedy aby cieszyć się nową posadzką, musimy skuwać stare płytki i zrywać parkiet. Nie zawsze jednak jest to konieczne. Nowa podłoga na starych deskach czy płytkach to sposób na odświeżenie wyglądu pomieszczenia bez wielkiego wysiłku. Dowiedz się, jak starą podłogę przekształcić w nową.
Spis treści
- Nowa podłoga na starych deskach czy płytkach – czemu warto?
- Jak położyć nowe płytki na stare płytki?
- Jak przygotować podłoże pod posadzkę z żywicy?
- Nowa podłoga na starych deskach. Jak układać drewno na starej posadzce?
- Czy zrywać starą podłogę? Czasem to konieczne
- Jak wyrównać poziom podłogi po usunięciu starej posadzki?
- Układanie paneli podłogowych na szybko
Nowa podłoga na starych deskach czy płytkach – czemu warto?
Przed wymianą lub naprawą podłóg wykonajmy wszystkie prace związane z kuciem ścian (na przykład pod nowe gniazda), naprawą tynków, szlifowaniem, gruntowaniem i ich wstępnym malowaniem. Decydując się na nową posadzkę, nie zawsze musimy się pozbywać starej.
Nowe płytki ceramiczne bez problemu można ułożyć na starych, pamiętając jednak o tym, że poziom podłogi podniesie się o grubość kleju i nowej płytki, co może spowodować konieczność podcięcia skrzydła drzwiowego. Również na starej, ale stabilnej posadzce drewnianej (po jej odpowiednim przygotowaniu) da się ułożyć nowy parkiet, deski lub ceramikę. Jeżeli przeprowadzamy generalny remont podłóg, warto tak przygotować podłoże, aby zniwelować lub zminimalizować progi w miejscach łączenia materiałów. Gdy wymieniamy posadzki, najpierw ułóżmy ceramikę przyklejaną na mokro, dopiero potem parkiet. Po ich ułożeniu pomalujmy wnętrze, a następnie zamontujmy cokoły i listwy wykończeniowe. Wykładziny elastyczne lub dywanowe oraz panele układamy już po ostatecznym pomalowaniu ścian.
- Dowiedz się także: Wybieramy najlepszą farbę do łazienki. Jaka powinna być farba do malowania płytek w łazience, a jaka do ścian?
Jak położyć nowe płytki na stare płytki?
Zanim podejmiemy decyzję o przykryciu starej posadzki, sprawdźmy, czy poziom nowej nie wypadnie za wysoko. W łazience i kuchni nie może być on wyższy niż w pokojach. Zachowanie niższego poziomu w pomieszczeniach „mokrych” chroni w razie awarii pozostałe części domu przed zalaniem. Jeżeli zdecydowaliśmy się pozostawić starą terakotę lub gres, przed położeniem nowej usuńmy jej obluzowane fragmenty, wykruszające się spoiny, wykujmy popękane płytki, a potem wyrównajmy ubytki, na przykład szpachlą cementową.
Odtłuśćmy i odpylmy stare płytki. Dopiero do tak przygotowanego równego i stabilnego podłoża możemy przyklejać nową posadzkę. Aby mieć pewność, że płytki się nie odspoją od podłoża ceramicznego, należy dbać o dokładne rozprowadzenie pod nimi zaprawy klejowej. Spoiny nowej podłogi muszą wypaść w takich miejscach, aby nie pokrywały się ze spoinami starej.
Nową posadzkę z ceramiki można również ułożyć na starej podłodze drewnianej, jednak aby płytki się nie odspajały, nie można ich przyklejać bezpośrednio do niej – jest za mało stabilna. Trzeba ją wzmocnić i wyrównać warstwą podkładu betonowego ułożoną na przekładce technologicznej, na przykład z folii budowlanej.
Innym sposobem wyrównania starej drewnianej posadzki pod nową jest ułożenie na niej płyt budowlanych. Powinny być sztywno zamocowane, najlepiej przykręcone do podłoża. Jeżeli podkład stanowią płyty wiórowe spajane żywicą, to ich powierzchnię należy przed przyklejeniem okładziny ceramicznej porządnie zeszlifować i zagruntować, aby uzyskać wystarczającą przyczepność zaprawy klejowej.
Decydując się na płyty kamienne, na przykład z marmuru lub modnego łupku, zwróćmy uwagę na rodzaj zastosowanego kleju. Niewłaściwie dobrany może sprawić, że na kamieniu pojawią się białe wykwity. Po ułożeniu kamienną podłogę, szczególnie z wrażliwego marmuru, warto zabezpieczyć, by ochronić ją przed zarysowaniem.
Jeżeli podłogę tylko dogrzewamy elektrycznymi matami grzejnymi, najczęściej umieszczamy je w warstwie kleju pod posadzką ceramiczną. Maty mają grubość kilku milimetrów i wyliczając poziom podłogi, trzeba przewidzieć na nią w projekcie warstwę grubości 0,5 cm. Można je też układać pod wykładzinami z tworzyw sztucznych, jednak zawsze należy sprawdzić, czy producent dopuszcza taką możliwość.
Mat grzejnych nie układa się pod posadzkami z drewna. Innym rodzajem ogrzewania podłogowego są rury zatopione w warstwie dość grubej wylewki lub w warstwie izolacji. Zmiana ogrzewania na podłogowe wiąże się z przebudową instalacji. Takie ogrzewanie nadaje się pod każdy rodzaj posadzki, ale najlepiej sprawdza się pod materiałami dobrze przewodzącymi ciepło – kamieniem lub ceramiką.
Jeżeli mając takie ogrzewanie, decydujemy się na posadzkę z litego drewna, nie powinna ona być zbyt gruba. Najlepiej też użyć takich gatunków, które charakteryzują się małymi wahaniami objętości pod wpływem zmian temperatury. Jeśli posadzka ma być z drewna klejonego, musi być dopuszczona do użytkowania na ogrze- waniu podłogowym. Materiały używane do przyklejania posadzek na ogrzewaniu podłogowym powinny być wysokoelastyczne, aby umożliwiły odkształcanie się elementów.
Jak przygotować podłoże pod posadzkę z żywicy?
Na starych płytkach można też (po ich dokładnym wyrównaniu, odpyleniu, usunięciu luźnych fragmentów i wyrównaniu ich warstwą wyrównawczą z masy samopoziomującej) ułożyć cienkowarstwową posadzkę z żywicy epoksydowej. Jej zaletą jest niewielka grubość wynosząca 1 mm. Punktowe uszkodzenia na posadzce z żywicy łatwo jest naprawić. Można ją samodzielnie nanieść wałkiem lub pędzlem. Produkty zawierające żywice epoksydowe nadają się jednak wyłącznie do wnętrz. Jeżeli chcemy zastosować żywicę na tarasie lub w podcieniu, tam, gdzie docierają promienie UV, musimy wybrać żywicę metakrylową lub poliuretanową, która jest odporna na to promieniowanie. Jest nieco droższa i warto poprosić o jej ułożenie profesjonalistę.
Nowa podłoga na starych deskach. Jak układać drewno na starej posadzce?
Również nową posadzkę z drewna – deski, parkiet, mozaikę lub panele drewniane – można układać bez usuwania starej. Do starych nieskrzypiących i nieuginających się desek można po ich wyrównaniu przymocować elastycznym klejem nowy parkiet albo ułożyć na nich nowe deski. Jeżeli drewniana posadzka jest nierówna lub zrobiona z drobnych elementów, najlepiej przed ułożeniem nowej przybić do niej podkład, na przykład z płyt OSB.
- Przeczytaj również: Jak szybko skuć płytki ze ściany i podłogi? Najlepsze metody skuwania starych płytek!
Przed przyklejaniem okładziny ceramicznej trzeba ustawić, w jakich warunkach będzie ona użytkowana – wewnątrz czy na zewnątrz, w pomieszczeniu mokrym czy suchym, z ogrzewaniem podłogowym czy tradycyjnym. Sprawdza się też, z czego jest wykonane podłoże, do którego będą klejone płytki. Dopiero po tym można decydować o wyborze technologii ich kładzenia i rodzaju zastosowanej chemii budowlanej. Na przykład do ceramiki szkliwionej ściennej (fajans) o małych wymiarach (20 x 25 cm) można użyć kleju klasy C1, ale już do płytek wielkoformatowych (60 x 30 cm) zalecany jest klej klasy C2.
Powierzchnia, do której będą klejone płytki, musi być mocna i stabilna. Zawsze kierujemy się zasadą słabsze na mocne. Stare, luźne powłoki powinny zostać usunięte. Powierzchnię należy zagruntować. Wzmacnia to podłoże, poprawia przyczepność kleju i różnych zapraw, usuwa zapylenie i zmniejsza chłonność podłoża, dzięki czemu klej wolniej wysycha i jest większa możliwość korygowania ustawienia płytek. Wyzwaniem są trudne podłoża, czyli takie, które wymagają zastosowania odpowiednich technologii, zapewniających trwałe przyklejenie okładziny.
Do takich podłoży należą tynki gipsowe, pozostałości smołowate, farby olejne, płyty OSB itp. W tych przypadkach wykonuje się tak zwane mostki sczepne, czyli specjalne grunty lub warstwy separujące, na przykład hydroizolacje. Oddzielają one trudne podłoże od kleju cementowego. W przypadku smoły lub lepiku idealnym rozwiązaniem jest całkowite usunięcie ich z powierzchni, do której mają być przyklejone płytki.
Czy zrywać starą podłogę? Czasem to konieczne
Trzeba będzie ją usunąć, jeżeli nie chcemy dodatkowo obciążać stropu lub nie możemy sobie pozwolić na podwyższenie poziomu podłogi. W zależności od tego, w jakim okresie budowany był nasz dom, możemy się spodziewać różnych sposobów ułożenia posadzki i materiałów pod nią. W starych domach parkiet był najczęściej mocowany do tak zwanej ślepej podłogi, czyli desek. Deski te najczęściej układano na legarach.
W taki sposób konstruowano podłogę nie tylko na stropach drewnianych, ale także ceramicznych. Do starych desek ślepej podłogi (pod warunkiem że są stabilne) można przykleić nową posadzkę, natomiast jeśli chcemy położyć płytki, musimy je wyrównać płytami OSB.
Jeżeli usuwamy stary parkiet, który był klejony do starego podkładu cementowego na klej smołowy lub lepik, należy go w całości usunąć, a powierzchnię wyrównać masą samopoziomującą.
Układając posadzkę z drewna, oprócz stabilności podkładu trzeba sprawdzić też jego wilgotność. Drewno zmienia swoje wymiary pod wpływem wilgoci i jeśli ułożymy je na niewyschniętej do końca wylewce, będzie pracowało i podłoga może napęcznieć i „wstać”, dlatego tak ważny jest pomiar wilgotności podłoża. Podłoże cementowe pod posadzki drewniane powinno mieć wilgotność maksimum 2%, anhydrytowe – 0,5%, a drewniane – 13%.
Skucie starej ceramiki znajdującej się na podłodze to dużo pracy i pyłu – dawniej używano do jej mocowania twardej zaprawy cementowej. Jednak dzięki uzyskanym centymetrom możemy na przykład ułożyć w łazience elektryczne kable grzejne.
Jak wyrównać poziom podłogi po usunięciu starej posadzki?
Po usunięciu starej posadzki okazuje się często, że musimy wyrównać poziom podłogi między pomieszczeniami. Jeśli nierówności te są bardzo duże, rzędu 8-10 cm, najłatwiej to zrobić, układając w pomieszczeniu znajdującym się niżej płytę OSB na legarach lub wyrównując poziom warstwą keramzytu o drobnej frakcji. Mniejsze, kilkucentymetrowe nierówności niwelujemy masą samopoziomującą, wylewką betonową lub płytami budowlanymi. Układając podkład wyrównujący poziom, pamiętajmy, aby odciąć go od sąsiadującego dylatacją, na przykład z paska styropianu. Małe różnice poziomów (1-2 cm) można zatuszować, wstawiając specjalnie wyprofilowane kątowniki metalowe, listwy z minimalnym spadkiem lub nawet układając niewielki fragment podłogi z lekkim spadkiem.
Kilkumilimetrową różnicę można zniwelować, nakładając pod posadzkę grubszą warstwę kleju. Nawet jeśli posadzki znajdują się na tym samym poziomie, warto wstawić między nie kątownik rozdzielający – najlepiej zatopiony w warstwie kleju.
Miejsce połączenia twardych materiałów posadzkowych, szczególnie gdy w jednej części jest zamontowane ogrzewanie podłogowe, powinno też umożliwiać niewielki ruch, dlatego najlepiej wypełnić je korkiem lub masą elastyczną, które umieszczamy w szczelinie między posadzkami.
- Dowiedz się także: Olejowanie drewna - jaki olej do podłogi drewnianej
Układanie paneli podłogowych na szybko
Panele składa się bardzo wygodnie na tak zwany zatrzask. Zamek jednego panelu wkładamy w zamek drugiego pod kątem 70° i prostujemy. Wtedy słychać charakterystyczny „klik” i połączenie jest gotowe. Panele układa się na podłożu bez użycia kleju, dzięki czemu mogą swobodnie rozszerzać się i kurczyć pod wpływem wilgoci, bez uszczerbku dla trwałości i jakości posadzki. Tworzą podłogę pływającą.
Autor: Tomasz Zakrzewski
Po przebudowie dom zyskał nową jakość, spełnia wysokie standardy funkcjonalne. Jednocześnie wykorzystano potencjał miejsca, sytuując go na trzech poziomach