Kompleksowa termomodernizacja domu: wymiana instalacji grzewczej, docieplenie dachu i elewacji
Podczas gruntownej termomodernizacji domu wyremontowano instalację grzewczą, docieplono elewacje i dach, a także pokryto je nowoczesnymi materiałami. Dom w nowej postaci jest nie tylko piękniejszy, ale także cieplejszy. Inwestor zgłosił tę termomodernizację na konkurs Remont Roku 2017.
Choć budynek nie jest stary (został zbudowany w 1987 r.) i miał ocieplone elewację i dach, inwestor postanowił poddać go kompleksowej termomodernizacji. Ma to głęboki sens, ponieważ w ostatnich latach bardzo polepszono parametry termoizolacyjne materiałów budowlanych i wprowadzono wiele nowoczesnych technologii. Remont domu był kompleksowy. Unowocześniono instalację grzewczą, żeby była bardziej wydajna. Docieplono elewację bardzo ciepłym materiałem i pokryto nowym tynkiem. Wymieniono również pokrycie dachowe na nowe. Przy okazji docieplono dach dodatkową warstwą termoizolacji i wstawiono nowoczesne okna dachowe.
Warto podkreślić, że inwestor był bardzo zaangażowany w remont. Przywiązywał wielką wagę do wykorzystania najlepszych materiałów w danej kategori. Nie mniej ważne było ułożenie ich lub zainstalowanie z dbałością o szczegóły.
Remont domu w liczbach:
- Powierzchnia użytkowa domu - 426,2 m2,
- kubatura - 2308,5 m3,
- powierzchnia elewacji - ponad 400 m2,
- powierzchnia dachu - około 500 m2.
Ważne współczynniki:
- Izolacja nakrokwiowa - współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,032 W/(m.K),
- styropian elewacyjny - współczynnik przewodzenia ciepłaλ = 0,031 W/(m.K),
- okna dachowe - współczynnik przenikania ciepła U = 1,1 W/(m2.K).
Termomodernizacja: modernizacja instalacji grzewczej
Podczas termomodernizacji domu warto wymienić instalację grzewczą na nową, bardziej wydajną, energooszczędną. W tym domu wymieniono rury na miedziane, które są bardzo trwałe i znacznie lepiej przewodzą ciepło. Zamiast starych zainstalowano nowoczesne grzejniki panelowe dwupłytowe. Każdy grzejnik wyposażono w termostat grzejnikowy, który pozwala regulować temperaturę w pomieszczeniach zależnie od potrzeb. W kotłowni zainstalowano nowy kocioł olejowy marki Buderus. Żeby wykorzystać odnawialne źródła energii, na dachu zainstalowane zostały panele fotowoltaiczne o mocy 5 kW. Produkowana przez nie energia jest wykorzystywana m.in. do podgrzewania wody użytkowej.
Polecany artykuł:
Termomodernizacja domu: docieplenie dachu
Stare pokrycie dachowe było zniszczone, miało wiele usterek, orynnowanie nie było szczelne. Inwestor podjął decyzję o zdjęciu go z dachu i ułożeniu nowego. Było to okazją do docieplenia tej przegrody. Poddasze było dotychczas ocieplone wełną mineralną (20 cm) ułożoną między krokwiami. Przy obecnych standardach termoizolacyjnych jest to za mało. W tej sytuacji na dachu ułożono 10-centymetrową warstwę izolacji nakrokwiowej z twardych płyt wełny o współczynniku przewodzenia ciepła λ = 0,032 W/(m.K). W dachu są lukarny. Nie zapomniano, żeby również ich ścianki boczne docieplić 10 cm wełny, a następnie pokryć nowym tynkiem.
Sprawdź też:
Wymiana pokrycia dachowego
Prace te wymagały poprawienia więźby dachowej, bo stara po latach eksploatacji była zniszczona i nieco pokrzywiona. Nowy dach wykonano z blachy płaskiej układanej na rąbek. Takie pokrycie wymaga bardzo równego podłoża. Zastosowano nowoczesna blache marki Ruukki, na którą producent udziela 50 lat gwarancji. Orynnowanie wykonano w będącym najświeższym hitem systemie prostokątnym firmy Galeco (rynny prostokątne).
Planujesz remont poddasza? Chesz zmienić sypialnię w pokój dla dzieci? Przebudowujesz dom? A może chcesz go ocieplić? Jakikolwiek remont planujesz domu lub mieszkania - pochwal się nim!
NIE PRZEGAP takiej okazji!
Zapraszamy do udziału w nowej edycji konkursu Remont Roku 2018. Prześlij swój projekt lub zrealizowany remont. Do wygrania nagrody rzeczowe + 4 x 10 000 złotych!
Sprawdź szczegóły konkursu na stronie: www.remontroku.pl
Nowe okna dachowe
Przy okazji wymiany dachu zainstalowano w nim nowe okna dachowe (5 sztuk) firmy Velux o współczynniku przenikania ciepła U = 1,1 W/(m2.K). Żeby wokół okien nie powstały liniowe mostki termiczne, podczas montażu zastosowano specjalne profile uszczelniające i ocieplające ramy okien.
Polecany artykuł:
Nowa elewacja dom
Ściany zewnętrzne domu docieplono grafitowym styropianem o bardzo dobrych parametrach termoizolacyjnych. Zastosowano najcieplejszy w danej chwili materiał na rynku - grafitowy Termo Organika Termonium o współczynniku przewodzenia ciepła λ = 0,031 W/(m.K). Nowa warstwa ma 10 cm grubości. Warto podkreślić, że styropian został przyklejony i zakołkowany, a otwory na zaślepki kołków zostały szczelnie wypełnione krążkami dociętymi z tego samego styropianu. To pozwoli uniknąć na elewacji niepożądanego "efektu biedronki".
Nową warstwę wykończeniową elewacji wykonano z silikonowego tynku cienkowarstwowego firmy Sto, który charakteryzuje się efektem samoczyszczenia. Podczas deszczu strugi wody zmywają samoczynnie kurz i brud ze ścian domu. Producent udziela 100 lat gwarancji na zachowanie przez niego koloru.
Sprawdź też:
- Niezwykła przebudowa domu kostki >>>
- Najlepsze Remonty Roku 2017: zwycięzcy konkursu >>>
- Metamorfoza mieszkania w bloku >>>
Zobacz naszą akcję specjalną "Ogrzewanie bez smogu". Dowiedz się, skąd się bierze smog, jak z nim walczyć i jak się przed nim chronić!
Odwiedź stronę akcji ogrzewaniebezsmogu.murator.pl >>>