Jak wywabić plamy z atramentu? Sprawdź domowe sposoby

2020-02-10 17:24 Julia Wiśniewska
plamy z atramentu
Autor: Photo by Nicolas Thomas on Unsplash Plamy z atramentu nie są najłatwiejsze do usunięcia, ale domowe sposoby mogą sobie z nimi poradzić

Uporczywe plamy z atramentu nie raz sprawiają nam kłopot. I to nie tylko dzieciom, które używają długopisów w szkole. Ponieważ jest to tłuszcz i barwnik - przy usuwaniu plam z atramentu musimy działać na obydwa.

Warto znać sposoby usuwania plam już zawczasu by być przygotowanym na taką ewentualność. Przede wszystkim nie wpadajmy w panikę. Jeśli boimy się, że zniszczymy delikatną tkaninę, to oczywiście lepiej oddać ją do pralni, ale możemy próbować pozbyć się jej domowymi sposobami. I tak, jak w przypadku innych plam, nie prasujmy materiału z zabrudzeniem – utrwali to plamę z atramentu! Możemy atramentem poplamić np. rękę albo dywan – na to również znajdzie się rada.

Plamy z atramentu na ubraniach

Na początku moczymy plamę z atramentu, a potem czyścimy ją z wykorzystaniem danego produktu spożywczego. Inaczej postępujemy w przypadku plam na białych tkaninach, a inaczej na kolorowych.

Na białym materiale i naturalnym jak len czy bawełna skrapiamy plamę z atramentu sokiem z cytryny lub przecieramy połówką z cytryny. Wcześniej posypmy plamy solą. Możemy także użyć szmatki nasączonej spirytusem, a potem normalnie pierzemy ubranie.

Gdy atramentem zaplamimy ubrania kolorowe i sztuczne zabrudzenie moczymy w ciepłym mleku przez kilkanaście minut. Następnie płuczemy tkaninę i pierzemy. W przypadku naturalnego jedwabiu robimy tak samo lub używamy ciepłego spirytusu. Na koniec pierzemy materiał w specjalnym płynie do jedwabiu.

W przypadku kolorowej bawełny możemy pod plamę z atramentu podłożyć stary ręcznik frote. Zabrudzenie polewamy sokiem z cytryny naprzemiennie ze zmywaczem do paznokci, a w międzyczasie zmieniamy ręcznik.

warto wiedzieć
swetry

Autor: Photo by Lauren Fleischmann on Unsplash

Usuwanie plam z atramentu: ubrania wełniane

Mieszamy gorące mleko z sokiem z cytryny i polewamy miksturą plamę. Tutaj sprawdzi się także usunięcie zabrudzenia szmatką, która jest zwilżona w alkoholu.

Przeczytaj też:

Plamy z krwi. Jak je skutecznie usunąć?>>>

Usuwanie plam z atramentu na ciele

Możemy użyć do tego pumeksu, którym pocieramy skórę, ale są tez inne sposoby. Przyda nam się tu wspominany już sok z cytryny lub … pomidorowy! Zaplamione miejsce na ciele pocieramy szmatką zwilżoną którymś z tych soków do momentu, gdy zabrudzenie zniknie.

plamy na dywanie
Autor: gettyimages Po wywabianiu plam z atramentu na dywanie przeważnie dokładnie go odkurzamy

Plama z atramentu na dywanie

A co w przypadku plam na dywanie? Wszystko zależy z czego dywan jest zrobiony.

  • Dywan syntetyczny – na plamę (świeżą!) z atramentu sypiemy sporą ilość soli kuchennej, zostawiamy ją na około pół godziny, a potem dokładnie odkurzamy. Dodatkowo możemy zaprać plamę ciepłą wodę z mydłem, która usunie ewentualne pozostałości po zabrudzeniu.
  • Dywan wełniany – nadmiar płynu zbieramy watą, bibułą lub szmatką. Czyścimy plamę z atramentu szmatką nasączoną octem, następnie gorącym mlekiem, a potem jeszcze spirytusem. Na sam koniec możemy wyczyścić całość zimną wodą i dokładnie odkurzamy.
  • Wykładzina – tutaj plamę z atramentu zalewamy ciepłym mlekiem i zasypujemy sola kuchenną (mniej więcej garść soli). Po około godzinie wszystko ścieramy wilgotną ścierką.

I jeszcze jedna ważna wskazówka: usuwanie zabrudzeń rozpoczynajmy od jego brzegów i kierujmy się do środka – w ten sposób plamy z atramentu nie rozetrzemy ani nie powiększymy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE