Faliste płyty bitumiczne - lekkie, wytrzymałe i łatwe w montażu pokrycie dachowe

2021-04-07 11:37

Płyty bitumiczne mają duży format, dzięki czemu szybko się je układa. Są lekkie i dosyć elastyczne. Sprawdzą się jako pokrycie do dachów remontowanych lub tych o rozbudowanej bryle.

Faliste płyty bitumiczne
Autor: Andrzej Szandomirski Falista płyta bitumiczna najczęściej wybierana jest ze względu na niewielką wagę i niską cenę poszczególnych elementów. To lekkie i ekonomiczne pokrycie dachowe

Ze względu na sporą ilość dostępnych na rynku materiałów niełatwo zdecydować się na rodzaj pokrycia dachowego. A to jeden z najważniejszych etapów podczas budowy domu. Rodzaj materiału wykończeniowego należy dobrać do kształtu dachu, uwzględniając panujące warunki atmosferyczne oraz względy estetyczne.

Faliste płyty bitumiczne - materiał na pokrycie dachowe

Ich rdzeń nośny stanowią celulozowe lub organiczne włókna nasycone nieszkodliwym dla zdrowia i środowiska bitumem (48%), które poddaje się prasowaniu pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze, a następnie tnie na odcinki. Aby były nienasiąkliwe i odporne na warunki atmosferyczne, zabezpiecza się je i uszczelnia mocną żywicą melaminową lub żywicznymi farbami winylowo-akrylowymi. Niektóre dodatkowo pokrywa się lakierem ochronnym nadającym połysk.

Właściwości płyt bitumicznych:

  • odporne na działanie grzybów,
  • odporne na działanie agresywnych związków chemicznych,
  • nie gniją,
  • nie utleniają się
  • nie kruszą
  • są sprężyste i elastyczne,
  • dobrze tłumią hałas.
Faliste płyty bitumiczne
Autor: GettyImages Płyty bitumiczne mają kształt falisty lub imitujący wygląd dachówek ceramicznych

Na jakich dachach można montować faliste płyty bitumiczne

Najlepiej wyglądają na dużych połaciach dachu. Nadają się również na dachy łukowe o promieniu krzywizny 5-9 m oraz jako podkład renowacyjny na starych dachach krytych papą, płytami azbestowo-cementowymi lub blachą. Ze względu na łatwą obróbkę nadają się do samodzielnego montażu, zwłaszcza na niedużych dachach altan lub wiat (do skomplikowanych połaci lepiej zatrudnić fachowców).

Płyty faliste można montować na dachach o kącie nachylenia połaci od 7 do 90°. Płyty odzwierciedlające kształt dachówek nadają się na dachy o kącie nachylenia połaci nie mniejszym niż 20°. Są na tyle elastyczne, że da się nimi wykańczać również powierzchnie łukowe (promień zagięcia – od 8 m).

Przeczytaj też:

Kształty, wymiary i kolory płyt bitumicznych

Płyty bitumiczne mają kształt falisty lub imitujący wygląd dachówek ceramicznych. Mają grubość 2,6-3 mm, szerokość 86, 93, 95 lub 1,25 m i długość 2 m. Wysokość falistych przetłoczeń nie przekracza 4 cm. Są dostępne w kilku kolorach. Kolor nadawany jest im w procesie produkcji - zazwyczaj brązowy, zielonkawy lub czerwony. W nowych typach płyt kolory są cieniowane, co dodatkowo poprawia efekt wizualny i pogłębia wrażenie przestrzenności pokrycia. 

Montaż płyt bitumicznych na dachu

Płyty bitumiczne układa się na łatach. Ponieważ są lekkie (1 m² waży 3-4 kg) i mocne oraz dzięki dużym rozmiarom arkuszy ich montaż przebiega szybko i sprawnie. 

Do mocowania należy używać gwoździ samouszczelniających. Mogą to być gwoździe z łebkiem polietylenowym, których trzonek długości 7,35 cm jest wykonany z odpornej na korozję stali ocynkowanej – po wbiciu nie odróżniają się na tle pokrycia, bo ich łebki mają taki kolor jak płyty. Można też używać specjalnych gwoździ z ocynkowanej stali węglowej połączonych z podkładką z PCW.

Przeczytaj też:

Koszt wykonania dachu. Ceny krycia i kosztorysy dachów >>

Galeria zdjęć: modne wykończenie dachu

Czy rozpoznasz dachówki?

Pytanie 1 z 6
Jaka to dachówka?
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie