Rynny prostokątne: wymiary, rodzaje, montaż

2018-10-26 14:44

Rynny prostokątne są alternatywą dla popularnych rynien o kształcie półokrągłym. Pozwalają elegancko wykończyć okap, a prostokątny przekrój rynny i rury spustowej sprawić, że te elementy mniej się rzucają w oczy.

rynna prostokątna ukryta
Autor: Piotr Mastalerz Rynna oraz rura spustowa ukryte za fasadą to rozwiązanie lubiane przez architektów. Łatwiej je obudować, gdy mają kanciaste kształty

Rynny o kanciastych kształtach - prostokątne lub kwadratowe - zyskują coraz więcej zwolenników. Pasują do domów o prostej bryle i modnych dachów bez okapów lub tylko z niewielkimi okapami. W niektórych systemach do rynien prostokątnych można dokupić maskownice dające złudzenie gładkiego wykończenia okapu. Maskownice ukryją rynny oraz rynhaki – orynnowanie będzie niewidoczne, ale pozostanie do niego łatwy dostęp.

rynny prostokątne tytan-cynk
Autor: Andrzej Szandomirski Rynny prostokątne w wielu współczesnych rozwiązaniach tworzą detal gzymsu lub ściany i mają duży wpływ na wyraz architektoniczny budynku

Rozmiar rynien prostokątnych

Gotowe rynny prostokątne są oferowane w wielu popularnych wymiarach. Mają najczęściej szerokość wewnętrzną 100, 120, 125 lub 150 mm, czyli powierzchnię przekroju wynoszącą od 60 do 150 cm2. Popularny stalowy system prostokątny 125/80 (125 oznacza wewnętrzny dłuższy wymiar przekroju rynny w milimetrach, a 80 – bok rury spustowej) może odebrać wodę z dachu o podobnej powierzchni co system rur półokrągłych o wymiarach 125/90 (125 mm to średnica rynny, 90 mm – rury spustowej) często stosowany w budynkach jednorodzinnych lub małych domach mieszkalnych. Niektórzy wytwórcy wykonują też na zamówienie rynny w dowolnym rozmiarze.

Dobierając rodzaj i wymiary systemu orynnowania, bierzemy pod uwagę kształt oraz powierzchnię dachu. Ważne jest też miejsce ustawienia rur spustowych. Te usytuowane centralnie na elewacji odbiorą większą ilość wody niż te zlokalizowane blisko narożników. Liczy się też ilość opadów prognozowana na danym terenie.

Rynny prostokątne: materiały

Rynny prostokątne są dostępne we wszystkich wariantach materiałowych, lecz inwestorzy najchętniej decydują się na wersje z blachy stalowej ocynkowanej lub powlekanej albo cynkowo-tytanowej. Rynny prostokątne z PCW są stosowane rzadziej. W Polsce ich oferta jest uboga i przeznaczona na dachy o małej powierzchni. Rynny prostokątne z blachy cynkowo-tytanowej i aluminiowej uchodzą za bardziej luksusowe i trwalsze, zazwyczaj wiąże się to jednak z wyższą ceną. Najkosztowniejsze i najtrwalsze są wyroby z blachy miedzianej.

Sprawdź też: Jakie rynny wybrać? System rynnowy bez tajemnic: wideo >>>

W wersji stalowej elementy orynnowania są pokryte dodatkową powłoką polimerową oraz lakierem nadającym im określoną barwę. Rynny z blachy cynkowo-tytanowej są dostępne w wersjach z naturalnej błyszczącej blachy (która z czasem pokrywa się patyną) lub od razu z patyną.

Rynny - co o nich wiesz

Pytanie 1 z 8
Najdłuższą trwałość mają rynny:
rynna prostokątna Galeco
Autor: GALECO Podobny efekt estetyczny daje rynna prostokątna umieszczona na skraju okapu. Może ona być dodatkowo zakryta maskownicą. Osłona, za którą skrywa się rynna z rynhakami, wygląda wtedy jak obróbka blacharska skraju połaci

Akcesoria i montaż rynien prostokątnych

Decyzja o zastosowaniu konkretnego systemu rynnowego wiąże się z koniecznością zakupu wielu dodatkowych akcesoriów od tego samego producenta. Elementy pochodzące z różnych, konkurencyjnych systemów zazwyczaj nie pasują do siebie.

Sprawdź też:

Rynny prostokątne, jak każde inne, wspierają się na rynhakach. Są one dopasowane do przekroju rynny. Rynhaki mocuje się najczęściej do deski czołowej – doczołowe, lub do krokwi – są wtedy dłuższe. W skład systemów wchodzą też złączki rynnowe, zakończenia rynny (denka), kolanka, sztucery (leje spustowe), koszyki do sztucerów, siatki na liście. Zazwyczaj do rynny prostokątnej dobiera się takie same rury spustowe, jednak w niektórych systemach dostępne są sztucery z zakończeniami pozwalającymi na montaż okrągłej rury oraz sztucery uniwersalne.

Do montażu rur spustowych trzeba zastosować pasujące do nich obejmy, którymi przytwierdza się je do ściany, kolanka oraz rewizje.

rynna prostokątna i rura spustowa okrągła
Autor: Marcin Czechowicz W niektórych systemach z rynną prostokątną można stosować rury spustowe o dowolnym kształcie. Tu użyto okrągłej
rynna prostokątna i rura spustowa prostokątna
Autor: RHEINZINK Prostokątna rynna i rura spustowa tworzą spójną całość z obróbką blacharską gzymsu
Pozostałe podkategorie