Mały dom z wyboru. Dlaczego warto wybudować mały dom?
Z domem jest jak z miastem, w którym mieszkamy. Chodzimy tylko po niektórych ulicach. Można by bez straty odciąć ulice "nieużywane". Takim ekstraktem naszych potrzeb jest mały dom – mówi Jan Sabiniarz, współtwórca projektu domu Agaty i Karola. Zobacz, dlaczego jeszcze warto wybudować mały dom...
Autor: Andrzej T. Papliński
Energia przebudzenia. O poranku promienie słońca wpadają przez okno i oświetlają stół w jadalni oraz kuchnię
Pan Jan wylicza dalej: – Domek jest wykładnikiem równości społecznej – nie jest na pokaz, nie denerwuje sąsiadów. Daje wolność – budowa trwa krótko i człowiek wraca do życia, do swoich prac, pasji i przyjemności. Mały dom jest tańszy w budowie i utrzymaniu – nie potrzeba wielkiego kredytu zaciągniętego na budowę, który budzi w środku nocy.
– Mały dom jest kwestią wyboru, a nie przymusowym kompromisem – kończy to wyliczenie Karol.
Poznaj historię budowy małego i wygodnego domu Agaty i Karola...
Ważne sprawy w małym domu
- Stół – powinien być jeden, bez podziału na stolik do szybkich posiłków w kuchni i odświętnych w jadalni. Warto celebrować wszystkie. To jednoczy domowników.
- Drzwi wejściowe, klamka – muszą dawać odczucie solidności i mocy – mamy czuć, że wchodzimy do prawdziwego domu, a nie domku z kartonu.
- Kamienie i drewno – akcentują związek domu z ziemią, dają poczucie trwałości i stabilności.
- Wnęki w ścianach – są jak meble i same w sobie wzbogacają pomieszczenie. Mogą być wykończone materiałami naturalnymi albo – jak w jadalni u Agaty i Karola – stać się miejscem ekspozycji starego kredensu. Podobną funkcję pełnią łuki.
- Podłogi – te z szerokich desek (w tym domu mają 25 cm), bite na gwoździe, wzmacniają odczucie solidności. To szczególnie ważne w małym domu!
- Schody – będą wygodne, jeśli wysokość między stopniami nie będzie większa niż 17,5 cm.
- Wysokość pomieszczeń – 2,7 m w małym domu to wybór optymalny, jeżeli nie chcemy ogrzewać powietrza.
- Naturalne materiały – dają wrażenie prawdziwości i solidności. Sztuczne szybko niszczeją. Przy bliskim kontakcie wzrokowym – tak jest z konieczności w małym domu – sprawiają wrażenie bylejakości i niedostatku. Dlatego materiały inne niż naturalne muszą być jak najwyższej jakości.
- Drzwi w sypialni – nie powinny być przeszklone, by światło z korytarza nie przeszkadzało w spaniu.
- Utrzymanie domu małego – jest taka zasada, że im więcej człowiek włoży wysiłku, tym więcej dom mu odda. Mycie podłogi szarym mydłem, woskowanie pszczelim woskiem – wymagają dużo pracy, ale w takiej podłodze jest dużo piękna, pachnie, dobrze czują się mieszkańcy. Praca przy utrzymaniu domu daje człowiekowi satysfakcję.