Tani projekt domu to duże ryzyko strat. Jak tego uniknąć?

2007-05-02 2:00

Chcemy zbudować dom, który ma być ładny, funkcjonalny, trwały i przede wszystkim... tani. Kupujemy więc tani projekt domu, który nie zawsze jest dopracowany. Ten krok może okazać się jednak katastrofalny dla naszych finansów. Dowiedz się, jak czy zawsze tani projekt domu jest złym pomysłem.

Tani projekt - ryzyko strat
Autor: Andrzej T. Papliński

Wielu inwestorów popełnia błąd, zaczynając budowę domu od oszczędzania na projekcie. Jeśli jest to tani, porządnie wykonany i sprawdzony projekt domu, jak choćby wielokrotnie realizowane domy typowe uznanych i rzetelnych firm lub projektantów, to jest to uzasadnione. Najczęściej jednak inwestorzy chcą wybudować dom taki, jaki sobie wymarzyli, czyli nietypowy. Szukają wówczas niedrogiego projektanta, który łatwo ulega ich sugestiom (przecież wiedzą najlepiej, jak ma wyglądać ich dom), a jednocześnie potrafi szybko opracować dokumentację (nierzadko są to studenci wydziałów architektury ostatnich lat studiów lub technicy budowlani z uprawnieniami projektowymi). Liczy się to, aby projekt domu ładnie się prezentował, spełniał podstawowe wymogi urzędu gminy i żeby na jego podstawie można było szybko uzyskać pozwolenie na budowę. Resztę problemów „jakoś się da rozwiązać już podczas budowy”.

Tani projekt domu to często niedokładny projekt

Projekty budynków są więc często tanie, ale za to niedokładne. Nie zawierają wszystkich niezbędnych obliczeń, rysunków szczegółów budowlanych. Nie precyzują rodzajów materiałów termoizolacyjnych, okien i urządzeń wentylacyjnych. Zmusza to wykonawcę do podejmowania w trakcie budowy wielu decyzji, do których często nie jest przygotowany. Popełnia więc błędy, za które projektant zwykle nie czuje się odpowiedzialny, twierdząc – w zasadzie słusznie – że to wykonawca źle rozwiązał na przykład detal nadproża, które teraz pleśnieje, kupił zbyt szczelne okna, które nie zapewniają wentylacji, czy niewłaściwe materiały termoizolacyjne.

Rzeczywistość zweryfikuje jakość taniego projektu domu

Rzeczywistą jakość budynku - jak również jakość wykonania taniego projektu domu - można bowiem ocenić dopiero po rozpoczęciu jego eksploatacji, kiedy jest już często za późno na wprowadzenie poprawek. Wtedy to ujawniają się tak istotne wady, takie jak wysokie koszty ogrzewania czy rozwój pleśni wokół okien.

Jaki projekt domu wybrać?

Zapobiec temu może dobry projekt budynku, w którym:

  • właściwie dobrano i zaprojektowano izolację cieplną przegród zewnętrznych,
  • precyzyjnie rozwiązano detale budowlane,
  • właściwie dobrano okna, 
  • zapewniono dobrą wentylację budynku.

Dobry projekt powinien też zapewnić dobrą izolacyjność akustyczną przegród i gwarantować trwałość domu.

Projekt domu to dopiero początek

Pamiętajmy, że po otrzymaniu projektu mamy przed sobą jeszcze fazę realizacji, w trakcie której mogą zostać popełnione liczne błędy. Jeśli projekt jest dobry i precyzyjny, można tym błędom zapobiec, egzekwując od wykonawcy ścisłe przestrzeganie dokumentacji projektowej.

Jerzy A. Pogorzelski|Władysław Ryżyński