| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » W domu z antresolą otworzysz salon na 2 piętra. Projekt Murator D47a Solidny

W domu z antresolą otworzysz salon na 2 piętra. Projekt Murator D47a Solidny

Jeżeli w domu najważniejsza jest dla ciebie przestrzeń, nie lubisz niskich, ciasnych pomieszczeń, dom z antreosolą to rozwiązania idealne dla ciebie. Dzięki antresoli wnętrza wydają się większe i przestronniejsze, niż są w rzeczywistości. Przestrzeń nad głową sprawia, że masz wrażenie, iż w pokoju jest więcej powietrza. Sprawdź, jakie inne jeszcze zalety ma projekt domu Murator D47a Solidny.

Projekt domu z antersoląProjekt domu Murator D47a Solidny

Dom bez podpiwniczenia, parterowy, z użytkowym poddaszem, z garażem w bryle, przeznaczony dla cztero-, pięcioosobowej rodziny

  • Autor: architekt Piotr Matuszewski
  • Powierzchnia netto 210,8 m²
  • Powierzchnia domu 141,0 m²
  • Powierzchnia zabudowy 164,8 m²
  • Kubatura 846,0 m³
  • Minimalne wymiary działki 21,7 x 23,8 m

Największą zaletą tego domu – oprócz klarownego układu funkcjonalnego – jest duża, otwarta na fragment parteru antresola nad salonem. To bardzo efektowne rozwiązanie przestrzenne – poddasze przenika się z parterem, a półpiętro jednocześnie dzieli i łączy. Na antresoli można stworzyć miejsce zabaw dla dzieci, bibliotekę czy pracownię. Widać stamtąd część salonu, więc łatwo się komunikować z przebywającymi w nim osobami. Takie rozwiązanie sprzyja zatem dodatkowo integracji mieszkańców.

WARTO WIEDZIEĆ

Dom z antersolą: zalety i wady

Wnętrza z antresolą wydają się większe i przestronniejsze, niż są w rzeczywistości. Dzięki przestrzeni nad głową masz wrażenie, że w pomieszczeniu jest więcej powietrza i łatwiej się oddycha. Dodatkową zaletą jest możliwość porozumiewania się ze sobą osób przebywających w odległych częściach domu. Na górze zaaranżujesz kameralne miejsce, w którym w spokoju posiedzisz, a jednocześnie będziesz widzieć, co się dzieje na dole. Poza tym w domu z antresolą otwierasz salon na dwie kondygnacje.

Minusy antresoli?  Mniejsza liczba zamkniętych pokoi, problemy z ogrzaniem i oświetleniem tak wysokiego pomieszczenia.

Jak zagospodarować antresolę?

Antresola jest na tyle duża (23,5 m²), że możliwości jej wykorzystania jest sporo. Jednym z rozwiązań jest urządzenie tutaj na przykład biblioteki z regałami na książki i wygodnymi fotelami oraz kącika telewizyjnego. Można będzie wtedy spokojnie zagłębić się w lekturze lub obejrzeć ulubiony film, nie przeszkadzając osobom znajdującym się w salonie, a jednocześnie mając możliwość skontaktowania się z nimi w każdej chwili.

Innym rozwiązaniem jest usytuowanie tu miejsca do pracy – zmieszczą się półki na dokumenty, a nawet dwa biurka. Dostęp potrzebnego tam światła zapewniają cztery okna dachowe.

Antresolę można też wykorzystywać jako miejsce zabaw dla dzieci – cały czas znajdują się one w zasięgu wzroku siedzących na parterze dorosłych – lub rodzinnego hobby: gier komputerowych, układania puzzli, grania w karty.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Sposoby aranżacji antresoli

Gdzie zrobić dodatkowe przejście z garażu?

Przejście z garażu do domu najłatwiej jest umiejscowić w pomieszczeniu gospodarczym. Wymaga to jedynie niewielkiej zmiany aranżacji i wykonania tam dodatkowych drzwi. Zmiany nie są więc duże, za to wygoda niewątpliwa – można będzie na przykład wnieść zakupy z samochodu do domu bez konieczności wychodzenia na zewnątrz.

Gdzie można umiejscowić ogród zimowy?

Najlepiej jest go zrobić przy bocznej ścianie domu, z lewej strony od wejścia, tak aby sąsiadował z pokojem dziennym. Dzięki takiemu rozwiązaniu salon znacznie się powiększy i zyska więcej światła, a ogród połączy się optycznie z wnętrzem domu.

W odpowiednio zaprojektowanym ogrodzie zimowym można hodować rośliny z różnych stref klimatycznych i cały rok cieszyć się zapachem kwiatów. Możliwe jest też wykorzystanie go na przykład jako zacisznego miejsca do pracy, kącika zabaw dla dzieci lub jadalni w czasie uroczystych przyjęć.

Należy pamiętać, że dobudowanie ogrodu zimowego do bryły budynku spowoduje zmianę minimalnych wymiarów działki, na której można postawić dom – do minimalnej szerokości 21,7 m trzeba będzie dodać szerokość ogrodu zimowego

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Przejście z garażu do domu

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Ogród zimowy

Jak powiększyć garaż?

Jeśli chcemy, by wygodnie mieściły się w nim dwa duże samochody, można przeprojektować front domu i jego część wejściową. Podcień wejściowy trzeba wtedy włączyć do garażu (zostawiając tylko niewielki jego fragment tuż przy ścianie frontowej) i tam umiejscowić wejście do domu. Tak poszerzony garaż (z 5,3 do 7 m) należy jeszcze wydłużyć. Dzięki tym zmianom powierzchnia garażu znacznie się powiększy – można zyskać prawie 15 m². W związku z tymi przeróbkami zmieni się też strefa wejściowa domu. Dzięki wysunięciu z budynku przedsionka powiększą się hol, kuchnia, pomieszczenie gospodarcze i WC, które zamiast tuż przy wejściu zostaje usytuowane obok łazienki.

Trzeba jednak pamiętać, że wprowadzone zmiany spowodują wydłużenie domu mniej więcej o 3 m, jeżeli więc chcemy ich dokonać, musimy dysponować większą działką niż podana w projekcie

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Dom Energooszczędny

Chcesz wiedzieć jak zbudować dom energooszczędny? Interesują Cię nowoczesne technologie i materiały,...

Badania gruntu pod budowę domu. Czego dowiemy się...

Kupując działkę przeznaczoną pod budowę domu, powinniśmy, już na etapie jej wyboru, przeprowadzić badania...

Koniec z nieuczciwymi producentami. Nowelizacja...

Zgodnie z nowelizacją ustawy o wyrobach budowlanych, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) musi...

Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać...

Zmiany w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie dotyczą między innymi...

Dom dla młodej rodziny – wygodny i przemyślany...

Jaki powinien być dom dla młodej rodziny o praktycznym podejściu do życia? Prosty, bez elementów,...

Projekty bliźniaków i domów dwulokalowych, czyli...

Szukasz domu bliźniaka lub domu dwulokalowego dla siebie i swojej rodziny? Oto projekty domów...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.