Plamy z czerwonego wina. Kilka sposobów na ich skuteczne usunięcie
Plamy z czerwonego wina nie są na pewno estetyczne, ale też i nie najłatwiejsze w wywabieniu. Najważniejsze jest szybkie działanie. I tutaj sprawdzą się również domowe sposoby!
Przed usunięciem plamy z czerwonego wina trzeba sprawdzić z czego jest zrobione ubranie lub np. obrus. Zupełnie inaczej wygląda likwidowanie plamy na tkaninach z lnu albo bawełny. Kolejną sprawa jest to, czy plama z wina jest świeża, czy już stara. Pamiętajmy także, że nie można prasować materiału z taka plamą – tylko to ją utrwali! Jakie więc domowe sposoby się sprawdzą w przypadku wywabiania plam?
Sól na plamy z czerwonego wina
Plamę z czerwonego wina dosyć obficie posypujemy solą i moczymy w zimnej wodzie przez około pół godziny. Można też zasypać plamę solą i poczekać aż wchłonie zabrudzenie, a następnie opłukać.
Mąka ziemniaczana – sposób na plamy z czerwonego wina
Jest skuteczna w walce z plamami z wina na delikatnych i kolorowych materiałach (satyna, aksamit, jedwab). Najpierw posypujemy plamę niewielka ilością mąki ziemniaczanej i rozcieńczamy wodą. W ten sposób nie powstaną odbarwienia na tkaninie. Ubranie czy inną tkaninę dobrze płuczemy w zimnej wodzie, a potem pierzemy w pralce.
Plamy z wina: białe wino lub szampan
Co ciekawe, świeżą plamę z czerwonego wina można usunąć… białym winem lub szampanem! Polewamy plamę wybranym płynem, a potem pierzemy w pralce. Jednak delikatne tkaniny najlepiej prać w wodzie z mydłem.
Roztwór spirytusu
Plama z czerwonego wina na białym materiale? Można ją usunąć namaczając tkaninę w spirytusie z wodą (proporcje 1:1). Albo w 20 proc. wodzie utlenionej.
Sposoby na stare plamy z czerwonego wina
Jeśli chcemy sobie poradzić ze starymi plamami, to z pomocą przyjdzie nam mydło z ciepłą wodą z dodatkiem amoniaku. Ze starymi plamami z czerwonego wina poradzi sobie także krem do golenia. Nakładamy trochę kremu na zabrudzenie, a po 15 minutach spłukujemy je letnią wodą. Inny sposób jest taki, że zasuszony krem delikatnie zeskrobujemy i osuszamy tkaninę.
Również ze starymi plamami z wina poradzi sobie soda oczyszczona. Tkaninę moczymy w roztworze 4 łyżek sody na 1 litr wody.
Polecany artykuł:
Plamy z czerwonego wina na meblach
Na drewnianej powierzchni plamy usuwamy jak najszybciej – najlepiej od razu! Alkohol niszczy politurę. Najlepiej usunąć ją za pomocą ręcznika kuchennego, a już w suche drewno wcieramy mocną i letnią kawę z fusami. Zostawiamy do wyschnięcia, a później odkurzamy i polerujemy powierzchnię miękką ściereczką namoczoną w oleju lnianym z dodatkiem terpentyny.
Polecany artykuł:
Każda z tych metod może być skuteczna – wszystko zależy od rodzaju tkaniny, na jakiej powstała plama, ale i naszej reakcji. Jeżeli zostawimy plamę z wina na dłużej, to możliwe, ze nie wywabimy jej w stu procentach.
Polecany artykuł: