Jak wymieniać wodę i czyścić akwarium?

2019-12-12 13:06

Jedną z najbardziej uciążliwych czynności w pielęgnowaniu akwarium jest podmiana wody i gruntowne czyszczenie zbiornika. Pracę niestety trzeba wykonywać regularnie, chociaż częstotliwość zależy od wielu zmiennych. Żaden, nawet najbardziej wydajny filtr nie sprawi, że woda będzie krystalicznie czysta przez wiele tygodni czy miesięcy. Jak więc uprościć sobie sprawę i najefektywniej czyścić akwarium?

Czyszczenie akwarium
Autor: GettyImages Decydując się na akwarium w domu trzeba pamiętać o regularnym jego czyszczeniu i podmianie wody

Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z akwarystyką ma błędne mniemanie, że małe akwarium jest łatwiejsze w utrzymaniu. W rzeczywistości jest odwrotnie – im mniejszy zbiornik, tym więcej pracy potrzebuje i żyjące w nich zwierzęta są bardziej narażone na niekorzystne czynniki (spadek jakości wody, ochłodzenie, przegrzanie, itp.). Oczywiście wymiana wody i czyszczenie 30-litrowego akwarium jest mniej uciążliwe i tańsze niż w przypadku zbiornika 200-300-litrowego, jednak częstotliwość zabiegów jest znacznie większa. W dodatku w małych akwariach z reguły instaluje się mniej wydajny sprzęt, uprawia mało roślin (które działają jako naturalne filtry), za to łatwo można przesadzić z liczbą wprowadzanych ryb. Wybór zbiornika to już sprawa indywidualna, sama technika czyszczenia i podmiany wody jest podobna.

Jak często wymieniać wodę w akwarium?

To pytanie podobne do tego: jak często podlewać rośliny doniczkowe w domu? Częstotliwość wymiany wody w akwarium jest różna w zależności od warunków. Im mniejszy zbiornik, tym częściej podmienia się wodę (i w większym procencie). Średnio zaleca się wykonywać podmiany co 3-5 tygodni (od 20 do 50% wody). Dokładniej zależy to nie tylko od pojemności, ale także od wydajności filtra i regularności jego stosowania, liczby hodowanych ryb, obsady roślinnej, a także umiejętności zrównoważonego karmienia (główna zasada – nie przekarmiać). Świeżą wodę z kranu lub jeszcze lepiej ze studni do podmiany powinno się przelać do pojemników i pozostawić w pomieszczeniu na około dobę. Nie wolno jej wlewać od razu do zbiornika, to może skończyć się masową śmiercią ryb (czy krewetek)!

Czyszczenie akwarium  - czyszczenie ścianek i innych obiektów z glonów

Każdy zbiornik wodny porasta glonami, to naturalna kolej rzeczy jeśli dotyczy typowych, zielonych glonów (zielenic), które pojawiają się na szybach, które wystarczy usunąć za pomocą specjalnego czyścika (można go kupić w sklepie ogrodniczym, mogą to być magnesy, gąbka, jeszcze lepiej sprawdza się czyścik z zamontowaną żyletką). Prace najlepiej wykonywać przy włączonym oświetleniu (jeśli pokrywa pozwala na to). Na czas czyszczenia warto podać rybom pokarm (np. opadający na dno), wtedy nie będą interesowały się  niebezpiecznym dla nich przyrządem. Akwarium powinno stać w miejscu jak najbardziej oddalonym od okna, wtedy problem z glonami będzie mniejszy.

>>Przeczytaj też: Zielona woda w stawie. Sprawdzone sposoby na staw bez glonów

Czyszczenie akwarium - odlanie części wody

Należy odlać część wody do wiader lub innych pojemników. Do tego celu potrzebny będzie gumowy wąż (może mieć przyłączkę do odmulania) lub specjalna pompka. Po zassaniu będzie generować silny strumień wody. W ten sposób można usuwać muł, odchody zwierząt i inne zanieczyszczenia z dna akwarium. Należy uważać, aby nie „wciągnąć” ryb ani kamieni, które zablokują działanie. Dodatkowo na tym etapie warto użyć odmulacza. Wodę z podmiany można użyć do podlania roślin w domu lub ogrodzie. Jeśli warunki na to pozwalają, może także posłużyć do czyszczenia filtra.

