Jak wyczyścić abażur z materiału, papieru, aksamitu, wikliny, plastiku, skóry?
Systematyczna dbałość o abażur zapewni przez długi czas jego estetyczny wygląd i optymalną funkcjonalność. Prezentujemy sprawdzone porady, jak czyścić abażur.
Abażur (fr. abat-jour) inaczej zwany kloszem to element oprawy oświetleniowej. To osłona zakładana na żarówkę, wykonana z różnego typu materiału np. tkanin, skóry, szkła, wikliny czy papieru częściowo tłumiąca i rozpraszająca światło. Abażury pojawiły się we Francji za panowania Ludwika XV, ale do powszechnego użytku weszły dopiero w XIX wieku, za sprawą rozpowszechnienia lamp naftowych. Prócz funkcji użytkowych (ochrona przed nadmierną ilością jaskrawego światła), abażur stanowi atrakcyjny element dopełnienia dekoracji każdego wnętrza.
Abażur - odkurzanie
Abażury są wyjątkowo podatne na osadzanie się kurzu. Najważniejszą więc rzeczą, przy pielęgnacji abażuru, jest jego regularne odkurzanie. Pamiętajmy o tym przy weekendowych porządkach. Abażur odkurzamy z obu stron. Do odkurzania używamy odkurzacza z końcówką o kształcie małej szczoteczki, rolki do czyszczenia ubrań, elektrostatycznej miotełki, specjalnych pędzelków np. z końskiego włosia, lub bawełnianej szmatki, którą po prostu strzepiemy kurz z abażuru.
Osadzający się kurz na abażurach jest szczególnie szkodliwy dla alergików i małych dzieci. Staranne czyszczenie kloszy tj. ich demontaż, mycie i konserwację całej konstrukcji oświetlenia zaplanujmy przynajmniej raz w miesiącu. Pamiętajmy przy tym, aby wszystkie czynności pielęgnacyjne przeprowadzać po odłączeniu lampy od prądu.
Abażur - czyszczenie żarówki
Długo zalegające zanieczyszczenia na żarówkach zmniejszają natężenie światła. Wykręćmy zimną żarówkę z oprawki, przetrzyjmy ją wilgotną szmatką lub gąbką z dodatkiem płynu do mycia naczyń, można też użyć uniwersalnego płynu do czyszczenia różnych powierzchni. Na koniec wytrzyjmy dokładnie do sucha drugą, czystą ściereczką. Na żarówkach zalega również tłuszcz. Usuniemy go wacikiem nasączonym w denaturacie lub etanolu.
Abażur - czyszczenie klosza lampy
Przed zakupem upewnijmy, się że dany klosz lampy będziemy mogli zdemontować do czyszczenia, ułatwi to regularną konserwację. Dowiedzmy się również, jaki sposób czyszczenia abażuru przewiduje producent. Czyszczenie każdego klosza powinno odbywać się delikatnie, by nie doszło do uszkodzeń.
Abażur - czyszczenie stelaża lampy
Stelaż lampy - chromowany, metalowy lub drewniany możemy przetrzeć wilgotną szmatką lub gąbką, a następnie dobrze wytrzeć do sucha. Szklane, zdejmowane elementy klosza umyjemy płynem do mycia naczyń i opłuczemy pod bieżącą wodą.
Do odtłuszczenia chromowanych elementów użyjmy gąbki namoczonej w wodzie z płynem do mycia naczyń. Po umyciu wypolerujmy je za pomocą szmatki nasączonej odrobiną łagodnego roztworu wody z octem spirytusowym, kwaskiem cytrynowym lub wacikiem nasączonym w alkoholu.
Abażur - czyszczenie elementów mosiężnych
Elementy z mosiądzu czyścimy przy użyciu sody oczyszczonej wymieszanej z octem spirytusowym (2 łyżeczki sody z 1 łyżką octu). Tak samodzielnie zrobioną pastę nakładamy na brudne powierzchnie i pozostawiamy na kilkanaście minut. Na zakończenie przecieramy wszystkie elementy mokrą szmatką z delikatnym detergentem i polerujemy do sucha.
Przeczytaj też:
13 sposobów na czyszczenie mosiądzu >>>
Abażur - czyszczenie elementów szklanych
Jeśli abażur ma ozdobne wykończenie w postaci kryształków lub innych szklanych detali umyjmy poszczególne jego elementy letnią wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Następnie każdy element wytrzyjmy do sucha. Do misternie połączonych metalowych i kryształowych elementów użyjmy środków chemicznych w sprayu, które ułatwią nam pracę.
Abażur - czyszczenie elementów z drewna
Unikajmy moczenia drewnianych elementów. Do ich czyszczenia używajmy zawsze wilgotnej, ale starannie wyciśniętej ściereczki. Konserwacja naturalnym woskiem zabezpieczy przed wnikaniem wilgoci, zanieczyszczeniami, promieniami UV.
Abażur – moczenie i suszenie
Abażurów sklejanych np. płóciennych nie wolno moczyć, klej nie wytrzyma działania gorącej wody. Abażurów nie należy suszyć na mocno rozgrzanym grzejniku i na bezpośrednim słońcu. Materiał, z którego został wykonany abażur, wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, może ulec deformacji, zmienić kolor, za mocno się wysuszyć lub skurczyć.
Czyszczenie abażuru z materiału
Przed zakupem ustalmy jaki sposób czyszczenia abażuru wykonanego z materiału przewiduje producent, większość materiałowych abażurów można czyścić wodą. Do dużej miski z ciepłą wodą dodajmy delikatny środek piorący dedykowany do delikatnych materiałów bądź mydło w płynie. Obracamy abażur w płynie kilka razy. Pocieramy go delikatnie ręką lub bawełnianą szmatką. Następnie płuczemy czystą wodą. Potrząsamy energicznie kloszem kilka razy, aby pozbyć się nadmiaru wilgoci. Na koniec szybko i dokładnie osuszmy np. ręcznikiem papierowym, aby nie powstały zacieki.
Innym, bezpiecznym sposobem na wyczyszczenie abażuru z tkaniny jest jego delikatne przetarcie miękką ściereczką z mikrofibry nasączoną w delikatnym detergencie.
Jak wyczyścić abażuru z aksamitu
Aksamit to bardzo szykowny i delikatny materiał. Aksamitny abażur należy regularnie odkurzać miękką i czystą końcówką od odkurzacza bądź szczotką o miękkim włosiu. Nie wolno go długo namaczać, suszyć w suszarce.
Aksamit pierzemy ręcznie w temperaturze 30°C, używając płynu lub żelu do delikatnych materiałów, bez mocnego tarcia i wykręcania. Aksamitny abażur pozostawiamy w przewiewnym miejscu (np. na wolnym powietrzu w cieniu) do całkowitego wyschnięcia. Gdy aksamit wyschnie, należy go delikatnie wyczesać szczotką do ubrań.
Jak wyczyścić abażuru z plastiku
Plastikowe abażury są najłatwiejsze do czyszczenia i konserwacji. Abażury z PCV umyjemy w wodzie z delikatnym detergentem lub mydłem rozpuszczonym w wodzie. Plastikowy abażur wystarczy wytrzeć szmatką do sucha.
Gdy abażur jest zamontowany na stałe, najlepszą metodą czyszczenia okaże się przygotowanie dużej ilości piany z połączenia płynu do mycia naczyń lub mydła i wody. Pianę nakładamy na abażur za pomocą gąbki, następnie usuwamy brud razem z pianą za pomocą wilgotnej, czystej ściereczki. Tak umyty abażur pozostawiamy do osuszenia.
Czyszczenie abażuru z papieru
Papierowy abażur jest najmniej trwałym materiałem. Szybko się brudzi i niszczy, zwłaszcza jeśli stoi w miejscu podatnym na zabrudzenia, silne nasłonecznienie i wilgoć. Ważne jest, aby nie moczyć abażurów z pergaminu i pamiętać o ich regularnym odkurzaniu. Zabrudzenia na abażurach papierowych można czyścić przy użyciu gumki do ścierania ołówków, używając elektrostatycznej miotełki lub gumowej ściereczki.
Jak wyczyścić abażur wiklinowy
Abażur z wikliny nie jest łatwy do wyczyszczenia ze względu na gęstą plecionkę, w której gromadzi się gruba warstwa kurzu. Przed myciem odkurzymy go więc odkurzaczem lub grubym pędzelkiem. Mycie samą wodą spowoduje szarzenie wikliny.
Do czyszczenia wiklinowych abażurów przygotujmy roztwór wody i sody oczyszczonej (½ litra ciepłej wody na 2 łyżeczki sody), wody z octem spirytusowym (1 łyżka octu na ½ litra wody) lub miksturę ½ litra wody, 2 łyżek wody utlenionej i 2 łyżeczek kwasku cytrynowego). Powstałym roztworem przecieramy abażur przy pomocy szmatki bądź szczoteczki do zębów z miękkim włosiem, zgodnie z kierunkiem ułożenia wikliny. Następnie wycieramy go czystą, zwilżoną szmatką w wodzie, aby usunąć wszelkie pozostałości brudu.
Abażury wiklinowe czyścimy w słoneczne dni, kiedy można je szybko wysuszyć. Pomalowane lub polakierowane wystarczy systematycznie odkurzać i przecierać mokrą, a następnie suchą szmatką.
Polecany artykuł:
Czyszczenie abażuru ze skóry
Przed czyszczeniem upewnijmy się czy skóra nie jest podatna na wchłanianie wody, a preparaty czyszczące i konserwujące skórę wypróbujmy najpierw w niewidocznym miejscu. Zabrudzeń nie usuwajmy przez silne pocieranie, nie stosujmy silnych rozpuszczalników (aceton, zmywacz do paznokci, terpentyna itp.).
Przeczytaj też:
Skórzane meble. Jak je czyścić? >>>
Do czyszczenia skórzanych abażurów wykorzystajmy mieszaninę wody i mydła. Zanurzoną w roztworze szmatkę dokładnie odciskamy bo nadmiar wody jest szkodliwy dla skóry i przecieramy nią klosz. Delikatne zabrudzenia powstałe na jasnym abażurze usuniemy za pomocą gumki do ścierania ołówka. Gotowe mleczka i kremy do pielęgnacji skórzanych wyrobów będą łatwo aplikowane za pomocą miękkiej ściereczki. Oleje i woski zaimpregnują powierzchnię skóry i zabezpieczą przed wilgocią.