| muratordom.pl » Wnętrza » Wykończenie ścian » Malowanie pokoju dziecięcego - zdrowe farby do ścian. GALERIA aranżacji

Malowanie pokoju dziecięcego - zdrowe farby do ścian. GALERIA aranżacji

Podpowiadamy czego musisz się dowiedzieć o farbach do ścian planując remont pokoju dziecięcego. Dowiedz się, jak powinien wyglądać wymarzony pokój malucha – galeria ciekawych aranżacji wnętrz. Nowości na rynku farb do malowania ścian.

Pokój dziecka powinien być zaplanowany w taki sposób, aby służył maluchowi jako plac zabaw, strefa edukacji oraz miejsce do odpoczynku i dobrego snu. Kolory i dekoracje ścienne powinny pobudzać do działania, ale nie męczyć. Wybierając farby do malowania pokoju dziecięcego należy zwrócić uwagę na to, czy są bezpieczne, posiadają odpowiednie certyfikaty i spełniają nasze oczekiwania biorąc pod uwagę sposób użytkowania. Szczególną troską obejmuje się dzieci chore i posiadające alergie, dlatego farby do ścian stosowane w pokoju muszą być z odpowiednim przeznaczeniem. Pamiętajmy jednak, że to pokój dziecka i mimo wszelkich ostrożności powinien być krainą wiecznych zabaw i radości. Musi być zaprojektowany tak, aby w ciągu dnia zachęcał dziecko do zabawy, a w nocy przynosił spokój i dobry sen.

Bezpieczeństwo i użytkowanie

Ściany pokoju dziecięcego powinny być bardzo gładkie, co pozwoli uniknąć nadmiernego osadzania się pyłu i kurzu. Najlepiej kiedy zostaną wygładzone tynkami gipsowymi, następnie zagruntowane i pomalowane wodorozcieńczalną farbą do ścian. Sprawdzą się tu farby akrylowe i lateksowe. Są paro przepuszczalne i nie powodują zawilgocenia pomieszczenia, co mogłoby skutkować zagrzybieniem ścian. Nie zawierają LZO, czyli lotnych związków organicznych, które mogą działać drażniąco. Dla alergików polecane są farby mające atest Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, są łagodne i hipoalergiczne.

Znając możliwości małego malarza, należy pamiętać, aby farby do ścian w pokoju dziecięcym były odporne na szorowanie i zmywanie. Najlepsze właściwości w tej sytuacji mają hipoalergiczne farby lateksowe, które tworzą gładkie i niepylące powłoki, odporne na intensywne szorowanie. Tańsze farby akrylowe można zmywać wilgotną szmatką, są odporne na czynniki chemiczne, tworzą również gładką powierzchnię i pokrywają niewielkie rysy.

Kolory w pokoju dziecka

Pokój malucha to arena zabawy, a zarazem bajkowa kraina. Dla starszego dziecka można zaprojektować dekoracje ścienne przy pomocy szablonów, naklejek, czy tapet. Mogą to być ostatnio dosyć modne geometryczne wzory lub wizerunki bohaterów z ulubionych kreskówek. Kolory na ścianach żywe i radosne, ale nie należy przesadzać z dużymi kontrastami. Mogą powodować rozdrażnienie, szczególnie niewskazane dla nadpobudliwych dzieci.

Największym trendem wśród dekoratorów wnętrz są szeroko stosowane farby tablicowe. Nietoksyczne i bardzo bezpieczne. Można nimi pomalować dosłownie każdą dowolną powierzchnię, na przykład ścianę lub jej fragment służący za tablicę do zapisywania ważnych spraw i planu dnia. Idealnie sprawdzą się na meblach i blatach. Dziecko może rysować bezpośrednio na swoim biurku, co odwraca uwagę od pokusy malowania na ścianach w innych pomieszczeniach .

Dla mniejszych dzieci i niemowląt pokój powinien być oazą spokoju i wyciszenia. Preferowane są kolory ziemi, delikatne pastele i stonowane barwy. Na jednej ze ścian można wprowadzić kolorowy akcent w postaci naklejki lub rysunku z szablonu. Delikatne aplikacje najlepiej jest umieścić w okolicy łóżeczka niemowlęcia. Po przebudzeniu przyciągnie wzrok malucha i na moment zaciekawi.

Rodzaje farb do ścian

Farby stosowane do malowania ścian dzieli się na organiczne i mineralne. Do tych pierwszych należą klejowe, dyspersyjne - czyli wodne, akrylowe i lateksowe. Najczęściej stosuje się właśnie wodne emulsje ze względu na wiele zalet np. takich, jak odporność na czyszczenie, brak LZO i nieprzyjemnego zapachu. Dobrze się rozprowadzają po powierzchni ściany i szybko schną. Rodzaje farb mineralnych to cementowe i wapienne, razem z klejowymi, stosowane już dziś przez konserwatorów zabytków

PAMIĘTAJ

W trakcie i po zakończeniu malowania ścian zawsze dobrze wywietrz pomieszczenie. Najlepiej, jak przez kilka dni pokój podlega intensywnej wentylacji, a dziecko na ten czas zamieszka w innym pomieszczeniu. Pomimo tego, że nowoczesne farby nie są szkodliwe i nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu, ostrożności nigdy za wiele.

Ekspert radzi, jak dobrze wybrać farbę do pokoju dziecięcego:

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Beton architektoniczny. Pomysły na wnętrza z...

Beton to doskonale znany materiał konstrukcyjny. Nie każdy wie, że istnieje też beton architektoniczny....

Wszystko o wykończeniu ścian: tynki, farby,...

Jesteś na etapie wykończenia wnętrza? Nasz ekspert pomoże dobrać Ci odpowiednią farbę, tynk lub lakier oraz...

Kolory w kuchni - najmodniejsze połączenia...

Wybierajmy odcienie barw, które połączone ze sobą stworzą spójną kompozycję. Zobacz, jak...

Tynki wapienne i cementowo-wapienne jako element...

W ostatnich latach rośnie nasza świadomość odnośnie stosowania zdrowych i naturalnych produktów. Ten...

Cegła dekoracyjna - jak wykorzystać ją przy...

Przy wykańczaniu wnętrza z wykorzystaniem cegły warto zastanowić się co będzie do niej pasowało. Dowiedz się,...

Struktura ściany jako oryginalna dekoracja i...

Struktura ściany wraca do wnętrzarskich łask! Czas nasycić nasze ściany nie tylko kolorem, ale i fakturą. To...