Czyszczenie akwarium - demontaż filtra i czyszczenie wkładów filtracyjnych

Na czas czyszczenia pompa musi być wyłączona. Filtr należy zdemontować i dokładnie przeczyścić. U tych wewnętrznych najczęściej sprowadza się to do czyszczenia gąbki. Wydajne filtry kubełkowe mają kilka warstw. Każdą z nich należy dokładnie przeczyścić, by usunąć zanieczyszczenia. Najlepiej robić to nie pod bieżącą wodą, lecz w wodzie pochodzącej z akwarium. Wtedy nie zniszczy się dobroczynnych bakterii, które odpowiadają za niwelowanie szkodliwych związków. W praktyce jest to mało wygodne, a filtry często i tak czyści się pod kranem. W takim wypadku sprzęt osiągnie pełnię swojej wydajności po kilku tygodniach (do momentu namnożenia mikroorganizmów). Można też zastosować „starter”. Filtr z powrotem łączy się z pompą, ale nie uruchamia się go na razie (dopiero po pełnej podmianie wody).

Czyszczenie akwarium - usuwanie zanieczyszczeń stałych

Na tym etapie warto usunąć większe zanieczyszczenia, np. pływające liście czy żółte liście, które jeszcze utrzymują się na roślinach. Można także "przetrzebić" część roślin (jeśli nadmiernie rozrosły się). W żwirze, zwłaszcza przy szybach, znajduje się dużo zanieczyszczeń, które psują aranżację, a jednocześnie zmniejszają ilość tlenu w podłożu. Dlatego żwir warto wzruszyć (np. za pomocą wykałaczki), ale tak, by nie uszkodzić roślin. Jeśli na jakiś elementach - np. kamieniach - występują glony, warto je wyjąć, wyczyścić szczotką lub wyparzyć.

Nalewanie świeżej wody po wyczyszczeniu akwarium

Wodę należy wlewać do akwarium wolnym strumieniem. Można to robić kierując strumień na szybę, płaskie naczynie ustawione na dnie lub duży kamień. Być może po podmianie będzie konieczne zastosowanie różnorodnych preparatów uzdatniających wodę (warto szerzej zagłębić się w temat).

Jak wyczyścić zlew w kuchni. Sposoby na czyszczenie zlewozmywaka >>>

Jak wyczyścić garnek, patelnię, rondel. Dobre sposoby na przypalony garnek >>>

Jak usunąć rdzę z metalowych elementów w domu i ogrodzie? Sposoby na odrdzewianie >>>

Czyszczenie akwarium
Autor: GettyImages Zewnętrzne ścianki akwarium należy czyścić wilgotną ściereczką, a potem wytrzeć do sucha
O autorze
Michał Mazik
Michał Mazik
Michał Mazik - absolwent ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Autor kilkunastu książek o tematyce ogrodniczej i zielarskiej, w tym „Ogród z pasją”, „Zioła w ogrodzie i w domu", „Dary pszczół", „Przyroda Lublina". Współpracuje z mediami, producentami, zajmuje się zakładaniem ogrodów, prowadzi szkolenia branżowe, działa w marketingu. Praktykę zdobywał w Polsce (zakładanie i pielęgnacja ogrodów), Stanach Zjednoczonych (produkcja zieleni ozdobnej), Anglii (pielęgnacja farm malinowych i jeżynowych), Włoszech (sady jabłoniowe). Współpracował z holenderskimi firmami (tworzenie baz danych roślin, ogrodnicze technologie mobilne, konferencje branżowe). Należy do lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.
Nasi Partnerzy polecają