Do czego służą sufity podwieszane i jak się je montuje? Nie tylko maskowanie nierówności
O ile pozwala na to wysokość pomieszczeń, w remontowanym domu można obniżyć sufity, aby zamontować oświetlenie halogenowe lub ukryć przewody wentylacyjne. Często motywacją jest też chęć zasłonienia starego, brzydkiego sufitu - to alternatywa dla położenia nowego tynku lub gładzi. Poznaj sufity podwieszane i ich zastosowanie.
Autor: Mariusz Bykowski
Gra prostych płaszczyzn – minimalistyczny sufit podwieszany wyodrębnia i podkreśla strefę dzienną. Inne jego zadanie to obniżenie wysokiego salonu, który przez ten zabieg staje się bardziej przytulny.
Spis treści
- Sufity podwieszane a nowy tynk
- Ukrywanie instalacji, mocowanie oświetlenia
- Łatwy sposób na przełamanie monotonii wnętrza - trik projektantów
- Celowe obniżanie małych, zbyt wysokich pomieszczeń
- Uwaga na obciążenie stropu!
- Sufit wiszący pod stropem - profile U i C, ruszt nośny
- Zalety akustyczne sufitów podwieszanych
- Wypoziomowanie rusztu, przykręcanie płyt, granice między płytami
- Sufity z rusztem z profili kapeluszowych lub drewnianych listew - do mocowania bezpośrednio na stropie. Dla kogo?
- Z czego zrobić okładzinę - w łazience, zwykłym pomieszczeniu, przy drewnianym stropie
- Płyty G-K pod sufitem - jak wyciszyć pomieszczenie?
- Łuk pod sufitem - jak wykonać?
- Inne typy płyt: cementowo-włóknowe i drewnopochodne
Sufity podwieszane a nowy tynk
Sufit można zakryć okładziną, którą zwykle wykonuje się z płyt gipsowo-kartonowych (g-k) lub gipsowo-włóknowych (g-w), mocowanych do rusztu przytwierdzonego do stropu. Dlaczego niektórzy decydują się na tak skomplikowane rozwiązanie, zamiast wykończyć sufit tynkiem lub gładzią?
Czytaj też:
Ukrywanie instalacji, mocowanie oświetlenia
Płyty stanowią parawan, za którym można ukryć kable, rury i inne elementy instalacji. Z tego powodu często stosuje się je w pomieszczeniach biurowych. W domu, gdy rozprowadzamy przewody wentylacyjne, na przykład do okapu, wiszącego nad nowo zbudowaną wyspą kuchenną, lub do kabiny prysznicowej w remontowanej łazience, najłatwiej będzie je ukryć pod płaszczyzną wiszącego sufitu. W obniżonym suficie da się ponadto umieścić punktowe oświetlenie w postaci małych lampek. Najczęściej - również ze względu na to, że podwieszane sufity w mieszkaniach najczęściej znajdziemy w łazienkach czy korytarzach, a więc pomieszczeniach używanych stosunkowo krótko, w których nie zależy nam na maksymalnej oszczędności prądu, widuje się halogeny, ale w podwieszanym suficie można też uzyskać na przykład efekt rozgwieżdżonego nieba, mocując w nim malutkie lampki, wielkości choinkowych, o białym świetle. Daje to przyjemne, relaksujące wrażenie i bywa stosowane w salonach SPA i sypialniach.
Łatwy sposób na przełamanie monotonii wnętrza - trik projektantów
Budując sufit podwieszany, można też zróżnicować wysokość pomieszczeń, bo powierzchnia sufitu nie musi być w każdym miejscu na tym samym poziomie. To jedna ze sztuczek projektantów wnętrz, którzy chcą w ten sposób wprowadzić trochę życia do monotonnie wyglądających pomieszczeń.
Celowe obniżanie małych, zbyt wysokich pomieszczeń
Choć w ogólności bardziej cenione i droższe są pomieszczenia wyższe, o bardziej luksusowym, a nie ekonomicznym charakterze, czasem chce się osiągnąć efekt odwrotny - celowo obniżając wysokość jakiegoś, na ogół małego, pomieszczenia, które w przeciwnym razie może wywoływać na przykład niepokój. Może to być też rozwiązanie dla osoby, która chce sama sięgać do sufitu - żeby na przykład wymienić żarówkę czy usunąć pajęczynę, bez stawania na nadmiernie wysokiej drabinie. Uważa się, że sufitami podwieszanymi warto czasami obniżać wysokość małych pomieszczeń, na przykład toalet, w których nierzadki jest tak zwany efekt studni. Mogą też się przydać w korytarzach, dając podobny efekt do pawlacza.
Uwaga na obciążenie stropu!
Ważne ostrzeżenie: sufity podwieszane, choć wyglądają na dosyć filigranowe, mogą poważnie obciążać strop. Szczególnie gdy są dodatkowo dociążone warstwą wełny mineralnej. Dlatego przed remontem warto się skonsultować z konstruktorem, który oceni, czy dany strop udźwignie nowy sufit.
Żeby móc zamontować oprawy, płyty okładziny powinny być odsunięte od stropu na odległość minimum 10 cm. Jeśli będą bliżej, przestrzeń między nimi a stropem będzie się zbytnio nagrzewać. Muszą się tam też zmieścić kable oraz transformator niezbędny w instalacji halogenowej.
Oprawy do obniżonych sufitów są lekkie i mają zaczepy, którymi opierają się o płyty. Nie mogą obciążać sufitu wagą większą niż 6 kg na 1 m2 płyty g-k znajdującej się między profilami CD. Cięższe oprawy trzeba mocować bezpośrednio do stropu.
SUFIT NAPINANY. Jeśli chcemy rozświetlić sufit napinany, oświetlenie umieszczamy pod stropem. Ani transformatory, ani oprawy nie mogą leżeć na tkaninie. Tkanina musi być oddalona minimum 15 cm od stropu, aby światło się ładnie rozkładało. Jeżeli pod napinanym sufitem chcemy zawiesić lampy, mocujemy je bezpośrednio lub pośrednio do stropu, a kable przekładamy przez otwór w tkaninie.
Sufit wiszący pod stropem - profile U i C, ruszt nośny
Sama nazwa wskazuje, że sufity takie muszą na czymś wisieć. Zasadniczo nie wolno więc:
- przyklejać płyt do sufitu
- ani przykręcać ich bezpośrednio do konstrukcji betonowego stropu.
- Wyjątkiem są specjalne ruszty z profili kapeluszowych lub drewnianych listew, o których napiszemy w dalszej części artykułu.
Sufit podwieszany powstaje w ten sposób, że najpierw do dwóch lub czterech ścian przykręca się profile U – kilka do kilkudziesięciu centymetrów poniżej stropu.
Zasadniczą konstrukcję stalową buduje się z profili C. Zostają one podwieszone do stropu (betonowego, gęsto-żebrowego, drewnianego) na regulowanych wieszakach lub specjalnych uchwytach ES. Wieszaki przykręca się do drewna wkrętami samonawiercającymi, a z innymi sufitami łączy się je za pomocą wkrętów i kołków plastikowych.
Profile C podczepia się do wieszaków, a do uchwytów ES przykręca blacho-wkrętami. Tak powstaje ruszt nośny.
Zalety akustyczne sufitów podwieszanych
Sufity na ruszcie podwieszanym są bardzo korzystne pod względem akustycznym. Drgania ze stropu są bowiem przenoszone tylko przez zamocowane punktowo wieszaki lub uchwyty.
Wypoziomowanie rusztu, przykręcanie płyt, granice między płytami
Gdy ruszt zostanie wypoziomowany, można do niego przykręcać płyty – z przesunięciem krawędzi poprzecznych o mniej więcej ½. Po zamocowaniu płyt gruntuje się styki między nimi i na drugi dzień można rozpocząć spoinowanie, wykorzystując gipsowe masy do szpachlowania i taśmy bądź siatki zbrojące. Spoinowanie jest konieczne także po obwodzie. Wokół sufitów robi się wtedy tak zwane połączenie ślizgowe.
Zobacz też:
Sufity z rusztem z profili kapeluszowych lub drewnianych listew - do mocowania bezpośrednio na stropie. Dla kogo?
Istnieją jednak też specjalne ruszty, zbudowane z profili mocowanych wprost do stropu, bez konieczności podwieszenia. Profile przytwierdza się bezpośrednio do stropu i do nich przykręca płyty. Nie ma tu wieszaków, które pomogłyby wypoziomować profile, więc jest to rozwiązanie do stropów bardzo równych. Ruszt wykonuje się ze specjalnych profili „kapeluszowych” rozstawionych co 50 cm lub z drewnianych listew.
Systemy sufitowe to specjalnie skomponowane zestawy do budowy sufitów podwieszanych. Typowy system oprócz płyt i produktów do ich spoinowania zawiera także profile stalowe do montażu rusztu, wieszaki i inne potrzebne łączniki oraz taśmy do izolacji akustycznej. Podawane w instrukcjach technicznych minimalne i maksymalne rozstawy poszczególnych elementów to wartości niepodlegające dyskusji. Systemy różnią się bardziej budową rusztu niż okładziną, bo ta jest zazwyczaj robiona z płyt montowanych jednowarstwowo. Natomiast sposobów wykonania rusztu jest kilka.
Ruszt jednopoziomowy jednokierunkowy – jest polecany do pomieszczeń o kształcie podłużnym. Profile nośne są tu montowane do wieszaków rozmieszczonych w równoległych rzędach, w rozstawie co 40- 50 cm. Między punktami w jednej linii powinien być zachowany odstęp 70- 90 cm. Wieszaki przykręca się do stropu. Te ich części, które mają być wsunięte w profile, trzeba chwilowo zdjąć. Na dwóch przeciwległych ścianach mocuje się profile przyścienne U. Dolne części wieszaków wsuwa się w profile główne. Końcówki profili umieszcza się zaś w profilach przyściennych U. Następnie obie części wieszaków łączy się ponownie ze sobą i w ten sposób ruszt zostaje podwieszony do stropu. Teraz trzeba go wypoziomować, regulując położenie ramion wieszaków. Płyty przykręca się nierdzewnymi wkrętami typu TN rozmieszczanymi nie rzadziej niż co 15 cm.
Ruszt dwupoziomowy krzyżowy – bardziej obniża pomieszczenie niż ten na stelażu jednopoziomowym. Jest polecany do pomieszczeń o dużej powierzchni. W tym rozwiązaniu do profili C mocuje się dodatkowy ruszt. Jego profile są ustawione prostopadle (na krzyż). Potrzebne są do tego tak zwane łączniki krzyżowe. W profilach przyściennych U umieszczamy wówczas profile rusztu dolnego.
Ruszt jednopoziomowy krzyżowy – to skrzyżowanie dwóch poprzednich systemów. Profile nośne łączą się na krzyż, ale w jednej płaszczyźnie. Ruszt taki jest łatwy do wypoziomowania i ma mniej punktów zaczepienia w stropie. Mocowane do niego płyty mają więcej miejsc podparcia i dzięki temu są mniej narażone na ewentualne uszkodzenia. Wykonanie takiego rusztu jest jednak bardziej pracochłonne niż obu wyżej opisanych, gdyż wymaga częstszego przycinania profili. Najpierw mocuje się profile podłużne, tak samo jak w poprzednich systemach, a później doczepia do nich profile poprzeczne przycięte na długość równą rozstawowi profili podłużnych. Mocuje się je za pomocą specjalnych łączników poprzecznych.
Z czego zrobić okładzinę - w łazience, zwykłym pomieszczeniu, przy drewnianym stropie
Dużą popularnością cieszą się tanie i wszechstronnie stosowane płyty gipsowo-kartonowe. Do zwykłych pomieszczeń wykorzystuje się płyty typu A mające grubość 12,5 mm. W łazienkach sufity wykańcza się impregnowanymi płytami typu H2 o podwyższonej odporności na wilgoć i wodę. Sufity pod stropami drewnianymi warto budować z płyt typu F, które mają wyższą odporność na działanie ognia i w razie pożaru w pewnym zakresie chronią drewnianą konstrukcję przed szybkim spłonięciem.
Płyty G-K pod sufitem - jak wyciszyć pomieszczenie?
Sufit warto zrobić z płyt gipsowo-włóknowych - są dość odporne zarówno na wilgoć, jak i działanie ognia. Gdy chcemy wyciszyć pomieszczenie, do rusztu przykręćmy gipsowo-kartonowe płyty akustyczne lub użyjmy wręcz gipsowo-kartonowych płyt perforowanych rozpraszających dźwięki powietrzne.
Łuk pod sufitem - jak wykonać?
Gdy marzy nam się sufit o kształcie łukowym, musimy kupić płyty gipsowo-włóknowe do gięcia na sucho.
Inne typy płyt: cementowo-włóknowe i drewnopochodne
Zamiast płyt g-k lub g-w można użyć także drewnopochodnych lub cementowo-włóknowych, ale są one cięższe i potrzebują solidniejszego, a przez to droższego rusztu. Płyty takie możemy natomiast przykręcać wprost do belek stropu drewnianego, o ile są one należycie wypoziomowane i nie uginają się w środkowej części.
Zobacz także: