Kompleksowa termomodernizacja domu: wymiana instalacji grzewczej, docieplenie dachu i elewacji

Termomodernizacja
Autor: Materiały uczestników konkursu Remont Roku 2017 Ten dom był już ocieplony, ale nie spełniał nowoczesnych standardów. Inwestor postanowił to zmienić

Podczas gruntownej termomodernizacji domu wyremontowano instalację grzewczą, docieplono elewacje i dach, a także pokryto je nowoczesnymi materiałami. Dom w nowej postaci jest nie tylko piękniejszy, ale także cieplejszy. Inwestor zgłosił tę termomodernizację na konkurs Remont Roku 2017.

Choć budynek nie jest stary (został zbudowany w 1987 r.) i miał ocieplone elewację i dach, inwestor postanowił poddać go kompleksowej termomodernizacji. Ma to głęboki sens, ponieważ w ostatnich latach bardzo polepszono parametry termoizolacyjne materiałów budowlanych i wprowadzono wiele nowoczesnych technologii. Remont domu był kompleksowy. Unowocześniono instalację grzewczą, żeby była bardziej wydajna. Docieplono elewację bardzo ciepłym materiałem i pokryto nowym tynkiem. Wymieniono również pokrycie dachowe na nowe. Przy okazji docieplono dach dodatkową warstwą termoizolacji i wstawiono nowoczesne okna dachowe. 

Warto podkreślić, że inwestor był bardzo zaangażowany w remont. Przywiązywał wielką wagę do wykorzystania najlepszych materiałów w danej kategori. Nie mniej ważne było ułożenie ich lub zainstalowanie z dbałością o szczegóły.

Termomodernizacja
Autor: Materiały uczestników konkursu Remont Roku 2017 W 30-letnim domu wiele elementów było przestarzałych i wyekploatowanych
Termomodernizacja
Autor: Materiały uczestników konkursu Remont Roku 2017 Po gruntownym remoncie dom zyskał na estetyce, a inwestor będzie miał większy komfort i oszczędności na ogrzewaniu

Remont domu w liczbach:

  • Powierzchnia użytkowa domu - 426,2 m2,
  • kubatura - 2308,5 m3,
  • powierzchnia elewacji - ponad 400 m2,
  • powierzchnia dachu - około 500 m2.

Ważne współczynniki:

  • Izolacja nakrokwiowa - współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,032 W/(m.K),
  • styropian elewacyjny - współczynnik przewodzenia ciepłaλ = 0,031 W/(m.K), 
  • okna dachowe - współczynnik przenikania ciepła U = 1,1 W/(m2.K).

Termomodernizacja: modernizacja instalacji grzewczej

Podczas termomodernizacji domu warto wymienić instalację grzewczą na nową, bardziej wydajną, energooszczędną. W tym domu wymieniono rury na miedziane, które są bardzo trwałe i znacznie lepiej przewodzą ciepło. Zamiast starych zainstalowano nowoczesne grzejniki panelowe dwupłytowe. Każdy grzejnik wyposażono w termostat grzejnikowy, który pozwala regulować temperaturę w pomieszczeniach zależnie od potrzeb. W kotłowni zainstalowano nowy kocioł olejowy marki Buderus. Żeby wykorzystać odnawialne źródła energii, na dachu zainstalowane zostały panele fotowoltaiczne o mocy 5 kW. Produkowana przez nie energia jest wykorzystywana m.in. do podgrzewania wody użytkowej.

Termomodernizacja domu: docieplenie dachu

Stare pokrycie dachowe było zniszczone, miało wiele usterek, orynnowanie nie było szczelne. Inwestor podjął decyzję o zdjęciu go z dachu i ułożeniu nowego. Było to okazją do docieplenia tej przegrody. Poddasze było dotychczas ocieplone wełną mineralną (20 cm) ułożoną między krokwiami. Przy obecnych standardach termoizolacyjnych jest to za mało. W tej sytuacji na dachu ułożono 10-centymetrową warstwę izolacji nakrokwiowej z twardych płyt wełny o współczynniku przewodzenia ciepła λ = 0,032 W/(m.K). W dachu są lukarny. Nie zapomniano, żeby również ich ścianki boczne docieplić 10 cm wełny, a następnie pokryć nowym tynkiem.

Sprawdź też:

Termomodernizacja
Autor: Materiały uczestników konkursu Remont Roku 2017 Boczne ścianki lukarn na dachu zostały również docieplono nową warstwą styropianu i pokryte tynkiem elewacyjnym

Wymiana pokrycia dachowego

Prace te wymagały poprawienia więźby dachowej, bo stara po latach eksploatacji była zniszczona i nieco pokrzywiona. Nowy dach wykonano z blachy płaskiej układanej na rąbek. Takie pokrycie wymaga bardzo równego podłoża. Zastosowano nowoczesna blache marki Ruukki, na którą producent udziela 50 lat gwarancji. Orynnowanie wykonano w będącym najświeższym hitem systemie prostokątnym firmy Galeco (rynny prostokątne).

Konkurs Remont Roku
Logo Remont Roku 2018

Autor: Remont Roku 2018

Planujesz remont poddasza? Chesz zmienić sypialnię w pokój dla dzieci? Przebudowujesz dom? A może chcesz go ocieplić? Jakikolwiek remont planujesz domu lub mieszkania - pochwal się nim!

NIE PRZEGAP takiej okazji!

Zapraszamy do udziału w nowej edycji konkursu Remont Roku 2018. Prześlij swój projekt lub zrealizowany remont. Do wygrania nagrody rzeczowe + 4 x 10 000 złotych!

Sprawdź szczegóły konkursu na stronie: www.remontroku.pl

Termomodernizacja
Autor: Materiały uczestników konkursu Remont Roku 2017 Stare pokrycie dachowe było bardzo zniszczone i uległo odkształceniom
Termomodernizacja
Autor: Materiały uczestników konkursu Remont Roku 2017 Nowe pokrycie jest wykonane z blachy stalowej układanej na rąbek stojacy. Producent udziela na nie 50 lat gwarancji

Nowe okna dachowe

Przy okazji wymiany dachu zainstalowano w nim nowe okna dachowe (5 sztuk) firmy Velux o współczynniku przenikania ciepła U = 1,1 W/(m2.K). Żeby wokół okien nie powstały liniowe mostki termiczne, podczas montażu zastosowano specjalne profile uszczelniające i ocieplające ramy okien.

Nowa elewacja dom

Ściany zewnętrzne domu docieplono grafitowym styropianem o bardzo dobrych parametrach termoizolacyjnych. Zastosowano najcieplejszy w danej chwili materiał na rynku - grafitowy Termo Organika Termonium o współczynniku przewodzenia ciepła λ = 0,031 W/(m.K). Nowa warstwa ma 10 cm grubości. Warto podkreślić, że styropian został przyklejony i zakołkowany, a otwory na zaślepki kołków zostały szczelnie wypełnione krążkami dociętymi z tego samego styropianu. To pozwoli uniknąć na elewacji niepożądanego "efektu biedronki".

Nową warstwę wykończeniową elewacji wykonano z silikonowego tynku cienkowarstwowego firmy Sto, który charakteryzuje się efektem samoczyszczenia. Podczas deszczu strugi wody zmywają samoczynnie kurz i brud ze ścian domu. Producent udziela 100 lat gwarancji na zachowanie przez niego koloru.

Termomodernizacja
Autor: Materiały uczestników konkursu Remont Roku 2017 Nowa elewacja jest wykonana z jasnego tynku silikonowego, który będzie stale zmywany przez kolejne deszcze

Sprawdź też:

Akcja specjalna

Zobacz naszą akcję specjalną "Ogrzewanie bez smogu". Dowiedz się, skąd się bierze smog, jak z nim walczyć i jak się przed nim chronić!

Odwiedź stronę akcji ogrzewaniebezsmogu.murator.pl >>>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE