Automatyka w systemie BE WAVE – jak skonfigurować symulację obecności i sceny
BE WAVE, najnowszy produkt firmy SATEL, to rodzina bezprzewodowych urządzeń, tworzących rozwiązanie smart&safe, służące do automatyki oraz do ochrony. Użytkownik sam decyduje o ostatecznym kształcie swojego systemu i może łatwo dopasować go do własnych potrzeb za pomocą przejrzystego konfiguratora. Instalacja urządzeń jest łatwa i szybka, większość z nich mocuje się za pomocą taśmy montażowej. Uruchomienie i codzienna obsługa systemu odbywają się przy użyciu intuicyjnej aplikacji mobilnej. BE WAVE pozwala w pełni zautomatyzować sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, bramami, roletami, zraszaczami oraz ochroną. Aby w pełni wykorzystać możliwości systemu, w aplikacji można samodzielnie zaprogramować sceny, rutyny i harmonogramy, dzięki którym automatyka wyręczy nas w wielu czasochłonnych czynnościach. W tym artykule skupimy się na symulacji obecności i scenach. W kolejnym omówimy rutyny i harmonogramy.
Symulacja obecności
Funkcja ta ma za zadanie pozorowanie obecności domowników, podczas gdy w rzeczywistości nie ma ich w domu. Rozwiązanie sprawdzi się w sytuacjach, kiedy wyjeżdżamy na dłużej i chcemy dodatkowo zabezpieczyć nasz dom przed włamaniem. Dzięki symulacji obecności, światła w pomieszczeniach będą się losowo włączać i wyłączać w różnym czasie, a rolety podnosić i opuszczać. Stanowi to doskonałe uzupełnienie ochrony oferowanej przez BE WAVE i może sprawić, że nasz dom nie zostanie nawet uwzględniony w planach włamywaczy. Jak ustawić symulację obecności w aplikacji BE WAVE? Robimy to przechodząc z ekranu głównego do ustawień (klikamy w koło zębate) (1), gdzie znajdziemy pozycję „Symulacja obecności” (2) . Tutaj możemy skonfigurować funkcję, wybierając urządzenia, które będą w niej uczestniczyć (3). Może to być wtyczka Smart Plug - sterująca pracą lamp i innych urządzeń podłączonych do gniazdka, sterownik Smart 2-CH Relay - zarządzający między innymi pozostałym oświetleniem, Smart RGBW LED Driver - kierujący działaniem oświetlenia LED, Smart Blinds - odpowiedzialny za pracę rolet oraz Smart Dimmer - nadzorujący natężenie oświetlenia.
Następny etap, to ustawienie harmonogramu (4) (o harmonogramach przeczytasz tu), według którego symulacja obecności ma działać. Zależnie od pory roku, godziny zapalania świateł i opuszczania lub podnoszenia rolet będą się różnić – inny harmonogram powinien zadziałać gdy wyjeżdżamy w czasie ferii na narty, a inny gdy jedziemy na letnie wakacje. Urządzenia takie jak czujnik zmierzchu i wbudowany w Smart HUB zegar astronomiczny, pozwolą nam zautomatyzować to zadanie. Wszystkie ustawienia możemy w każdej chwili zmienić, dodając lub usuwając urządzenia albo zmieniając harmonogram na inny. Symulację uruchamia się na tym samym ekranie, na którym konfigurujemy jej ustawienia, (5). Informacja o tym, że symulacja obecności jest aktywna, wyświetla się na głównym ekranie aplikacji (6) – wprost z tego miejsca można przejść do ustawień, by ją wyłączyć. Można zrobić to zdalnie, będąc nawet daleko od domu.
Sceny
Dzięki scenom powstają dopasowane do Twoich potrzeb zbiory zadań, które system będzie realizował po wydaniu mu odpowiedniego polecenia (wybraniu właściwego przycisku w aplikacji). Jako przykładu, użyjmy sceny „Wyjście z domu” – to bliska większości osób codzienna sytuacja. Wyobraźmy więc sobie poranek przed wyjściem do pracy. Zazwyczaj mamy wiele rzeczy do zrobienia i działamy w pośpiechu, łatwo o czymś zapomnieć. Są na szczęście czynności, o których zapomnieć spokojnie możemy, ponieważ wykona je za nas system. Zadbać może on między innymi o zgaszenie wszystkich świateł, wyłączenie żelazka, nawilżacza i radia, zamknięcie okien (wyposażonych w siłowniki) i zasłonięcie rolet. Możliwe jest także przełączenie ogrzewania w tryb ECO, a nawet zakręcenie zaworu wody. Na koniec bardzo ważne – uruchomienie ochrony. Podczas gdy BE WAVE zadba o bezpieczeństwo, my możemy spokojnie wyjść do pracy. A to jeszcze nie wszystko. System może również otworzyć, a po naszym wyjeździe zamknąć bramę garażową i wjazdową. Można codziennie zaoszczędzić naprawdę sporo czasu, tylko raz poświęcając go niewiele na konfigurację tej sceny. Tworzenie scen jest łatwe i intuicyjne. Zobaczmy jak to zrobić.
W menu aplikacji BE WAVE wybieramy ikonę magicznej różdżki (1). Następnie wybieramy „Sceny” i klikamy „Dodaj scenę” (2). Nadajemy jej nazwę „Wyjście z domu” (3a) i dla ułatwienia późniejszej identyfikacji, wybieramy ikonę, która będzie ją symbolizować (3b). Ta scena obejmuje więcej niż 1 pomieszczenie, nie przypisujemy jej więc do żadnego z nich (3c). Opcja „Powiadom o uruchomieniu” (3d) oznacza, że wszyscy uprawnieni użytkownicy aplikacji, zostaną powiadomieni o jej starcie. Kliknięcie w znak plus (3e), wyświetli listę dostępnych w naszym systemie akcji. To, jakie akcje będą dostępne w aplikacji, zależy od urządzeń zintegrowanych z naszym systemem. Na przykład, jeśli mamy Smart Blinds, na liście będzie dostępna opcja „ustaw otwarcie rolet/żaluzji”. W przypadku Smart Thermostat, dostępna będzie akcja „przełącz ogrzewanie w tryb ECO” itp.
Ponieważ chcemy, aby w tej scenie wyłączyły się wszystkie światła i wybrane urządzenia elektryczne, musimy wybrać akcję Włącz/Wyłącz (4a), a następnie otwieramy Opcje - mamy do wyboru trzy, wybieramy Wyłącz (4b). Możemy także ustawić czas (4c), za jaki wybrana akcja ma się zrealizować. Pozwoli to spokojnie przygotować się do wyjścia. Następnie wybieramy wszystkie światła i urządzenia elektryczne, które mają być wyłączone pod naszą nieobecność (4d) i zapisujemy. Za pomocą plusa dodamy kolejne akcje, a aplikacja ponownie przeprowadzi nas przez ich konfigurację. Na koniec dodajemy włączenie trybu ochrony dla domu i posesji (5). Warto ustawić opóźnienie tej akcji względem poprzednich, by zdążyły się zakończyć, zanim zostanie uruchomiona ochrona. Wszystkie skonfigurowane sceny możemy uruchomić z poziomu ekranu głównego aplikacji (6).
Koniecznie przeczytaj również o tym, jak w systemie BE WAVE skonfigurować rutyny i harmonogramy.