Ocieplenie garażu blaszanego - czym ocieplić garaż blaszany? Jak to zrobić?

2024-11-25 12:16

Jak ocieplić garaż blaszany? W garażu blaszanym latem jest bardzo gorąco, a zimą potrafi trzymać mróz, dlatego ocieplenie blaszaka to dobry pomysł. Jak ocieplić garaż blaszany od zewnątrz, a jak od wewnątrz? Czym najlepiej ocieplić garaż blaszany? Jak przykleić styropian do blachy?

Ocieplenie garażu blaszanego. Jak łatwo ocieplić garaż blaszany?
Autor: Getty Images Jak ocieplić garaż blaszany styropianem, jak pianką? Który sposób jest lepszy?

Spis treści

  1. Jak przygotować garaż blaszany do ocieplenia?
  2. Jak najtaniej ocieplić garaż z blachy?
  3. Jak ocieplić garaż blaszany: od wewnątrz czy od zewnątrz?
  4. Jak przykleić styropian do blachy?
  5. Jak najprościej ocieplić blaszaka?
  6. Jak wykończyć ocieplone ściany blaszaka?

Jak przygotować garaż blaszany do ocieplenia?

Garaż blaszany jest zbudowany z blachy stalowej ocynkowanej albo pokrytej warstwą farby akrylowej, poliuretanowej lub innej. Materiał termoizolacyjny musi być do niej przyklejony. Żeby połączenie było mocne i trwałe, powierzchnię blachy trzeba oczyścić – usunąć kurz, pajęczyny, uschnięte pędy roślin, wszelkie zabrudzenia. W razie znalezienia na blasze smarów albo olejów, jej powierzchnię trzeba odtłuścić. Ogniska rdzy należy wyczyścić i zabezpieczyć farbą antykorozyjną.

Zależnie od układu konstrukcyjnego garażu może być konieczne zbudowanie podkonstrukcji z kantówek drewnianych, która ułatwi mocowanie materiału termoizolacyjnego. Jeśli w garażu są rozprowadzone przewody instalacyjne, należy podjąć decyzję, czy zostaną one ukryte w peszlach pod warstwą ocieplenia, czy wręcz odwrotnie – poprowadzone na wierzchu zabudowy ścian i sufitu.

Jak najtaniej ocieplić garaż z blachy?

Najpopularniejszym sprawdzonym materiałem termoizolacyjnym, łatwym w użyciu i tanim, jest styropian. Do ocieplenia garażu wystarczą płyty o grubości 3-4 cm. Jeśli zależy nam na lepszej izolacyjności, można zastosować płyty polistyrenu ekstrudowanego XPS. Ponieważ parametry termoizolacyjne ścian garażu nie są tak ważne, jak w przypadku budynku mieszkalnego, do ocieplenia garażu można wykorzystać resztki materiałów, które pozostały po budowie. To bardzo oszczędne rozwiązanie.

Najprostszym sposobem ocieplenia blaszaka jest zastosowanie poliuretanowej piany natryskowej. Nie trzeba do tego wynajmować ekipy, ponieważ piana jest dostępna w pojemnikach do samodzielnej aplikacji.

Jako izolację termiczną blaszaka można wykorzystać też wełnę mineralną, lecz to może zwiększyć ilość prac i koszty, ponieważ będzie wymagać zbudowania podkonstrukcji podtrzymującej wełnę oraz zastosowania folii ochraniającej. To bardzo rzadkie rozwiązanie, ale jeśli ktoś ma dostęp do wełny, nie ma przeszkód technicznych, żeby je wykonać.

Jak ocieplić garaż blaszany: od wewnątrz czy od zewnątrz?

Warstwa ociepleniowa będzie mieć kilka centymetrów grubości, więc zmniejszy powierzchnię garażu. Jeśli jest jej mało, można ułożyć ocieplenie ścian po stronie zewnętrznej, a sufit ocieplić od środka. Zależnie od tego, który wariant wybierzemy, inaczej trzeba będzie wykończyć ocieplone powierzchnie. We wnętrzu garażu najczęściej stosuje się płyty OSB lub inne wiórowe. To sprawi, że w środku będzie przytulniej i ładniej.

Ponadto będzie można je wykorzystać do mocowania półek lub pojedynczych wieszaków pod narzędzia. W przypadku ocieplania blaszaka od zewnątrz na powierzchni styropianu trzeba wykonać warstwę zbrojoną z siatką, a następnie wykończyć budynek tynkiem. Plusem tego rozwiązania jest to, że garaż blaszany będzie bardziej estetyczny. Jego wygląd można dopasować do budynku mieszkalnego.

Jak przykleić styropian do blachy?

Do mocowania płyt styropianu wykorzystuje się poliuretanowe kleje montażowe w postaci piany. Klej nanosi się po obwodzie płyty oraz paskiem przez jej środek. Płyty przytwierdza się po kolei do ścian i sufitu. Zanim klej złapie można je przytrzymać. Płyty należy dosuwać jedną do drugiej, tak żeby powstała jak najszczelniejsza warstwa ocieplenia. Ewentualne szczeliny, narożniki, różne zakamarki warto wypełnić pianką.

Jak najprościej ocieplić blaszaka?

Termoizolacja z piany natryskowej staje się coraz popularniejsza. Jej wielką zaletą jest szczelne wypełnienie ocieplanych powierzchni, co bardzo przyda się w garażu. Można ją wykonać samodzielnie, ponieważ piana natryskowa jest do kupienia w puszkach, tak jak inne produkty tego typu. Może ona mieć zwykły wężek albo aplikator, który ułatwi jej nakładanie szerszym strumieniem. Pianę trzeba nakładać z wyczuciem, tak żeby rozprężyła się na pożądaną przez nas grubość. Ważna jest też aplikacja równej warstwy, żeby powierzchnia ocieplenia po zastygnięcia nie wymagała wyrównywania.

Jak wykończyć ocieplone ściany blaszaka?

Warstwę termoizolacji pokrywa się płytami drewnopochodnymi, najczęściej OSB, ale można zastosować też inne wiórowe lub pilśniowe. Płyty mocuje się do konstrukcji garażu albo warstwy termoizolacyjnej z wykorzystaniem wkrętów, płytek perforowanych lub innych łączników. Jeśli wcześniej wykonano dodatkową podkonstrukcję z kantówek dostosowaną do wymiarów płyt, ich późniejszy montaż może przebiegać bardzo szybko.

Murator Google News
Autor:
Dom - budować czy kupić gotowy. MUROWANE STARCIE
Piotr Laskowski oraz Radosław Murat zapraszają na "Murowane Starcie". W tym odcinku, prowadzący zetrą się o to czy lepiej wybudować dom od nowa czy kupić gotowy? Co i w jakich sytuacjach odpowie potrzebom inwestorów? Zapraszamy do odsłuchu
Murowane starcie
Pozostałe podkategorie