| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » W domu z antresolą otworzysz salon na 2 piętra. Projekt Murator D47a Solidny

W domu z antresolą otworzysz salon na 2 piętra. Projekt Murator D47a Solidny

Jeżeli w domu najważniejsza jest dla ciebie przestrzeń, nie lubisz niskich, ciasnych pomieszczeń, dom z antreosolą to rozwiązania idealne dla ciebie. Dzięki antresoli wnętrza wydają się większe i przestronniejsze, niż są w rzeczywistości. Przestrzeń nad głową sprawia, że masz wrażenie, iż w pokoju jest więcej powietrza. Sprawdź, jakie inne jeszcze zalety ma projekt domu Murator D47a Solidny.

Projekt domu z antersoląProjekt domu Murator D47a Solidny

Dom bez podpiwniczenia, parterowy, z użytkowym poddaszem, z garażem w bryle, przeznaczony dla cztero-, pięcioosobowej rodziny

  • Autor: architekt Piotr Matuszewski
  • Powierzchnia netto 210,8 m²
  • Powierzchnia domu 141,0 m²
  • Powierzchnia zabudowy 164,8 m²
  • Kubatura 846,0 m³
  • Minimalne wymiary działki 21,7 x 23,8 m

Największą zaletą tego domu – oprócz klarownego układu funkcjonalnego – jest duża, otwarta na fragment parteru antresola nad salonem. To bardzo efektowne rozwiązanie przestrzenne – poddasze przenika się z parterem, a półpiętro jednocześnie dzieli i łączy. Na antresoli można stworzyć miejsce zabaw dla dzieci, bibliotekę czy pracownię. Widać stamtąd część salonu, więc łatwo się komunikować z przebywającymi w nim osobami. Takie rozwiązanie sprzyja zatem dodatkowo integracji mieszkańców.

WARTO WIEDZIEĆ

Dom z antersolą: zalety i wady

Wnętrza z antresolą wydają się większe i przestronniejsze, niż są w rzeczywistości. Dzięki przestrzeni nad głową masz wrażenie, że w pomieszczeniu jest więcej powietrza i łatwiej się oddycha. Dodatkową zaletą jest możliwość porozumiewania się ze sobą osób przebywających w odległych częściach domu. Na górze zaaranżujesz kameralne miejsce, w którym w spokoju posiedzisz, a jednocześnie będziesz widzieć, co się dzieje na dole. Poza tym w domu z antresolą otwierasz salon na dwie kondygnacje.

Minusy antresoli?  Mniejsza liczba zamkniętych pokoi, problemy z ogrzaniem i oświetleniem tak wysokiego pomieszczenia.

Jak zagospodarować antresolę?

Antresola jest na tyle duża (23,5 m²), że możliwości jej wykorzystania jest sporo. Jednym z rozwiązań jest urządzenie tutaj na przykład biblioteki z regałami na książki i wygodnymi fotelami oraz kącika telewizyjnego. Można będzie wtedy spokojnie zagłębić się w lekturze lub obejrzeć ulubiony film, nie przeszkadzając osobom znajdującym się w salonie, a jednocześnie mając możliwość skontaktowania się z nimi w każdej chwili.

Innym rozwiązaniem jest usytuowanie tu miejsca do pracy – zmieszczą się półki na dokumenty, a nawet dwa biurka. Dostęp potrzebnego tam światła zapewniają cztery okna dachowe.

Antresolę można też wykorzystywać jako miejsce zabaw dla dzieci – cały czas znajdują się one w zasięgu wzroku siedzących na parterze dorosłych – lub rodzinnego hobby: gier komputerowych, układania puzzli, grania w karty.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Sposoby aranżacji antresoli

Gdzie zrobić dodatkowe przejście z garażu?

Przejście z garażu do domu najłatwiej jest umiejscowić w pomieszczeniu gospodarczym. Wymaga to jedynie niewielkiej zmiany aranżacji i wykonania tam dodatkowych drzwi. Zmiany nie są więc duże, za to wygoda niewątpliwa – można będzie na przykład wnieść zakupy z samochodu do domu bez konieczności wychodzenia na zewnątrz.

Gdzie można umiejscowić ogród zimowy?

Najlepiej jest go zrobić przy bocznej ścianie domu, z lewej strony od wejścia, tak aby sąsiadował z pokojem dziennym. Dzięki takiemu rozwiązaniu salon znacznie się powiększy i zyska więcej światła, a ogród połączy się optycznie z wnętrzem domu.

W odpowiednio zaprojektowanym ogrodzie zimowym można hodować rośliny z różnych stref klimatycznych i cały rok cieszyć się zapachem kwiatów. Możliwe jest też wykorzystanie go na przykład jako zacisznego miejsca do pracy, kącika zabaw dla dzieci lub jadalni w czasie uroczystych przyjęć.

Należy pamiętać, że dobudowanie ogrodu zimowego do bryły budynku spowoduje zmianę minimalnych wymiarów działki, na której można postawić dom – do minimalnej szerokości 21,7 m trzeba będzie dodać szerokość ogrodu zimowego

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Przejście z garażu do domu

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Ogród zimowy

Jak powiększyć garaż?

Jeśli chcemy, by wygodnie mieściły się w nim dwa duże samochody, można przeprojektować front domu i jego część wejściową. Podcień wejściowy trzeba wtedy włączyć do garażu (zostawiając tylko niewielki jego fragment tuż przy ścianie frontowej) i tam umiejscowić wejście do domu. Tak poszerzony garaż (z 5,3 do 7 m) należy jeszcze wydłużyć. Dzięki tym zmianom powierzchnia garażu znacznie się powiększy – można zyskać prawie 15 m². W związku z tymi przeróbkami zmieni się też strefa wejściowa domu. Dzięki wysunięciu z budynku przedsionka powiększą się hol, kuchnia, pomieszczenie gospodarcze i WC, które zamiast tuż przy wejściu zostaje usytuowane obok łazienki.

Trzeba jednak pamiętać, że wprowadzone zmiany spowodują wydłużenie domu mniej więcej o 3 m, jeżeli więc chcemy ich dokonać, musimy dysponować większą działką niż podana w projekcie

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Bliźniak. Gdy szukasz domu, do którego bez problemu dobudujesz drugą część

Znalezienie odpowieniego projektu bliźniaka nie jest łatwe. Taki dom musi dobrze wyglądać na...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Budowa domu do 2021r. UE wprowadza nowe warunki...

Konieczność dostosowania się do nowych warunków technicznych dotyczących domów jednorodzinnych....

Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać...

Zmiany w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie będą dotyczyły między...

Zdrowy dom dla alergika. Mieszkaj bezpiecznie i...

Podpowiadamy, jak sprzątać pomieszczenia oraz usuwać kurz i bród z wszelkich powierzchni. Zdrowe...

Budowa domu. Formalności przed budową KROK PO...

Budowa własnego domu to marzenie wielu osób. Aby je spełnić trzeba przejść długą drogę związaną między...

Koniec z nieuczciwymi producentami. Nowelizacja...

Zgodnie z nowelizacją ustawy o wyrobach budowlanych, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) musi...

Wentylacja mechaniczna, czyli jak zapewnić czyste...

Dowiedz się, jaką skuteczność ma nowoczesna wentylacja mechaniczna. Zadbaj o prawidłową wentylację w domu,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.