Kąt dachu. Jaki ma wpływ na dobór pokrycia dachowego

2019-02-28 14:26

Zanim zdecydujesz się na dachówkę, blachę dachową lub inny materiał sprawdź warunki izolacji dachu i montażu pokrycia dla danego kąta nachylenia połaci. Żadne z pokryć dachowych nie stawia pod tym względem większych ograniczeń. Jednak niektóre z nich wymagają szczególnych rozwiązań.

Kiedy dachówki wymagają dodatkowego mocowania
Autor: CREATON Większość dachówek na połaci o kącie nachylenia do 60 stopni utrzymuje się pod własnym ciężarem. Przy większym kącie wymagane jest dodatkowe mocowanie

Kąt nachylenia dachu: dachówki ceramiczne i cementowe

Dachówki ceramiczne i dachówki cementowe możesz układać na połaciach o nachyleniu nie mniejszym niż 10°. Aby ułożyć je na dachu o nachyleniu połaci mniejszym niż 20°, trzeba najpierw zbudować na więźbie sztywne poszycie i zaizolować je papą lub specjalną membraną dachową. W innych sytuacjach nie jest to konieczne. Gdy dach ma kąt większy niż 60°, każda dachówka wymaga mechanicznego przymocowania do podkonstrukcji z łat i kontrłat odpowiednimi klamrami lub wkrętami. Przy kącie dachu 40o-60o wystarczy mocowanie tylko niektórych dachówek. Górnej granicy nachylenia połaci właściwie nie ma, bo dachówkami można wykańczać nawet pionowe powierzchnie, do czego nadają się płaskie dachówki zakładkowe i bezzakładkowe.

Kąt nachylenia dachu: arkusze i płytki

Blachodachówki lub płyty faliste (bitumiczne, cementowo-włóknowe) są zalecane, gdy nachylenie połaci jest większe niż 10-14° (zależnie od modelu). Górna granica dochodzi tu nawet do 90o. Decydując się na bardziej płaski dach, trzeba przygotować pod nie sztywne poszycie z izolacją z papy. Cementowo-włóknowe płytki nadają się na dachy o kącie nachylenia od 25o.

Mocowanie dachówek
Autor: Andrzej T. Papliński Tylko niektóre z dachówek, na przykład te wzdłuż okapu, kosza, kalenicy albo boku połaci, przykręca się dodatkowo do krokwi lub mocuje specjalnymi klamrami systemowymi

Kąt nachylenia dachu: blacha płaska i panele dachowe

Najbardziej płaskie dachy można kryć na przykład blachą płaską. Tu minimalny kąt nachylenia wynosi nawet zaledwie 3°, a maksymalny 90°. Warto jednak wiedzieć, że na połaciach o kącie nachylenia 3-25° łączenie pasów lub arkuszy blachy powinno być wykonywane na tak zwany podwójny rąbek, podczas gdy w innych przypadkach wystarczy rąbek pojedynczy. Na dachy o kącie nachylenia do 5o dopuszczone są także blacha trapezowa lub panele dachowe do łączenia na rąbek.

Przeczytaj także:

Kąt nachylenia dachu: gonty bitumiczne

Na dachy o spadku 11-15o nadają się też gonty bitumiczne. Gdy kąt jest mniejszy niż 20o, powinny być układane na podkładzie z papy (przy czym niektórzy producenci zalecają papę podkładową pod pokrycie z gontów). Gonty po przybiciu do sztywnego poszycia same się sklejają w wyniku działania ciepłych promieni słonecznych. Proces ten nosi nazwę samowulkanizacji. Jeśli dach ma połacie o kącie nachylenia ponad 60°, gonty trzeba dodatkowo podklejać, zwłaszcza gdy dom stoi w okolicy słynącej z silnych wiatrów. Podklejanie jest też niezbędne, jeśli montaż odbywa się w chłodne dni.

Kąt dachu a pokrycia naturalne

Gdyby ktoś zdecydował się na pokrycie naturalne, musi wiedzieć, że strzecha najlepiej się prezentuje na dachach o nachyleniu połaci 40-60o. Gontami drewnianymi da się natomiast wykończyć dach o nachyleniu nie mniejszym niż 14o. Jeśli kąt nachylenia połaci dachowych jest większy niż 38o, zaleca się pokrycie ich podwójną warstwą gontów. Dach o spadku mniejszym musi być pokryty trzema warstwami. Dachy o małym spadku powinny być kryte długimi gontami. Nachylenie dachu, który ma być wykończony wiórami drzewnymi, nie może być mniejsze niż 20o, najlepiej, jeśli wynosi 30-45o.

Pokrycia dachowe – zanim umówisz dekarzy

Pytanie 1 z 10
Które listwy biegną równolegle do krokwi:
Pozostałe podkategorie