Wiosenne porządki w domu: jak je dobrze zaplanować?

2021-03-31 19:25

Wiosna to czas radości, mobilizacji i chęci do działania. Wykorzystajmy przypływ energii na wiosenne porządki w domu. Radzimy, jak je dobrze zaplanować.

sprzątanie domu
Autor: gettyimages Wiosna to dobry czas na gruntowne porządki w domu

Chętnie otaczamy się ładnymi przedmiotami, gustownie urządzamy wnętrza, cieszymy się gdy wszystko jest  poukładane, czujemy się dobrze, gdy w naszym domu panuje ład. Porządek wpływa na nasz pozytywny nastrój, czerpiemy z niego pozytywną energię, w czystych, pachnących i uporządkowanych pomieszczeniach należycie odpoczywamy.  

Ogrom prac domowych takich jak wycieranie kurzu, mycie okien, porządkowanie szafek kuchennych, czyszczenie i odkurzanie dywanów, pastowanie podłóg, pranie firanek, zasłon i wiele innych czynności domowych może nas przytłoczyć, spowodować stres i frustrację. Podpowiadamy, jak dobrze rozplanować wiosenne porządki w domu.

Silikonowanie brodzika i silikonowanie wanny

Wiosenne porządki w domu: najważniejszy plan działania i pozytywne nastawienie

Niemożliwe jest gruntowne i dokładne posprzątanie całego domu lub mieszkania w jeden dzień. W poprawnym rozplanowaniu porządków pomoże rozpisanie zadań na kartce. Wszystkie wiosenne prace dokładnie zaplanujmy, ustalmy priorytety, a następnie konsekwentnie je realizujmy, aby nie pominąć żadnego pomieszczenia, i aby z sukcesem uporządkować wszystkie rzeczy. Wyznaczmy konkretny dzień, w którym rozpoczniemy wiosenne porządki w domu.

Aby efektywnie zorganizować czas ustalmy harmonogram, podzielmy sprzątanie domu na etapy, a zakres obowiązków rozdzielmy pomiędzy wszystkich domowników tak, aby każdy zajął się tym, czym lubi i umie robić, i aby nikt nikomu nie przeszkadzał w pracy.

Każdego dnia sprzątajmy kolejne pomieszczenia: kuchnię, łazienkę, salon, pokój dziecka czy sypialnię oraz garaż i piwnicę. Nie zostawiajmy niedokończonej pracy. Równocześnie sukcesywnie odhaczajmy każdą wykonaną czynność. Będzie nas to motywowało do dalszej pracy.

Wiosenne porządki: środki i akcesoria do sprzątania

Dobre środki czystości dedykowane do różnych powierzchni oraz praktyczne akcesoria do sprzątania to podstawa sukcesu wiosennych porządków. Do sprzątania przygotujmy niezbędne środki czyszczące np. płyn uniwersalny do mycia różnych powierzchni (paneli podłogowych, blatów, szafek kuchennych), oraz płyn antyelektrostatyczny, który ochroni meble przed osiadaniem kurzu i nie pozostawia smug. Płyn ten nadaje się również do czyszczenia sprzętów elektronicznych, np. do mycia ekranu telewizora. Oprócz tego potrzebny będzie specjalny płyn do mycia podłóg drewnianych, oraz płyn do odkamieniania urządzeń domowych, skutecznie usuwający kamień i osad wapienny w łazience i kuchni. Nie zapomnijmy o odkurzaczu z długą, elastyczną końcówką do usuwania kurzu, sierści z mebli tapicerowanych. Do wiosennych porządków przydatne będą również ściereczki z mikrofibry, ręczniki papierowe (idealne do wycierania szklanych powierzchni), gąbki, worki na śmieci oraz wiadro i mop.

Wiosenne porządki: mycie okien

Do sprzątania używajmy rękawic ochronnych, aby chronić skórę rąk i paznokcie. Wiosenne porządki w domu zawsze zaczynamy od góry, od okna. Zdejmujemy firanki i zasłonki. Już na tym etapie firanki wkładamy do pralki i nastawiamy odpowiedni program prania. Możemy je też wstępnie namoczyć lub uprać ręcznie. W trakcie gdy będziemy myć okna, firanki się upiorą i zaoszczędzimy czas.

Przeczytaj też:

Jak prać i wybielać firany >>>

Odkurzaczem wciągamy zalegający przy suficie kurz lub pajęczyny, czyścimy karnisz, do którego zwykle jest utrudniony dostęp. Przy okazji zdejmujemy i myjemy klosze lamp (oczywiście jeśli są demontowane).  

Przeczytaj też:

Jak czyścić abażur >>>

Do czyszczenia okien warto użyć specjalnego płynu do mycia szyb oraz ściereczek z bawełny lub mikrofibry, ręcznika papierowego lub gazet. Nadmiar wody z szyby usuniemy za pomocą gumowej ściągaczki. Po sprzątaniu otwórzmy okna i dobrze wywietrzmy pomieszczenia.

Wiosenne porządki: sprzątanie w szafach

Za bałagan w naszych wnętrzach odpowiada nadmiar zgromadzonych przez nas rzeczy. Segregujemy więc ubrania zimowe, pierzemy i chowamy na wyższe półki tak, aby zrobić miejsce na garderobę wiosenną. Buty zimowe myjemy, pastujemy i wkładamy do specjalnych pojemników. Rzeczy aktualnie niepotrzebne pakujemy w kartony i wynosimy do piwnicy lub garażu. Rzeczy już nie przydatne oddajemy lub sprzedajemy.

Przeczytaj też:

Porządki w szafach. Triki zdradza nam osobista stylistka >>>

Półki w szafach opróżniamy jedna po drugiej i każdą wycieramy szmatką na mokro, a następnie przecieramy do sucha. Aby uporać się z porządkowaniem książek, gier, filmów, butów, biżuterii, dokumentów i innych mniej potrzebnych rzeczy będziemy potrzebowali różnej wielkości kartonów, pudełek, papierowych teczek z przegródkami, pojemników, organizerów, koszy i schowków. One wszystkie zapakowane i podpisane ułatwią nam sprzątanie i segregację przedmiotów.

Wiosenne sprzątanie domu: czyszczenie dywanu

Do głównych zasad konserwacji dywanu należy przede wszystkim regularne odkurzanie. Co jakiś czas zaleca się jego trzepanie przeznaczoną do tego celu trzepaczką. Uniwersalnym sposobem na pozbycie się większości plam z dywanu jest ciepła woda z płynem do mycia naczyń lub specjalnym detergentem do prania dywanów. Nie należy ich namaczać w dużej ilości wody, nie każdy dywan możemy prać ręcznie. Przed przystąpieniem do jego czyszczenia sprawdźmy, czy producent nie odradza takiego prania.

Wiosenne porządki w salonie

W salonie wytrzyjmy kurz na regałach, szafeczkach i półkach oraz umyjmy stojące na nich bibeloty. Odkurzmy meble tapicerowane, wypierzmy dekoracyjne tekstylia (pokrycie na sofę, poszewki na poduszki, obrus). Umyjmy żyrandol, odświeżmy materiałowe abażury.

Niezależnie od tego z jakiego tworzywa wykonana jest podłoga, najpierw ją odkurzmy, a następnie umyjmy mopem z wodą i płynem dedykowanym do określonej powierzchni.

Wiosenne porządki w pokoju dziecięcym

Dzieci rosną i szybko zmieniają się ich potrzeby, dlatego ich zabawki oraz ubranka trzeba co jakiś czas przejrzeć i posegregować. Rzeczy poukładajmy w pudłach, oddajmy innym dzieciom, sprzedajmy lub zapakujmy w kartony, wynieśmy na strych i pozostawmy na pamiątkę. Używane często książeczki i gry edukacyjne ułóżmy na półkach w regale.

Wiosenne porządki w sypialni

Sypialnia jest miejscem, w którym śpimy i odpoczywamy. W trakcie gruntownych wiosennych porządków zmieńmy pościel, umyjmy okna i parapety, wytrzyjmy kurze i dobrze wywietrzmy pomieszczenie.

Wiosenne porządki w kuchni

Sprzątanie szafek i szuflad kuchennych polega na opróżnianiu ich po kolei, umyciu w środku płynem uniwersalnym i wytarciu do sucha.

Dobrze jest przy tej okazji zrobić przegląd zapasów spożywczych. Przejrzyjmy je pod względem daty przydatności, te przeterminowane usuńmy. Pozostałe przesypmy do czystych, szczelnych, szklanych bądź plastikowych pojemników. Naklejmy na każdym z nich etykiety określające ich zawartość.

Uporządkujmy szuflady z akcesoriami kuchennymi oraz z przyprawami, które zwykle wkładamy do szuflady luzem. Przyprawy przesypmy do małych, poręcznych słoiczków lub poukładajmy w koszyczkach.

Raz na jakiś czas warto umyć i odświeżyć zastawę stołową i sztućce. Pozbądźmy się wyszczerbionych kubków i talerzy. Posegregujmy kuchenne akcesoria: garnki, miski i durszlaki oraz pudełka do przechowywania żywności. Usuńmy te, które nie nadają się już do użytku.

Odświeżenia wymagają nasze sprzęty kuchenne: kuchenka mikrofalowa, ekspres do kawy, zmywarka i piekarnik. Usuńmy nagromadzony tam tłuszcz, brud i kamień za pomocą dedykowanych środków czystości oraz tych ekologicznych, wykonanych samodzielnie.

Umyjmy lodówkę z zewnątrz i w środku. W tym celu przygotujmy roztwór wody z sodą oczyszczoną z dodatkiem soku z cytryny dla odświeżenia wnętrza. Usuńmy nieświeżą żywność, a produkty posegregujmy na odpowiednich półkach względem panującej temperatury i wilgotności.

Zlewozmywak czyścimy w zależności od tego z jakiego tworzywa został wykonany. Do mycia zlewów gładkich nie używajmy ściernych gąbek i ostrych przedmiotów oraz preparatów na bazie mocnych kwasów ani zasad. Zacieki w zlewie usunie przygotowana pasta z octu spirytusowego i sody oczyszczonej. Nie zapomnijmy o udrożnieniu odpływu i wyczyszczeniu baterii kuchennej.

Przeczytaj też nasze inne porady jak skutecznie sprzątać:

  1. Jak wyczyścić żelazko >>
  2. Jak czyścić baterie łazienkowe >>
  3. Jak wyczyścić pralkę
  4. Jak wyczyścić okap kuchenny >>
  5. Jak wyczyścić zlew w kuchni
  6. Jak wyczyścić plamy z kawy >>
  7. Jak usunąć wosk >>
  8. Jak czyścić schody w domu i na zewnątrz
  9. Jak czyścić podłogi drewniane, wykładziny, płytki?
  10. Czyszczenie i pranie dywanów
  11. Skórzane meble. Jak je czyścić? >>>

Wyczyśćmy suszarkę do naczyń. Zwykle zalega tam woda i powstaje osad. Namoczmy ją zatem w płynie odkamieniającym lub zalejmy na dłuższą chwilę roztworem wody z kwaskiem cytrynowym.

Odświeżmy kosz na śmieci. Umyjmy go starannie płynem do dezynfekcji oraz wymieńmy worek na nowy.

Na koniec porządków w kuchni umyjmy dokładnie fronty szafek, półeczki, okap i kuchenne blaty. Wymieńmy używane ścierki na świeże i ustawmy czyste przybory kuchenne.

Wiosenne porządki w łazience

Przejrzyjmy kosmetyki i detergenty. Te, których data ważności się kończy wykorzystajmy w pierwszej kolejności. Zalegające puste pudełka, stare gąbki i szczotki usuńmy i wymieńmy na nowe.

Umyjmy płytki ceramiczne na ścianach w łazience. Pozbądźmy się kamienia i pleśni z fug w kabinie prysznicowej czy przy wannie. Wyczyśćmy kratkę wentylacyjną.

Przeczytaj też:

Domowe sposoby na osad z kamienia. Jak go usunąć? >>>

Przeprowadźmy konserwację pralki. Raz na jakiś czas zaleca się przeprowadzanie programu czyszczenia na pusto. Program trwa około 70 minut i czyści wnętrze pralki w temperaturze 90°C. Bęben możemy wyczyścić również domowym sposobem. Sodę oczyszczoną, proszek do pieczenia ciast lub specjalny produkt przeznaczony do czyszczenia pralek wsypujemy do szuflady na proszek. W trakcie sprzątania nie zapomnijmy o umyciu obudowy i  drzwiczek, dozownika na detergenty, a także zdemontujmy i umyjmy filtry.

Przeczytaj też:

Jak usunąć zapleśniałą fugę >>>

Sprzątając łazienkę dokładnie umyjmy całą muszlę toaletową środkiem do dezynfekcji – jej brzegi oraz deskę toaletową. Wypolerujmy łazienkowe lustro i zawieśmy czyste ręczniki. Na koniec umyjmy terakotę na podłodze, wyczyśćmy matę lub odkurzmy chodnik łazienkowy.

Wiosenne porządki na tarasie

Na wiosnę uporządkujmy ogrodową strefę relaksu. Wyczyśćmy i zakonserwujmy meble ogrodowe, umyjmy ściany i posadzki na tarasie lub balkonie, przygotujmy donice na nowe nasadzenia, umyjmy ozdoby balkonowe.

Przeczytaj też:

Dlaczego płytki na tarasie odpadają? Jak je przykleić? >>>

Gdy dom jest już czysty i pachnie wiosną warto dodać kilka elementów dekoracyjnych, np. wysoki wazon pełen świeżych tulipanów lub szklane naczynie wypełnione roślinami cebulowymi.