Ocieplenie drzwi zewnętrznych metalowych - jak ocieplić drzwi z blachy?

2024-11-08 13:08

Drzwi metalowe są najtrudniejsze do ocieplenia, ponieważ stal ma bardzo wysoki współczynnik przewodzenia ciepła. Czym ocieplić drzwi zewnętrzne metalowe? Czy da się to zrobić? Podajemy sposoby na ocieplenie drzwi metalowych.

drzwi metalowe
Autor: Mariusz Bykowski Jak ocieplić drzwi zewnętrzne metalowe? To wcale nie jest takie łatwe

Spis treści

  1. Czym ocieplić drzwi zewnętrzne metalowe?
  2. Jak ocieplić drzwi metalowe?
  3. Uszczelnienie drzwi wejściowych metalowych
  4. Regulacja drzwi zewnętrznych metalowych
Murator Remontuje: Jak samodzielnie zamontować drzwi?

Przez metalowe drzwi wejściowe bez ocieplenia zimą będzie uciekać bardzo dużo ciepła. Stare drzwi podczas dużych mrozów mogą nawet przemarzać, ponieważ kiedyś wymogi wobec drzwi zewnętrznych nie były wygórowane. W drzwiach metalowych umieszczano cienką warstwę słabego materiału termoizolacyjnego albo w ogóle go tam nie było. Do ocieplenia takich drzwi wejściowych należy wykorzystać materiał o jak najniższym współczynniku przewodzenia ciepła lambda. To pozwoli uzyskać pozytywny efekt przy zastosowaniu niezbyt grubej warstwy.

Czym ocieplić drzwi zewnętrzne metalowe?

Drzwi zewnętrzne z blachy najczęściej mają budowę płytową, czyli składają się z dwóch arkuszy blachy przymocowanych do ramy. Skutecznym sposobem ocieplenia takich drzwi jest umieszczenie materiału termoizolacyjnego wewnątrz drzwi, między arkuszami blachy. Do ocieplenia najwygodniej zastosować piankę poliuretanową natryskową, która ma niski współczynnik przewodzenia ciepła. Innym materiałem, który też można umieścić wewnątrz skrzydła drzwi są płyty lub maty z materiału termoizolacyjnego.

Jak ocieplić drzwi metalowe?

Materiał termoizolacyjny w postaci płyt lub mat można też przykleić albo przymocować mechanicznie do zewnętrznej płaszczyzny drzwi. Do ocieplenia drzwi wejściowych z blachy można wykorzystać płyty z pianki poliuretanowej, styropianu, polistyrenu ekstrudowanego, pianki polietylenowej lub aerożelu. Różnią się one wartością współczynnika przewodzenia ciepła i ceną. Mogą mieć współczynnik przewodzenia ciepła lambda od 0,045 do 0,019 W/(m·K). Trzeba znaleźć wyrób, który poprawi izolacyjność termiczną drzwi wejściowych według naszego oczekiwania za akceptowalną cenę. Po przymocowaniu warstwy termoizolacyjnej całość można osłonić tapicerką do drzwi, którą mocuje się po obwodzie skrzydła. Wybór tapicerek jest bardzo duży, więc można estetycznie wykończyć drzwi.

Uszczelnienie drzwi wejściowych metalowych

Gdy myślimy o poprawie izolacyjności drzwi zewnętrznych, warto pamiętać o ich uszczelnieniu. W starych drzwiach uszczelki mogą być już wyeksploatowane. Dlatego dobrze jest wstawić nowe uszczelki na całym obwodzie, zarówno po bokach, jak i u góry ościeżnicy. Na rynku jest dużo uszczelek gumowych lub silikonowych przeznaczonych do drzwi metalowych. Niezmiernie ważne jest uszczelnienie drzwi na dole, gdzie będą stykać się z progiem. Na dole skrzydła najlepiej sprawdzają się uszczelki szczotkowe. Ważne jest również ocieplenie progu. W czasie remontu stary próg można zdemontować i zainstalować taki z wypełnieniem termoizolacyjnym. W ten sposób unikniemy wywiewania ciepła z domu przez szczeliny przy drzwiach wejściowych.

Regulacja drzwi zewnętrznych metalowych

Żeby jeszcze lepiej poprawić izolacyjność styku skrzydła drzwi z ościeżnicą, warto zadbać o ich szczelne domykanie. W tym wypadku ważna jest regulacja skrzydła na zawiasach. Sposób regulacji zależy od rodzaju zawiasów zastosowanych w drzwiach. Dzięki dokręceniu lub poluzowaniu odpowiednich śrub w zawiasach górnych i dolnych skrzydło drzwi można ustawić równo względem ościeżnicy i z odpowiednim dociskiem do niej. To zapewni szczelność w momencie zamknięcia drzwi.

Podłoga - parkiet czy panele. MUROWANE STARCIE
Piotr Laskowski oraz Radosław Murat zapraszają na "Murowane Starcie". W tym odcinku, prowadzący zetrą się o wybór materiału podłogi. Co i w jakich sytuacjach wybrać, parkiet czy panele? Zapraszamy do odsłuchu
Murowane starcie
Murator Google News
Autor:
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie