Jak zasłonić brzydkie miejsca w ogrodzie?
Aby zasłonić brzydkie miejsca w ogrodzie, warto wykorzystać pnącza i rośliny okrywowe. Efektowna i praktyczna aranżacja brzydkich miejsc w ogrodzie nie jest trudna. Podpowiadamy jak zasłonić brzydkie miejsca w ogrodzie.
Autor: Andrzej Szandomirski
Od strony ogrodu warto ukryć śmietnik za roślinami. Jego podłogę i dojście należy wybrukować, bo ułatwi to zachowanie czystości
W każdym, nawet bardzo zadbanym ogrodzie są brzydkie miejsca, które warto zasłonić, bo zaburzają jego kompozycję ogrodu albo go szpecą. Czasem jest to widok na otaczające teren budynki albo inne elementy infrastruktury, uciążliwe bliskie sąsiedztwo czy niezbędne, ale mało atrakcyjne fragmenty zagospodarowania własnej posesji – kompostowniki, pokrywy szamba. Betonowe ogrodzenie albo brzydką ścianę budynku (garażu, szopy) można obsadzić pnączami. Nadają się do tego winobluszcze trójklapowe wspinające się dzięki pędom wyposażonym w przylgi. Rosną szybko, a gdy pokryją ścianę, ich liście tworzą bardzo dekoracyjną fakturę, zaś jesienią przebarwiają się na czerwono i purpurowo. Nawet w zimie, choć bez liści, pnącza urozmaicają brzydką betonową powierzchnię ścian dzięki drobnej „pajęczynie” pędów. Godny polecenia jest także bluszcz pospolity, który dobrze rośnie w cieniu i jest przez cały rok zielony.
Przeczytaj też: Pnącza na ściany. Polecane gatunki pnączy do obsadzania ścian
Pergole, trejaże, kraty zasłonią brzydkie miejsca w ogrodzie
Aranżacja ogrodu z trejażami i pergolami podzieli i urozmaici przestrzeń działki. Ułatwiają tworzenie kameralnych, cichych i ocienionych wnętrz ogrodowych. Oparte na nich pnącza są pięknie wyeksponowane, pozwalają odizolować i zasłonić część gospodarczą albo inny, mniej atrakcyjny fragment ogrodu.
- Pergola to konstrukcja z podwójnego szeregu słupów i wspartego na nich ażurowego zadaszenia- rusztu. Może być wolno stojąca lub wsparta o budynek czy mur.
- Trejaż to jeden szereg słupów połączonych u góry poziomą belką, na której są osadzone – zazwyczaj krótkie – elementy poprzeczne.
- Krata to najprostsza w wykonaniu podpora pod pnącza zbudowana z ramy i wypełniającej ją kratownicy. Można ją zamocować do ściany budynku, ustawić na fundamentach jako niezależną konstrukcję lub połączyć ze skrzyniami na rośliny. Może też być elementem uzupełniającym pergolę czy trejaż albo stanowić fragment konstrukcji ścian altany.
Rośliny okrywowe i pnącza zasłonią kompostownik czy szambo
Dobrym sposobem jest otoczenie kompostownika żywopłotem z pnączy. Wysokość trzeba dopasować do ogrodowej przestrzeni. Jeżeli będzie wysoki, może zdominować kompozycję albo stać się tłem dla innych roślin ozdobnych. Natomiast niski – do wysokości ścian kompostownika – będzie mniej rzucał się w oczy.
Przeczytaj też: Gatunki pnączy o różnej intensywności wzrostu
Na zbiorniku szamba, gdzie warstwa ziemi ma zaledwie kilka centymetrów, mogą rosnąć jedynie rośliny o płytkim systemie korzeniowym i mało wymagające. Najlepiej sprawdzą się tu zadarniające rośliny ogrodów skalnych, jak gęsiówka kaukaska, goździk kropkowany i goździk siny, macierzanka, płomyk szydlasty, rojniki i rozchodniki, a w miejscu cienistym barwinek pospolity, bluszcz, runianka japońska, kopytnik pospolity. W takim miejscu można nawet posadzić konwalie majowe.