Urządzamy pokój dziecięcy: 18 pomysłów i inspiracji

2018-08-29 13:45
Pokój dziecięcy: ładna aranżacja
Autor: Bernard Białorucki Pokój dziecięcy często pełni kilka funkcji. Jest jednocześnie sypialnią, miejscem zabaw i nauki. Równie ważne są zatem wybór dominującej kolorystyki w pomieszczeniu, funkcjonalność wybranych mebli, jak i umiejętne wkomponowanie w wystrój niestandardowych, rozwijających wyobraźnię elementów dekoracyjnych.

Szukasz pomysłów na aranżację pokoju dziecięcego? Wybraliśmy 18 inspiracji ze zdjęciami. Zobacz, jak urządzić pokój dziecięcy. Jakie wybrać meble, kolory ścian i modne rozwiązania. Oto zdjęcia ładnych i funkcjonalnych pokoi dziecięcych.

Urządzenie pokoju dziecięcego nie jest łatwym zadaniem. Podpowiadamy, jak stworzyć funkcjonalne i bezpieczne wnętrze, w którym najmłodsi domownicy będą czuć się komfortowo. Oto kilka prostych zasad i pomysłów na ciekawe aranżacje. Dziś już nie ma przeszkód, by pokój dziecięcy urządzić tak, jak sobie to wymarzymy. Może być kolorowo, wesoło i bezpiecznie. A potem dziecko dorasta i ma własne pomysły, jak urządzić swoje miejsce do życia. Nim to się stanie zobacz nasze podpowiedzi, jak zaaranżować pokój dziecięcy. W galerii zdjęć 18 inspiracji i pomysłów - wnętrza przygotowane przez projektantów.

Pokój dziecięcy inspiracje

Pokój dziecięcy to przestrzeń szczególna. Każdy rodzic chce, aby był ładny, kolorowy, a jednocześnie bezpieczny. Ważne jest też, żeby dziecko czuło się w nim dobrze. Urządzając go, przede wszystkim trzeba jednak pamiętać o umiarze. Niezliczone zabawki, książki i maskotki należące do naszej pociechy i tak wprowadzą do wnętrza mnóstwo kolorów, dlatego wystrój pokoju dziecięcego powinien nieco uciszyć i uporządkować tę przestrzeń. W przeciwnym razie w pokoju dziecięcym będzie panował chaos aranżacyjny, który wpłynie niekorzystnie na jego wygląd i może też być męczący dla naszego dziecka. Także tu warto się kierować uniwersalną zasadą, aby wprowadzać do wnętrza nie więcej niż 2-3 kolory.

18 inspiracji: pokój dziecięcy galeria zdjęć

Pokój dziecięcy: pomysły na kolory i ściany

Najprostszą metodą na odmianę pokoju dziecięcego jest pomalowanie ścian. W zasadzie w doborze kolorów panuje dowolność, ale trzeba pamiętać, by kolory ścian nie były zbyt nasycone, do pokojów dziecięcych poleca się raczej pastele. Wybierając kolor, należy też brać pod uwagę sposób, w jaki dana barwa oddziałuje na psychikę. Wiadomo na przykład, że żółty i pomarańczowy mają na nas pozytywny wpływ, pobudzają do działania i poprawiają nam humor, choć w nadmiarze mogą być męczące, a także wzmacniać kłótliwość i wprowadzać niepokój. Podobnie zbyt dużo koloru czerwonego we wnętrzu może działać drażniąco na nasz układ nerwowy.

Zobacz też:

Oddziaływaniu i nadmiarowi każdej barwy można przeciwdziałać, stosując akcenty w kolorze dopełniającym: do zielonego – różowe i czerwone, do niebieskiego – żółte i pomarańczowe, i na odwrót. Biel – tak, jak jasnoniebieski i zielony – uspokaja, łagodzi, ma jeszcze tę zaletę, że świetnie podkreśla czyste, intensywne kolory. Poza tym bielą nie można „przedobrzyć” – nigdy nie będzie jej za dużo.

Wybór kolorystyki, w jakiej utrzymany będzie dziecięcy pokój, ma kluczowe znaczenie dla kolejnych kroków aranżacyjnych. Wnętrze powinno być radosne i przytulne, ale nie krzykliwe. Dlatego zrezygnuj z łączenia ze sobą bardzo kontrastowych kolorów. Męczą one wzrok, a w pomieszczeniach o niedużym metrażu mogą być przytłaczające. Lepiej sięgnąć po jasne barwy, które nie tylko optycznie powiększą przestrzeń, ale także będą doskonałym tłem dla bardziej wyrazistych elementów wystroju pokoju dziecięcego, takich jak kolorowa szafa, dywan czy łóżko.

Jednak najważniejsza przy wyborze farb do pokoju dziecięcego jest ich jakość. Te do pokoju dziecka powinny być bezpieczne, ekologiczne – mieć neutralny zapach i nie zawierać toksycznych związków lotnych, które uwalniają się po malowaniu. W pokoju dziecka można też dać upust pomysłowości, jeśli chodzi o zastosowanie dodatkowych efektów czy rysunków na ścianach.

Na rynku jest coraz więcej farb specjalnych, które pozwalają malować po ścianach kredą (farba tablicowa), przyklejać do nich magnesy (farba magnetyczna), a nawet wywoływać efekty wizualne, na przykład świecić w ciemności (farba fluorescencyjna). Przy czym farba tablicowa nie musi być czarna, jest już dostępna w niemal każdym kolorze z palety RAL. W sklepach są również w sprzedaży gotowe szablony z różnorodnymi motywami, które zaspokoją nawet najbardziej wybredne gusta. Takie szablony można też wykonać samemu w domu (jak to zrobić, pokazujemy w ramce o urządzaniu pokoju krok po kroku). Zamiast farb czy szablonów ściany można również ściany w pokoju dziecięcym ozdobić tapetą. Czasem wystarczy pokryć nią fragment pokoju czy ściany, aby uzyskać ładny, dekoracyjny efekt.

Co na podłogę do pokoju dziecięcego

Bardzo ważne jest również to, z czego będzie wykonana posadzka w pokoju dziecięcym. Najbardziej polecane są naturalne materiały, na przykład drewno oraz wykładziny z surowców naturalnych. Ze względu na alergie odradza się w pokojach dziecięcych modne ostatnio dywany z długim włosiem typu shaggy, które gromadzą kurz i roztocza.

Trzeba również uważać na wszelkie maty piankowe niewiadomego pochodzenia – wcześniej lepiej dokładnie przeanalizować ich skład, bo może się okazać, że mają w sobie szkodliwe substancje, które na przykład wywołują alergię. Ważne jest też bezpieczeństwo. Podłoga nie może być zbyt śliska, gdyż wtedy łatwo o wypadek. Dlatego jeśli zdecydujemy się na dywan czy mniejszy dywanik, podłóżmy pod niego specjalne maty antypoślizgowe.

Pokój dziecięcy - w bieli
Autor: Bernard Bialorucki Kolor biały to uniwersalna baza. Kiedy pomalujemy ściany pokoju dziecięcego na biało, koloru i wigoru całej aranżacji powinny dodać dekoracje. W takim przypadku bogactwo kolorów i wzorów jest jak najbardziej wskazane.

Meble w pokoju dziecięcym

Wybierając meble do pokoju dziecięcego, warto wziąć pod uwagę potrzeby dziecka, ale także swoje. Jeśli chcemy, aby zabawki dziecka były wyeksponowane, zdecydujmy się na odkryte półki. Natomiast jeżeli wolimy porządek, a nadmiar przedmiotów nas przytłacza, lepiej wybrać jeden większy zabudowany regał z mnóstwem półek, koszy i szuflad, które pomieszczą wszystkie skarby naszej pociechy. Pamiętajmy przy tym, aby mebli w pokoju dziecięcym nie było zbyt dużo, gdyż wtedy łatwo go zagracić. W końcu pokój dziecięcy ma służyć także do zabawy. Oprócz regału na książki i zabawki oraz szafy na ubrania warto tam postawić stolik z krzesełkami (najlepiej o regulowanej wysokości, aby rosły wraz z dzieckiem), przy którym maluch będzie mógł rysować lub przyjmować gości. W przypadku nieco starszych dzieci świetnie sprawdza się też łóżko piętrowe, pod którym można sobie urządzić kryjówkę.

Pokój dziecięcy - w stylu marinistycznym
Autor: Eugeniusz Filipiuk Aranżacja pokoju dziecięcego w stylu marinistycznym jest dość uniwersalna. Na pewno spodoba się zarówno chłopcom jak i dziewczynkom.

Jakie łóżko w pokoju dziecięcym?

Łóżko w pokoju dziecięcym nie powinno stać tuż pod oknem ani w sąsiedztwie kaloryfera. Najlepsze będzie zaciszne miejsce, w którym dziecko będzie miało całkowity spokój. Łóżko to najważniejszy mebel w pokoju dziecięcym do trzech lat. Powinno mieć zdrowy dla kręgosłupa materac umieszczony na sztywnym podłożu. Dobrze, jeżeli dno łóżeczka ma regulowaną wysokość. Rewelacyjne są multisensoryczne łóżeczka z innowacyjnych kolekcji mebli Pook Pook i Evolve, stymulujących rozwój dziecka marki Meble Vox. Polecam też kolekcję Filo marki Pino. Praktyczne są łóżeczka, które łatwo zamienić w tapczanik, na przykład First marki Timoore.

Sprawdź też:

Wygodnie jest, jeśli łóżeczko małego dziecka stoi krótszym bokiem do ściany, tak by rodzice mieli dostęp do malucha z trzech stron. Obok najlepiej postawić szafkę z blatem do przewijania. Powinna mieć ona wysokość 85-90 cm i szerokość 90-120 cm oraz – koniecznie – barierki zabezpieczające. Dla przedszkolaka dobrym rozwiązaniem będzie łóżko rozsuwane – rosnące wraz z dzieckiem. Polecam model Simple marki Timoore i Minnen z Ikei.

Jeżeli pokój dziecięcy dzieli kilkoro rodzeństwo, ustaw łóżka jak w wagonie sypialnym czy koi na statku. Kombinacji ustawienia łóżek i zagospodarowania przestrzeni pod nimi jest dużo. Zapewne dzieci będą walczyć o miejsce na górze. Pamiętaj o takich rozwiązaniach jak materac dla gości wysuwany spod łóżka czy szuflady na zabawki i sprzęt sportowy.

Rozkładane sofy polecam tylko dla gości. Na co dzień zdecydowanie praktyczniejsze są tapczany czy łóżka. Po pierwsze, mają zwykle lepsze – a więc i zdrowsze – materace, a po drugie, dzieci łatwo mogą je same posłać. To je uczy samodzielności.

Jak urządzić miejsce do zabawy w pokoju dziecięcym

Proste, neutralne wnętrze pokoju dziecięcego jest idealną scenografią do dziecięcych zabaw. Wystarczy użyć wyobraźni i kilku akcesoriów, by stało się zamkiem, wzburzonym oceanem czy rozległą krainą, przez którą mkną pociągi.

Sprawdź też:

Przedszkolak potrzebuje dużo wolnego miejsca na podłodze, a starsze dzieci – przestrzeni do uprawiania hobby. Czasami wystarczy podczas meblowania pokoju dziecięcego wstawić dodatkowy stół do budowania z klocków (przyda się też trochę mniejszych pojemników do ich segregowania i przechowywania), ale niekiedy potrzebne jest odizolowane miejsce do muzykowania (w Ameryce, gdy dzieci założą zespół muzyczny, rodzice przenoszą je do garażu). Telewizor w pokoju dziecięcym nie jest konieczny. Za to gniazdo telewizyjne będzie jak znalazł, gdy dziecko zachoruje.

Aranżacja pokoju dziecięcego: rady architekta

Aranżując pokój dziecięcy, bierzmy pod uwagę to, że nasze dziecko szybko rośnie, szybko też zmieniają się jego potrzeby. Dlatego jeśli nie zamierzamy zmieniać wystroju pokoju co 2-3 lata, lepiej zdecydować się na bardziej uniwersalne motywy czy fronty mebli, które nie znudzą się dziecku tak szybko i będą atrakcyjne przez dłuższy czas. Koniecznie zadbajmy również o bezpieczeństwo w pokoju dziecięcym – każdy mebel o wysokości co najmniej 60 cm powinien być przymocowany do ściany. W przeciwnym wypadku może stanowić zagrożenie dla wspinającego się po nim malucha.

Sprawdź też:

W pewnym wieku groźne może też być połykanie wszystkiego, co znajdzie się w małych rączkach, dlatego powinniśmy zabezpieczyć przed otwarciem wszystkie szafki oraz szuflady, które zawierają niebezpieczne lub małe przedmioty. Takie zabezpieczenia znajdziemy w każdym markecie budowlanym oraz w sklepach z asortymentem dla najmłodszych. Do pokoju dziecięcego nie wybierajmy też mebli z ostrymi krawędziami, gdyż wtedy bardzo łatwo o uraz. Bierzmy też pod uwagę ich jakość oraz farby i lakiery, którymi je pokryto – powinny być nieszkodliwe dla zdrowia.

Pokój dziecięcy - oryginalne meble
Autor: Martyna Rudnicka Meble w pokoju dziecięcym powinny być praktyczne oraz zaprojektowane w taki sposób, aby tworzyły indywidualną przestrzeń.

Tkaniny i dodatki w pokoju dziecięcym

Dzięki ładnym zasłonom, narzucie na łóżko czy poduszkom możemy dopełnić aranżację pokoju dziecięcego i sprawić, że będzie on jeszcze przytulniejszy. Ale również tutaj kierujmy się zasadą umiaru. Nie wprowadzajmy za ich pomocą kilku nowych kolorów lub motywów – niech nawiązują do tych, które już są obecne w innych elementach wystroju. Wtedy całość będzie wyglądała harmonijnie. Nie przesadzajmy też z liczbą dodatków w pokojach dziecięcych alergików, gdyż nieodkurzane regularnie mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Pokój dziecięcy projekt oświetlenia

Pokój dziecięcy pełni wiele funkcji, dlatego powinien być wyposażony w kilka źródeł światła przydatnych w różnych sytuacjach. Do czytania, rysowania oraz układania puzzli przyda się mocniejsze światło, natomiast do usypiania może być niezbędna lampka o nieco przygaszonym świetle. Niektóre dzieci boją się spać w ciemnym pokoju, a wtedy warto zaopatrzyć się w specjalną lampkę nocną, która będzie dawać jedynie delikatną poświatę. Ciekawym rozwiązaniem w pokoju dziecięcym są lampy sufitowe o regulowanym stopniu naświetlenia oraz regulowane reflektorki sufitowe, które pozwolą oświetlić akurat te strefy pokoju, z których korzysta dziecko.

Sonda
Czy kupując materiały wykończeniowe wybierasz te, które emitują mniej szkodliwych substancji?

Pokój dziecięcy dekoracja ściany: wideo malowanie szablonów

Malujesz pokój dziecka? Prostym sposobem na piękną aranżację pokoju dziecięcego jest wymalowanie na ścianie różnych motywów za pomocą szablonów. Zobacz, jakie to łatwe...

Pokój dziecka - malowanie szablonów
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany