| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Jaka blacha na dach będzie najlepsza? Blacha tytanowo-cynkowa - zalety i wady

Jaka blacha na dach będzie najlepsza? Blacha tytanowo-cynkowa - zalety i wady

Jeśli zastanawiasz się, jaka blacha dachowa będzie najlepszym materiałem na pokrycie dachu twojego domu, sugerujemy rozważenie tytan cynku. Blacha cynkowo-tytanowa jest bardzo trwała i to nie jedyna jej zaleta. Nie wymaga żadnych zabiegów konserwacyjnych ani pielęgnacyjnych. Wystarczy ją od czasu do czasu umyć wodą i oczyścić z kurzu. Podczas montażu pokrycia dachowego trzeba jednak odpowiednio przygotować podłoże.

Blacha cynkowa z dodatkiem tytanu

Surowcem do produkcji tego typu pokryć dachowych jest blacha o gęstości około 7,2 g/cm3, będąca stopem oczyszczanego elektrolitycznie cynku (czystość 99,995%) oraz precyzyjnie dobranych proporcji miedzi i tytanu. Surowiec jest w jednym cyklu technologicznym topiony, odlewany i nawijany na rolki. Najlepsze produkty, które spełniają wymogi zaostrzonej kontroli i przekraczają standardowe normy, są oznaczane specjalnym symbolem Quality Zinc.

Blacha cynkowo-tytanowa jest bardzo trwała

Blachy cynkowo-tytanowe mają gwarancję określoną średnio na 40 lat, ale ich żywotność jest ponad trzykrotnie wyższa – szacuje się ją na ponad 120 lat. Głównym powodem ich długowieczności jest to, że pod wpływem działania czynników atmosferycznych pokrywają się ochronną warstwą naturalnej patyny. Zabezpiecza ona dach przed korozją i eliminuje konieczność pielęgnacji oraz konserwacji materiału. W miejscach ewentualnych zarysowań odnawia się ją, stale chroniąc powierzchnię dachu. Naturalna patyna nadaje blasze zielonkawy odcień.

Najpopularniejszy rodzaj pokryć dachowych cynkowo-tytanowych

Najpopularniejsze pokrycia z blachy tytanowo-cynkowej to blachy płaskie. Mają postać pasów o szerokości od 40 do 70 cm i długości do 10 m. Sprzedawane są więc w rolkach. Dłuższe pasy zbyt mocno odkształcają się termicznie, choć przy spełnieniu określonych warunków dopuszcza się długość dochodzącą nawet do 16 m.

Zazwyczaj pokrycia wykonuje się z pasów o szerokości 53 lub 60 cm, z blachy grubości 0,7 mm. Pasy węższe albo grubsze stosuje się wtedy, kiedy wskazane jest wzmocnienie, na przykład w celu przeciwdziałania wyginaniu przez silny wiatr. Niektóre blachy mają od spodu warstwę lakieru poliamidowego, który chroni je przed korozją wynikającą z kontaktu z poszyciem albo skroplinami.

Blachę cynkowo-tytanową można układać na kilka sposobów, w zależności od planowanego końcowego efektu wizualnego. Może to być podwójny rąbek stojący, kątowy rąbek stojący albo gotowy system łączenia na listwy zatrzaskowe.

Jak układać to pokrycie dachowe?

Wszystkie blachy cynkowo-tytanowe układa się na pełnym podłożu – deskowaniu, wodoodpornej sklejce, drewnopochodnych płytach OSB lub szlifowanych płytach MPF. Musi być równe, ewentualne różnice poziomów nie powinny być większe niż 5-10 mm. Podczas transportu i magazynowania blachy cynkowo-tytanowej nie wolno zamoczyć, bo pod wpływem wilgoci wytrąca się na niej biały wodorotlenek cynku będący skutkiem pierwszego procesu patynowania.

WARTO WIEDZIEĆ

Co oprócz płaskich blach tytanowo-cynkowych?

Oprócz płaskich blach wykonuje się również pokrycia drobnoelementowe. Łuski małe mają kształt kwadratowy lub rombowy, o boku szerokości 28-40 cm. Na górnej przedniej i dolnej stronie wykonane są specjalne wygięcia w formie płaskich rąbków. Mocuje się je za pomocą tak zwanych haft – przybijanych do podkładu i zahaczanych o rąbek płaski sąsiednich łusek. Łuski są wykonane z blachy grubości 0,8 mm.

Łuski duże są elementami wielkowymiarowymi – mają szerokość od 33,3 do 60 cm i długość do 3 m. Wykonuje się je z blachy cynkowo-tytanowej grubości 0,7 lub 0,8 mm. Sposób ich montażu jest podobny jak w przypadku łusek małych.

Panele to z kolei duże, gotowe elementy pokryciowe o szerokości około 40 cm i długości ponad 80 cm. Są zrobione z blachy grubości 0,5 lub 0,7 mm. Układa się je na sztywnym poszyciu z desek lub płyt, w równoległych pionowych rzędach, w kierunku od dołu w górę, zaczynając od prawej krawędzi dachu. Montuje się je znacznie szybciej niż łuski małe.

Przeczytaj dodatkowo:
Przebudowa domu - wymiana pokrycia dachowego

Po wymianie pokrycia dachowego dom zyska schludniejszy wygląd. Nowy dach będzie szczelniejsze, być może też...

Remont poddasza - co powinieneś wiedzieć przed...

Strych przerobiony na poddasze użytkowe to miejsce na sypialnie, pokoje dziecięce, pokój...

Przepis na beton do małych prac budowlanych

To zadanie nie tylko dla tych, którzy lubią wyzwania. Czasem jest to konieczność. Warto wtedy...

Naturalne pokrycia dachowe. Strzecha, wióry...

Neutralna barwa strzechy, gontów drewnianych lub wiórów osikowych sprawia, że dach nie...

Przegląd kominiarski i czyszczenie komina....

Kontrole kominiarskie są konieczne z wielu względów. Służą one m.in. ocenie stanu komina oraz jego...

Co wyróżnia dach płaski na tle dachów skośnych?

Jeszcze do niedawna w polskich domach dominowały głównie skośne dachy. Obecnie coraz więcej...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.