| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Jak grubość blachy i jakość powłoki wpływa na trwałość blachodachówki?

Jak grubość blachy i jakość powłoki wpływa na trwałość blachodachówki?

Blachodachówki, to pokrycia dachowe wyróżniające się grubą blachą i solidną powłoką ochronno-dekoracyjną. Im większa wysokość przetłoczeń, grubość blachy i lepszy jakościowo rodzaj powłoki, tym większa trwałość blachodachówki. Poznaj różnice w budowie blachodachówek. Wybierz najlepsze pokrycie dachowe z blachy.

Trwałość blachodachówek stalowych zależy od wysokości ich przetłoczeń (im wyższe, tym arkusze są sztywniejsze), grubości stali i grubości oraz rodzaju powłoki ochronno-dekoracyjnej. Gwarancja techniczna blachodachówki obejmuje najczęściej 30 lat, a w przypadku niektórych modeli nawet 40 lub 50 lat. Gwarancja estetyczna – na łuszczenie i nietypową zmianę koloru powłoki – często jest krótsza (15-20 lat), choć są takie pokrycia dachowe, które mają gwarancję 40 lat, i to zarówno na korozję, jak i trwałość pokrycia, w tym również krawędzi ciętych.

Blachodachówki powlekane i z posypką

Blachodachówki dzielą się na powlekane i z posypką. Rdzeń w obu typach stanowi blacha grubości 0,43; 0,45; 0,5; 0,55; 0,6 lub 0,9 mm. Blachodachówki powlekane mają rdzeń po obu stronach pokryty podkładową warstwą chroniącą przed korozją. W przypadku rdzenia stalowego jest to warstwa cynkowa. Z wierzchu rdzeń jest pokryty poliestrową, polimerową lub poliwinylową powłoką ochronną. Niektóre wyroby nie mają warstwy podkładowej, tylko od razu powleczone są powłoką zewnętrzną. Od spodu rdzeń jest pokrywany powłokami akrylowymi, epoksydowopoliestrowymi, poliestrowymi albo specjalnymi farbami podkładowymi, które stanowią dodatkową ochronę antykorozyjną.

Autor: Andrzej Szandomirski

Gruba blacha i solidna powłoka ochronno- -dekoracyjna to cechy wyróżniające blachodachówkę o najwyższej trwałości

Autor: Mariusz Bykowski

Za najtrwalsze uznawane są te powłoki blachodachówek, które zawierają kruszywo, czyli tak zwaną posypkę

Blacha dachowa z posypką mają rdzeń pokryty ochronną warstwą cynku lub alucynku, czyli stopu aluminium, cynku i krzemu, który zabezpiecza stal przed korozją wywołaną kwaśnym i wilgotnym środowiskiem, a także stanowi katodową ochronę w miejscach ewentualnych uszkodzeń powłoki zewnętrznej. Dzięki temu blacha jest zabezpieczona przed korozją nawet w miejscach przecięć, w których powstaje ogniwo galwaniczne. Zewnętrzną powłokę stanowi żywica akrylowa z zatopioną posypką mineralną.

Cichy dach - pokrycia dachowe o podwyższonym standardzie akustycznym

Na rynku są też blachodachówki o podwyższonym standardzie akustycznym. Składają się one z pojedynczego lub podwójnego rdzenia stalowego (każdy grubości 0,3 mm) powlekanego obustronnie powłoką cynkowo-aluminiową wzbogaconą konwersją chromatyczną. Zapewnia to skuteczne zespolenie powłok metalicznych z organicznymi. Specjalna technologia nanoszenia alucynku sprawia, że ich ochrona przed korozją jest nawet na siedmiokrotnie dłuższa niż przy standardowym cynkowaniu. Blachy z pojedynczym rdzeniem są częściowo wygłuszone paskami akustycznymi, a te z podwójnym mają wygłuszenie w całości wypełniające przestrzeń między rdzeniami.

Zewnętrzną ochronę takich blachodachówek zapewnia lakier proszkowy nanoszony na podkładową warstwę epoksydową, a od spodu blacha jest zabezpieczona przed kondensacją pary wodnej warstwą poliestru. Tłumienie odgłosów spadających kropel deszczu to nie wszystko – wyjątkowo mocna budowa i złożony system powłok ochronnych sprawiają, że na blachodachówkę z podwójnym rdzeniem producent udziela wyższej, bo nawet 45-letniej gwarancji.

Przeczytaj dodatkowo:
Przegląd kominiarski i czyszczenie komina....

Kontrole kominiarskie są konieczne z wielu względów. Służą one m.in. ocenie stanu komina oraz jego...

Krycie dachu bez błędów. Jak znaleźć dobrego...

Przed Tobą budowa lub remont dachu? Zastanawiasz się, jak znaleźć dobrego dekarza? Podpowiadamy, na co...

Dach dwuspadowy - jak wybrać projekt domu ze...

Dach dwuspadowy to doskonała inwestycja. Projekt domu z dachem dwuspadowym nie zaskoczy nas trudnościami i...

Ocieplenie dachu płaskiego w domu...

Czym różni się budowa dachu płaskiego w domu energooszczędnym od zrobienia podobnego w domu wykonanym...

Ciepły dach na 2017 rok – 7 sposobów izolacji

Sprawdzamy, jakie rozwiązania proponują producenci izolacji, aby dach spełniał nowe wymagania zawarte w...

Ocieplenie poddasza - sposoby i materiały do...

Żeby móc komfortowo mieszkać na poddaszu, musi być odpowiednio przeprowadzona izolacja dachu. Inaczej...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.