Uszczelnianie okien na zimę - taśma, pianka czy silikon do uszczelniania okien? Czym najlepiej uszczelnić okna na zimę?

2023-12-08 6:47

Po latach eksploatacji okna mogą nie domykać się idealnie, profile uległy odkształceniom, czego skutkiem są nieszczelności, przez które ucieka ciepło. Jak uszczelnić okna na zimę? Podajemy domowe sposoby uszczelnienia okien.

Uszczelnianie okien na zimę
Autor: Getty Images Najbardziej uniwersalne są taśmy uszczelniające, którymi można osłonić miejsca ucieczki ciepła

Spis treści

  1. Jakie taśmy do uszczelnienia okien?
  2. Jak okleić okno taśmą uszczelniającą?
  3. Jak uszczelnić okna pianką?
  4. Jak uszczelnić okna silikonem?
Murator Remontuje: Wymiana silikonu
Materiał sponsorowany

Wymiana okien na nowe wiąże się ze sporym wydatkiem i remontem w domu. Żeby tego uniknąć, można spróbować domowym sposobem uszczelnić okna. Od czego zacząć? W każdym oknie są uszczelki, które mają za zadanie wypełnić styki jego elementów konstrukcyjnych. Stare uszczelki będą twarde, sparciałe, popękane. Warto zacząć od ich wymiany na nowe. Ale nieszczelności w oknach mogą być także w innych miejscach. Podpowiadamy, jak domowym sposobem uszczelnić okna.

Jakie taśmy do uszczelnienia okien?

Na rynku jest bardzo dużo produktów tego typu, więc zawsze trzeba sprawdzić, które możemy wykorzystać do uszczelnienia okien. Taśmy można nakleić zarówno na zewnętrzną powierzchnię okien, na przykład styk ramy i parapetu, jak i na wewnętrzną stronę profili, tak że zostanie doszczelniony styk ramy i skrzydła w pozycji zamkniętej.

Taśmy uszczelniające to pasek tworzywa sztucznego o różnej szerokości i grubości, a także giętkości. Mogą być wykonane z polietylenu, poliuretanu, PCV i innych materiałów. Mogą być w wersji z dodatkową warstwą gąbki lub pianki pod spodem. Są dostępne w różnych rozmiarach i kolorach, więc łatwo dopasować je do okna. Zależnie od miejsca możemy wykorzystać taśmy wodo- lub wiatroszczelne.

Zawsze trzeba sprawdzić, czy są one przeznaczone do zastosowania wewnątrz czy na zewnątrz.

Jak okleić okno taśmą uszczelniającą?

Taśmy do uszczelniania okien są przygotowane tak, żeby łatwo mogła je nakleić jedna osoba. Najwygodniejsze są te w wersji samoprzylepnej. Najpierw jednak trzeba przygotować podłoże do oklejenia. Profile okien powinno się umyć z kurzu i brudu. Dobrze jest je też odtłuścić na przykład benzyną ekstrakcyjną. Powierzchnia do uszczelnienia powinna być czysta i sucha. Taśmę najlepiej rozwinąć dzień wcześniej, żeby się rozluźniła, dostosowała do temperatury w pomieszczeniu. Dzięki temu będzie łatwiej nią manipulować. Materiał swobodnie dostosuje swój kształt do uszczelnianej powierzchni.

Przed klejeniem trzeba odmierzyć potrzebną długość taśmy i przymierzyć, czy pasuje do fragmentu, który chcemy uszczelnić. Jeśli tak, zdejmujemy pasek zabezpieczający klej i naklejamy taśmę, przesuwając po niej palcem centymetr po centymetrze, tak żeby dobrze przylegała do podłoża.

Jak uszczelnić okna pianką?

W razie pojawienia się większych nieszczelności na styku okna z murem przestrzenie te można wypełnić pianką poliuretanową. Ma ona dobre właściwości termoizolacyjne. Pianka jest dostępna w puszkach z aplikatorem (wężykiem), więc można kupić jedno czy kilka opakowań i samodzielnie ją aplikować. Pamiętać należy, że pianka się rozpręża, więc nie można nałożyć jej zbyt dużo, bo będziemy marnować materiał. Po stwardnieniu nadmiar pianki trzeba równo ściąć nożem. Ponieważ pianka nie jest odporna na działanie czynników atmosferycznych, a pod wpływem słońca żółknie, trzeba ją osłonić taśmą albo tynkiem. Jest to konieczne także ze względów estetycznych.

Jak uszczelnić okna silikonem?

W niektórych sytuacjach dobrym rozwiązaniem będzie wypełnienie nieszczelnego miejsca silikonem. Sprawdzi się to w przypadku niewielkich szczelin, zwłaszcza o większej długości. Silikon stosuje się na przykład do uszczelnienia styku ramy okna z parapetem. Jeśli okna były silikonowane po montażu, trzeba usunąć stary materiał. Następnie powierzchnię do uszczelnienia należy oczyścić, tak jak w przypadku stosowania taśm. Do uszczelnienia okien należy wybrać odpowiedni silikon, tak żeby pasował do materiału, z którego są one wykonane oraz materiału obok. Na przykład jeśli chcemy uszczelnić okna na zewnątrz, a parapety są wykonane z granitu lub innego kamienia naturalnego, należy zastosować silikon kamieniarski.

Okna silikonuje się podobnie jak inne powierzchnie. Dobrze jest okleić styk do uszczelnienia taśmą malarską, żeby wyznaczyć cienką i prostą linię wypełnienia. Końcówkę aplikatora docinamy na odpowiednią grubość. Nakładamy silikon wąskim i jednorodnym paskiem. Nadmiar usuwamy palcem zmoczonym w wodzie z mydłem. Po stwardnieniu silikonu odklejamy taśmę malarską.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie