Kompleksowa termomodernizacja domu: wymiana instalacji grzewczej, docieplenie dachu i elewacji

2018-11-06 15:01
Termomodernizacja
Autor: Materiały uczestników konkursu Remont Roku 2017 Ten dom był już ocieplony, ale nie spełniał nowoczesnych standardów. Inwestor postanowił to zmienić

Podczas gruntownej termomodernizacji domu wyremontowano instalację grzewczą, docieplono elewacje i dach, a także pokryto je nowoczesnymi materiałami. Dom w nowej postaci jest nie tylko piękniejszy, ale także cieplejszy. Inwestor zgłosił tę termomodernizację na konkurs Remont Roku 2017.

Choć budynek nie jest stary (został zbudowany w 1987 r.) i miał ocieplone elewację i dach, inwestor postanowił poddać go kompleksowej termomodernizacji. Ma to głęboki sens, ponieważ w ostatnich latach bardzo polepszono parametry termoizolacyjne materiałów budowlanych i wprowadzono wiele nowoczesnych technologii. Remont domu był kompleksowy. Unowocześniono instalację grzewczą, żeby była bardziej wydajna. Docieplono elewację bardzo ciepłym materiałem i pokryto nowym tynkiem. Wymieniono również pokrycie dachowe na nowe. Przy okazji docieplono dach dodatkową warstwą termoizolacji i wstawiono nowoczesne okna dachowe. 

Warto podkreślić, że inwestor był bardzo zaangażowany w remont. Przywiązywał wielką wagę do wykorzystania najlepszych materiałów w danej kategori. Nie mniej ważne było ułożenie ich lub zainstalowanie z dbałością o szczegóły.

Termomodernizacja
Autor: Materiały uczestników konkursu Remont Roku 2017 W 30-letnim domu wiele elementów było przestarzałych i wyekploatowanych
Termomodernizacja
Autor: Materiały uczestników konkursu Remont Roku 2017 Po gruntownym remoncie dom zyskał na estetyce, a inwestor będzie miał większy komfort i oszczędności na ogrzewaniu

Remont domu w liczbach:

  • Powierzchnia użytkowa domu - 426,2 m2,
  • kubatura - 2308,5 m3,
  • powierzchnia elewacji - ponad 400 m2,
  • powierzchnia dachu - około 500 m2.

Ważne współczynniki:

  • Izolacja nakrokwiowa - współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,032 W/(m.K),
  • styropian elewacyjny - współczynnik przewodzenia ciepłaλ = 0,031 W/(m.K), 
  • okna dachowe - współczynnik przenikania ciepła U = 1,1 W/(m2.K).

Termomodernizacja: modernizacja instalacji grzewczej

Podczas termomodernizacji domu warto wymienić instalację grzewczą na nową, bardziej wydajną, energooszczędną. W tym domu wymieniono rury na miedziane, które są bardzo trwałe i znacznie lepiej przewodzą ciepło. Zamiast starych zainstalowano nowoczesne grzejniki panelowe dwupłytowe. Każdy grzejnik wyposażono w termostat grzejnikowy, który pozwala regulować temperaturę w pomieszczeniach zależnie od potrzeb. W kotłowni zainstalowano nowy kocioł olejowy marki Buderus. Żeby wykorzystać odnawialne źródła energii, na dachu zainstalowane zostały panele fotowoltaiczne o mocy 5 kW. Produkowana przez nie energia jest wykorzystywana m.in. do podgrzewania wody użytkowej.

Termomodernizacja domu: docieplenie dachu

Stare pokrycie dachowe było zniszczone, miało wiele usterek, orynnowanie nie było szczelne. Inwestor podjął decyzję o zdjęciu go z dachu i ułożeniu nowego. Było to okazją do docieplenia tej przegrody. Poddasze było dotychczas ocieplone wełną mineralną (20 cm) ułożoną między krokwiami. Przy obecnych standardach termoizolacyjnych jest to za mało. W tej sytuacji na dachu ułożono 10-centymetrową warstwę izolacji nakrokwiowej z twardych płyt wełny o współczynniku przewodzenia ciepła λ = 0,032 W/(m.K). W dachu są lukarny. Nie zapomniano, żeby również ich ścianki boczne docieplić 10 cm wełny, a następnie pokryć nowym tynkiem.

Sprawdź też:

Termomodernizacja
Autor: Materiały uczestników konkursu Remont Roku 2017 Boczne ścianki lukarn na dachu zostały również docieplono nową warstwą styropianu i pokryte tynkiem elewacyjnym

Wymiana pokrycia dachowego

Prace te wymagały poprawienia więźby dachowej, bo stara po latach eksploatacji była zniszczona i nieco pokrzywiona. Nowy dach wykonano z blachy płaskiej układanej na rąbek. Takie pokrycie wymaga bardzo równego podłoża. Zastosowano nowoczesna blache marki Ruukki, na którą producent udziela 50 lat gwarancji. Orynnowanie wykonano w będącym najświeższym hitem systemie prostokątnym firmy Galeco (rynny prostokątne).

Konkurs Remont Roku
Logo Remont Roku 2018

Autor: Remont Roku 2018

Planujesz remont poddasza? Chesz zmienić sypialnię w pokój dla dzieci? Przebudowujesz dom? A może chcesz go ocieplić? Jakikolwiek remont planujesz domu lub mieszkania - pochwal się nim!

NIE PRZEGAP takiej okazji!

Zapraszamy do udziału w nowej edycji konkursu Remont Roku 2018. Prześlij swój projekt lub zrealizowany remont. Do wygrania nagrody rzeczowe + 4 x 10 000 złotych!

Sprawdź szczegóły konkursu na stronie: www.remontroku.pl

Termomodernizacja
Autor: Materiały uczestników konkursu Remont Roku 2017 Stare pokrycie dachowe było bardzo zniszczone i uległo odkształceniom
Termomodernizacja
Autor: Materiały uczestników konkursu Remont Roku 2017 Nowe pokrycie jest wykonane z blachy stalowej układanej na rąbek stojacy. Producent udziela na nie 50 lat gwarancji

Nowe okna dachowe

Przy okazji wymiany dachu zainstalowano w nim nowe okna dachowe (5 sztuk) firmy Velux o współczynniku przenikania ciepła U = 1,1 W/(m2.K). Żeby wokół okien nie powstały liniowe mostki termiczne, podczas montażu zastosowano specjalne profile uszczelniające i ocieplające ramy okien.

Nowa elewacja dom

Ściany zewnętrzne domu docieplono grafitowym styropianem o bardzo dobrych parametrach termoizolacyjnych. Zastosowano najcieplejszy w danej chwili materiał na rynku - grafitowy Termo Organika Termonium o współczynniku przewodzenia ciepła λ = 0,031 W/(m.K). Nowa warstwa ma 10 cm grubości. Warto podkreślić, że styropian został przyklejony i zakołkowany, a otwory na zaślepki kołków zostały szczelnie wypełnione krążkami dociętymi z tego samego styropianu. To pozwoli uniknąć na elewacji niepożądanego "efektu biedronki".

Nową warstwę wykończeniową elewacji wykonano z silikonowego tynku cienkowarstwowego firmy Sto, który charakteryzuje się efektem samoczyszczenia. Podczas deszczu strugi wody zmywają samoczynnie kurz i brud ze ścian domu. Producent udziela 100 lat gwarancji na zachowanie przez niego koloru.

Termomodernizacja
Autor: Materiały uczestników konkursu Remont Roku 2017 Nowa elewacja jest wykonana z jasnego tynku silikonowego, który będzie stale zmywany przez kolejne deszcze

Sprawdź też:

Akcja specjalna

Zobacz naszą akcję specjalną "Ogrzewanie bez smogu". Dowiedz się, skąd się bierze smog, jak z nim walczyć i jak się przed nim chronić!

Odwiedź stronę akcji ogrzewaniebezsmogu.murator.pl >>>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie