Czym najlepiej uszczelnić okna na zimę? Co zrobić, żeby nie wiało z okien?

2025-01-02 12:18

Dawno temu przed zimą na parapecie między dwoma skrzydłami okien skrzynkowych układano watę. Na niej stawiano bałwanki i inne figurki zrobione z papieru kolorowego. Takie uszczelnienie trochę chroniło przed ucieczką ciepłego powietrza, ale stanowiło też dekorację okien. Obecnie okna można uszczelnić zdecydowanie skuteczniej, wykorzystując różne materiały. A jest z czego wybierać. Jak uszczelnić okna uszczelkami, listwami, taśmami, pianką? Co zrobić, żeby nie wiało z okien?

okno dachowe zimą
Autor: Andrzej Szandomirski
Murator Remontuje #2: Układanie płytek na ścianie w łazience
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Dlaczego wieje z okien?
  2. Ocieplenie okien. Pierwszy krok: wymień uszczelki w oknach
  3. Dodatkowe uszczelki do okien na zimę
  4. Listwy i taśmy uszczelniające do okien
  5. Uszczelnienie przestrzeni pod parapetem
  6. Jak uszczelnić okna przed zimą?

Dlaczego wieje z okien?

Tak się popularnie mówi, ale w rzeczywistości przez nieszczelności wokół okien tracimy ciepłe powietrze i wydajemy więcej na ogrzewanie. Dlatego warto sprawić, żeby okna oraz ich styk z murem były szczelne. Przewiewy mogą powstawać między profilami okna a szybą, gdy istniejące uszczelki sparciały, wykruszyły się. Ponadto może ulec zniszczeniu uszczelnienie z pianki wykonane przed laty podczas montażu okien.

Ocieplenie okien. Pierwszy krok: wymień uszczelki w oknach

To podstawowy zabieg, od którego warto zacząć. Stare uszczelki łatwo się wyjmuje, ponieważ nie są one wklejone. Ważne jest dobranie odpowiedniej wielkości uszczelek, nie mogą być za wąskie, bo będzie wiać, ani za grube, bo utrudnią zamykanie okna. Dlatego dobrze jest pójść do salonu producenta okien, pamiętając, jakie okna mamy w domu. Pracownicy dobiorą odpowiednie uszczelki do okien, a w razie potrzeby znajdą niezbędne informacji w dokumentacji firmowej. Można też wyjąć uszczelkę z okna i pokazać ją w salonie z oknami albo markecie budowlanym. Uszczelkę wkłada się po palcu i dociska.

Dodatkowe uszczelki do okien na zimę

Gdy w oknach wszystko wygląda prawidłowo, a mimo to wieje, można zastosować dodatkowe uszczelnienie. Na rynku jest bardzo dużo materiałów możliwych do zastosowania w tych miejscach. Znajdziemy grubsze uszczelki z pianki poliuretanowej, które wkleja się po wewnętrznej stronie profili skrzydła. Do dociśnięciu skrzydłem w momencie zamknięcia okna powinny wypełnić istniejące w tym miejscu szczeliny.

Listwy i taśmy uszczelniające do okien

Jest też wiele listew i taśm uszczelniających, które mogą być wykonane z różnych tworzyw sztucznych. Przed wykonaniem takiego uszczelnienia warto zwrócić uwagę na poziom wilgoci we wnętrzach. Jeśli na styku ościeżnicy i tynku nakleimy taśmy wiatroszczelne, po pewnym czasie w pomieszczeniu może pojawić się nalot rosy na szybach i okolicy okien. W takiej sytuacji lepiej sięgnąć po taśmy paroprzepuszczalne od wewnątrz i paroszczelne lub poliuretanowe od zewnątrz.

Uszczelnienie przestrzeni pod parapetem

Największy styk okna z murem jest pod parapetem i przez to miejsce zwykle najbardziej wieje. Pianka i tynk po latach mogły się wykruszyć. Warto dokładnie obejrzeć tę przestrzeń i jeśli są ubytki wykonać nowe uszczelnienie z tych samych materiałów albo listew czy taśm uszczelniających.

Jak uszczelnić okna przed zimą?

Żeby nowe uszczelnienie było skuteczne, trzeba wykonać je starannie. Stare, zużyte elementy należy usunąć i dokładnie oczyścić powierzchnię. Warto też ją umyć, żeby nie było tam kurzu, brudu. W przypadku okna w kuchni dobrze jest dodać do wody trochę płynu do mycia naczyń, żeby usunąć tłuszcz. Przed wykonaniem nowego uszczelniania powierzchnia powinna być sucha. Elementy uszczelniające trzeba dociąć na wymiar, z zachowaniem lekkiego naddatku do obcięcia na koniec prac. Uszczelki, listwy i taśmy są najczęściej przygotowane w wersji samoprzylepnej, wystarczy więc zerwać papier ochronny i powoli mocować je w przestrzeni do uszczelnienia, dokładnie dociskając.

Murowane starcie
Ogrzewanie – podłogowe czy grzejniki? MUROWANE STARCIE
Murator Google News
Autor:
Pozostałe podkategorie