| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Okna tarasowe. Przeszklenia w rozmiarze XXL

Okna tarasowe. Przeszklenia w rozmiarze XXL

Okna tarasowe są nie tylko najbardziej reprezentacyjnymi oknami w domu, ale często także najważniejszymi drzwiami – wiosną, latem i jesienią docenianymi przez domowników bardziej niż te wejściowe. Jak zaaranżować przeszklenia tarasu? Czym kierować się kupując duże drzwi tarasowe.

Autor: Marcin Czechowicz

Przez tarasowe przeszklenia do wnętrza domu wchodzi ogród, stając się stałym tłem codziennego życia mieszkańców. Drewniane ramy okien rozwieralnych mają na zewnątrz aluminiowe nakładki.

Gdyby zapytać budujących swoje domy o to, co jest w ich projektach najatrakcyjniejsze, bez wątpienia jedno z pierwszych miejsc na liście zajęłyby duże okna, dzięki którym z wnętrza można patrzeć na taras i ogród. Właśnie okna i drzwi tarasowe pozwalają w pełni cieszyć się urokami życia na własnym kawałku ziemi – to za ich sprawą sąsiedztwo ogrodu jest odczuwalne przez cały rok. Przez tarasowe przeszklenia do wnętrza domu wchodzi ogród, stając się stałym tłem codziennego życia mieszkańców. Zamawiając te największe i najważniejsze okna, należy wziąć pod uwagę nie tylko ich wielkość, lecz również sposób ich otwierania, rodzaj progów, materiał, z jakiego wykonane są profile, i… cenę.

Wielkie okna tarasowe

Wielkość okien tarasowych zależy od 3 czynników:

  1. od ciężaru zestawu szybowego,
  2. sposobu, w jaki będą otwierane skrzydła,
  3. materiału, z którego są zrobione profile.

Największe skrzydła mogą mieć okna tarasowe z profilami z aluminium. Niektórzy producenci w standardowej wersji oferują je w wysokości 300 cm. Okna z drewnianymi profilami są już nieco mniejsze – standardowe mają z reguły 260-270 cm. Najmniejsze są skrzydła z profilami z tworzywa sztucznego. Ich standardowa wysokość to 240-250 cm. Na dopuszczalną wielkość skrzydła wpływa także jego ciężar, o którym przesądza rodzaj zestawu szybowego. Reguła jest prosta: okno ze szkleniem jednokomorowym jest lżejsze niż to z dwukomorowym, a to z kolei – od trzykomorowego. Poza tym potencjalną wielkość okna zmniejszają antywłamaniowe zabezpieczenia szyb, które powiększają ich wagę.

Sposoby otwierania drzwi tarasowych

Wybierając wielkość skrzydeł okiennych, trzeba także uwzględnić sposób, w jaki będą otwierane. Największe mogą być przesuwne i podnoszono- przesuwne (oznaczane jako HST i HS). Skrzydło okienne otwierane w takim systemie może ważyć 400 kg. Okna uchylno-przesuwne (PSK) są mniejsze – mają skrzydła o wadze dochodzącej do 200 kg. Rozwieralne są jeszcze mniejsze – ich skrzydła ważą 100-150 kg. Najmniejsze są harmonijkowe (FST) – dopuszczalny ciężar ich skrzydeł to około 80 kg. Oczywiście oprócz popularnych rozwiązań producenci proponują okna na zamówienie ze specjalnymi wzmocnieniami.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Andrzej Szandomirski

Tradycyjnie otwierane – rozwieralne okno w nowoczesnej wersji. Aluminiowe ramy różnią się szerokością – węższą ma duży nieotwieralny fix, szerszą 90-centymetrowe drzwi.

Okna przesuwne i podnoszono-przesuwne

Nawet bardzo duże okna tarasowe mogą się lekko otwierać, nie zajmując przy tym w ogóle przestrzeni we wnętrzu i nie ograniczając możliwości jego aranżacji. Bezkonkurencyjne są pod tym względem okna przesuwne i podnoszono-przesuwne (nazywane też unośno-przesuwnymi). W takim systemie bez wysiłku można otworzyć skrzydło, którego szerokość przekracza 320 cm i waży nawet 400 kg. Wystarczy obrócić klamkę o 90°, by skrzydło nieco się uniosło i można je było z łatwością przesunąć. Najnowocześniejsze drzwi podnoszono-przesuwne otwierają się niezwykle lekko, ponieważ po ustawieniu klamki w odpowiedniej pozycji nie jest podnoszone całe skrzydło, lecz jedynie wysuwane poziome uszczelki. Szyna, po której jeżdżą, z reguły w opcji standardowej ma długość do 6,5 m, ale można zamówić i takie z 19-metrową szyną. Decydując się na duże przeszklenie, warto rozważyć różne rozwiązania, na przykład zastosowanie wszystkich skrzydeł przesuwnych albo połączenie ruchomych skrzydeł z nieotwieralnymi. W tej drugiej sytuacji skrzydła przesuwne przemieszczają się na skrzydła stałe. Możliwe jest nawet przesuwanie skrzydła na rozwieralną część przeszklenia.

Okna uchylno-przesuwne

Wprawdzie mają one dodatkową funkcję – można uchylić okno, by przewietrzyć mieszkanie – jednak w tym systemie skrzydła okienne są mniejsze niż w oknach podnoszono-przesuwnych. Przy użyciu niewielkiej siły standardowe okucie pozwala otworzyć skrzydło o szerokości 165 cm ważące do 160 kg. Wybierając drzwi uchylno-przesuwne, warto zdecydować się na te, które są wyposażone w zintegrowany mechanizm wspomagający otwieranie i zamykanie. Dzięki niemu bez wysiłku można będzie otworzyć okno, które waży 200 kg i ma 200 cm szerokości. Okno podczas otwierania porusza się równolegle do ościeżnicy i nie wchodzi do wnętrza. Standardowe okna uchylno-przesuwne można kupić w zestawie, który ma do 7,5 m długości.

Okna rozwieralne

Przede wszystkim skrzydłom takich okien trzeba zagwarantować dużo przestrzeni we wnętrzu, do którego wchodzą podczas otwierania. Okna rozwieralne mają wpływ na sposób urządzenia pomieszczenia albo wręcz w pewnym stopniu go ograniczają. Przeszklenie, które uzyskamy dzięki nim, nie będzie tak spektakularnie łączyło domu z ogrodem jak okna przesuwne, ponieważ skrzydła okienne muszą być tym razem mniejsze. Ich maksymalna szerokość to 160 cm, a wysokość 240 cm. Aby je łatwo otworzyć, nie powinny ważyć więcej niż 100 kg. Nowoczesne okna rozwieralne mają funkcję uchylania i są nazywane uchylno-rozwieralnymi. Okna rozwieralne mogą być jedno- lub dwuskrzydłowe. Te drugie mają różne konstrukcje – mogą mieć stały słupek lub go nie mieć (wówczas mówi się, że mają ruchomy słupek). Wprawdzie stały słupek usztywnia konstrukcję okienną i sprawia, że jest odporniejsza na włamanie, ale ma też niewątpliwe wady – po otwarciu obu skrzydeł pozostaje w otworze okiennym i staje się zawalidrogą. Zwolennicy tradycyjnych drzwi rozwieralnych mogą zdecydować się na okna ze szprosami. Aby utrzymanie ich w czystości było łatwe, należy wybrać zestaw szybowy z wewnętrznymi szprosami albo z drewnianą ramką, którą odsuwa się z szyby przed umyciem okna.

Okna harmonijkowe

Mniej miejsca od tarasowych drzwi rozwieralnych zajmą we wnętrzu drzwi harmonijkowe. Przede wszystkim dlatego, że ich skrzydła mają szerokość do około 120 cm i składają się na jedną lub obie strony otworu okiennego. Poza tym nie muszą się otwierać do wnętrza, mogą na zewnątrz domu. Przeszklenie miewa nawet ponad 6 m długości i jest zbudowane z siedmiu skrzydeł. Najczęściej przemieszczają się one na kółkach jezdnych. Najwygodniejsze są takie okna harmonijkowe, w których mechanizm ryglujący jest okuciem obwodowym uruchamianym jedną klamką. Okna harmonijkowe nie są popularne. Dlaczego? Z reguły są nieco mniej szczelne od innych okien tarasowych i mają więcej ram, które dzielą widok na ogród na mniejsze obrazy.

Wysokie i niskie progi

Tradycyjny próg drzwi tarasowych może mieć blisko 7 cm wysokości. To wystarczy, by stał się niewygodną barierą w drodze na taras. Na szczęście już praktycznie do wszystkich modeli drzwi tarasowych można za dodatkową opłatą (przykładowo 200-300 zł za próg o długości 2 m) zamówić niski próg wysokości 1,9-2,2 cm. Niskoprogowe mogą dziś być drzwi rozwieralne, rozwieralno-uchylne, harmonijkowe, przesuwne, uchylno-przesuwne. Niski próg z reguły zrobiony jest z profili aluminiowych lub PCW, które przez specjalnie wyprofilowany spadek płynnie łączą się z posadzką tarasu. Całkowicie pozbawione progu, tak zwane bezprogowe, mogą być drzwi podnoszono-przesuwne. W takim systemie próg jest ukryty w podłodze, na jej powierzchni pozostaje jedynie uszczelka.

Wady niskich progów

Drzwi z niskim progiem i bezprogowe mają niewątpliwe zalety architektoniczne – lepiej łączą dom z ogrodem i są mniej uciążliwe w codziennym użytkowaniu, bo nie stawiają niepotrzebnych barier na drodze domowników. Jednak nie są pozbawione wad – posadzkę tarasu przy drzwiach niskoprogowych trzeba zimą regularnie odśnieżać, by nie dochodziło do przemarzania progu, a przy bezprogowych woda może podciekać do wnętrza. Właśnie dlatego taras, przy którym są bezprogowe drzwi, powinien być zadaszony. Poza tym przy drzwiach pozbawionych progu konieczne jest wykonanie w warstwach podłogi podbudowy gwarantującej szczelność i izolację termiczną. Wielu architektów ubolewa nad tym, że firmy oferujące profile do takich drzwi z reguły nie dysponują instrukcjami montażu czy katalogami wykonawczymi.

WARTO WIEDZIEĆ

Okna nieotwieralne

Architekci chętnie łączą nieotwieralne przeszklenia, tak zwane fiksy, z otwieralnymi. Jest to szczególnie korzystne w przypadku bardzo dużych przeszkleń tarasowych – obniża ich cenę i poprawia izolacyjność. Konsekwencją takiego połączenia jest zestawienie okien, w których pakiety szybowe są w różnych płaszczyznach, a ramy różnej szerokości. Pierwsza różnica jest niwelowana przez wklejenie pakietu szybowego w nieotwieralną ramę – tak, by przeszklenie we wszystkich częściach otwieranych i stałych było w jednej płaszczyźnie. Różnicę w szerokości ram (ta części nieotwieralnej jest o kilka centymetrów węższa od skrzydła, które się otwiera) można zniwelować lub wręcz przeciwnie – wykorzystać i podkreślić.

Profile okienne

  • Z PCW - z reguły mają 8-9,2 cm szerokości, a niekiedy nawet ponad 10 cm. Dopiero wzmocnienie, wykonywane najczęściej ze stali, pozwala je odchudzić do blisko 7 cm.
  • Drewniane - są węższe – standardowo nawet przy zestawie szybowym dwukomorowym mają 6,8 cm.
  • Aluminiowe - moga byc najwęższe. Te najnowocześniejsze mają zaledwie 2 cm szerokości. W mniej nowoczesnych oknach aluminiowy profil pogarszał izolacyjność termiczną.

Okna najnowszej generacji z wąskimi profilami mogą być montowane w domach energooszczędnych, a nawet pasywnych.

Kolor i faktura

Producenci wszystkich typów profili oferują rozmaite ich wersje. Kolor profili z PCW, drewnianych i aluminiowych można wybierać z palety RAL. Profile z tworzywa sztucznego mogą być barwione w masie, malowane albo foliowane – także okleiną drewnopodobną. Producenci proponują wzory naśladujące kolorystykę i rysunek słojów różnych gatunków drewna. Dziś profilom aluminiowym nadawane są przez anodowanie różne odcienie metaliczne, dostępne są też malowane proszkowo, oklejane folią (jednobarwną lub drewnopodobną) albo lakierowane tak, by imitowały usłojenie drewna.

Trwałość i konserwacja

Niewątpliwą zaletą profili z PCW jest to, że nie wymagają zabiegów konserwacyjnych. Tak samo jest z profilami aluminiowymi. Dzięki swojej trwałości i lekkości stają się coraz popularniejsze, a producenci powiększają ich ofertę o nowe wzory. Profile drewniane są mniej trwałe niż te z tworzywa sztucznego czy aluminium. Dzięki temu, że są z klejonego warstwowo i impregnowanego ciśnieniowo drewna (najczęściej sosnowego lub meranti), ich wymiary są jednak stabilne i okna dość dobrze znoszą zmienne warunki atmosferyczne. Są fabrycznie zabezpieczone farbą kryjącą albo lakierem czy lazurą. Dwa ostatnie preparaty mogą barwić drewno, pozostawiając widoczne jego usłojenie. Decydując się na drewniane okna, należy pamiętać, że – nawet te doskonale zabezpieczone – za kilka lat będą wymagały odnowienia. Z myślą o osobach, które preferują naturalne, ciepłe wnętrza, ale chcą, by elewacja ich domu była nowoczesna, albo niechętnie myślą o odnawianiu drewnianych okien, powstały profile drewniane z aluminiowymi nakładkami. Dzięki temu na zewnątrz jest trwałe aluminium, a wewnątrz ciepłe drewno.

Autor: Andrzej Szandomirski

Z czterech pól okna tarasowego przesuwają się tylko dwa środkowe i szeroko otwierają dom na ogród. Architekt zdecydował się na wyrównanie szerokości aluminiowych ram okien otwieralnych i nieotwieralnych

Wymiana okien. Czy warto zmieniać wymiary okien i ich kształt?

Wymiana okien to duża ingerencja w dom. Przy tej okazji możemy poprawić nie tylko...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Roleta zewnętrzna – sposób na ochronę poddasza...

Na komfort korzystania z poddasza latem ogromny wpływ ma zachowanie odpowiednich warunków termicznych....

Okna pionowe INNOVIEW – nowe spojrzenie na domową...

Okna pionowe INNOVIEW to połączenie estetyki, funkcjonalności i ergonomii. Każdy element - zarówno...

Top trendy okienne - duże przeszklenia, jasne...

Duże przeszklenia, minimalistyczny design, szarości i jasne kolory naturalnego drewna to kluczowe trendy,...

Okna z PCV. Jak wybrać stolarkę okienną na lata?

Budowa domu jest ogromnym przedsięwzięciem. Jednak zaangażowanie włożone w realizację tego marzenia zwraca...

Dom na czasie - wysokie okna, nowoczesne...

Wysokie okna są niezbędne w modnym domu. Zgodnie z obowiązującymi trendami schodzą do podłogi i sięgają...