Rozstrzygnięto konkurs architektoniczny DOM DOSTĘPNY na rok 2021

2015-03-18 13:38

We wrześniu ubiegłego roku miesięcznik „Murator” ogłosił konkurs na projekt domu jednorodzinnego opracowany zgodnie z warunkami technicznymi obowiązującymi od 2021 r. Dziś prezentujemy jego laureatów. Poznaj zwycięzców konkursu DOM DOSTĘPNY na rok 2021.

BUDMA 2015 wręczenie nagród
Autor: Mariusz Bykowski

Domy dostępne, czyli projektowane z myślą o budżecie przeciętnie zamożnego inwestora, racjonalnie i ekonomicznie pomyślane, łatwe do zbudowania i możliwe do zastosowania na różnych działkach. Domy na rok 2021, czyli dostosowane do wymagań przepisów, które wejdą w życie za kilka lat. Bardziej energooszczędne, lepiej ocieplone, z odpowiednio niskim wskaźnikiem energii pierwotnej EP. Z takim zadaniem zmierzyli się uczestnicy konkursu. Sąd oceniał wszystkie aspekty prac, starając się wybrać najbardziej wartościowe architektonicznie propozycje nowoczesnego domu dostępnego.

Nagrody

Główną nagrodę otrzymał projekt nr 16, którego autorzy mieli dokładnie przemyślaną koncepcję domu dostępnego. Bryła, rozwiązania funkcjonalne oraz wybór materiałów i technologii zostały tu dostosowane do możliwości budowy domu na różnych działkach i w różnych układach. Inwestorzy, którym spodoba się ten projekt, nie natrafią na przeszkody w jego realizacji – pozostaje w zgodzie z większością planów miejscowych i założeń urbanistycznych w kraju. Nie będzie też kłopotu z organizacją i finansowaniem budowy, bo – jak założyli autorzy – aby zapewnić opłacalność inwestycji, zdecydowano się zastosować technologie dobrze znane większości wykonawców. To architektura, którą trzyma w ryzach poczucie rzeczywistości. Jeśli chodzi o spełnienie wszystkich wymagań konkursu – ten dom nie miał poważnych konkurentów.

Sąd przyznał także dwie równorzędne nagrody. Te projekty reprezentują zupełnie odmienne koncepcje.

Praca nr 24 jest ciekawą fuzją tradycji i nowych technologii. Stawiając na ekologię, autorzy pokazują, że nowoczesny dom można zbudować z naturalnych materiałów: sprasowanej słomy, lokalnego kamienia i drewna. Jednocześnie proponują zastosowanie nowoczesnych urządzeń, dzięki którym pozyskuje się energię z odnawialnych źródeł i dba o jej pełne wykorzystanie.

Inne podejście reprezentuje drugi nagrodzony projekt – Eko kostka (praca nr 38). Prosta, zwarta bryła domu piętrowego z płaskim dachem nawiązuje do modernistycznej tradycji i jest próbą jej współczesnej „energooszczędnej” interpretacji. Elewacje wykończone drewnem, duże przeszklenia, świetlik w płaskim dachu – współczesne możliwości materiałowe pozwalają zaproponować jej nową atrakcyjną formę. To prosty, nowoczesny dom, który znakomicie nadaje się do budowy na niewielkich miejskich działkach. Warto też podkreślić, że projekt został opracowany w standardzie technicznym, który – chociaż dziś nie jest jeszcze powszechny – w niedalekiej przyszłości stanie się zapewne koniecznością. Dążenie do ograniczenia mostków cieplnych oraz zapewnienia szczelności budynku z wentylacją mechaniczną świadczy o spójności koncepcji oraz o budzącej zaufanie wiedzy projektantów.

Projekt nr 038
Autor: archiwum muratordom Projekt nr 038 Autorzy projektu: LIPIŃSCY DOMY Biuro Projektowe Miłosz Lipiński, Ludwika Juchniewicz-Lipińska, Grzegorz Tomaszewski Kontakt do autorów: [email protected], www.lipinscy.pl

Wyróżnienia

Wiele było prac konkursowych, które zawierały interesujące pomysły, wyróżniały się poziomem opracowania lub po prostu przykuwały wzrok. Sąd skorzystał więc z możliwości nadania wyróżnień honorowych i wybrał ostatecznie sześć takich projektów.

Przyjęto zasadę, że wyróżnienia honorowe mogą dostać także te projekty, które nie odpowiedziały w sposób jednakowo satysfakcjonujący na wszystkie warunki konkursu. Chodziło przede wszystkim o zwrócenie uwagi na ich szczególnie wartościowe aspekty i docenienie tego, co w różnych autorskich koncepcjach Domu Dostępnego na rok 2021 jest inspirujące.

Praca nazwana przez autorów Ekooperatywa (nr 36) jest propozycją pewnego projektu społecznego. Jego autorzy zakładają, że domy jednorodzinne mogą być budowane przez małe społeczności sąsiedzkie. Zaprojektowany przez nich dom może być różnie użytkowany, w miarę jak zmieniają się potrzeby mieszkańców – jego część można wynajmować, dopóki nie powiększy się rodzina oraz po wyprowadzce dorosłych dzieci.

Inna wyróżniona praca (nr 30) stawia na indywidualne rozwiązania, wykorzystanie naturalnego światła i walorów otoczenia. To przede wszystkim dom z charakterem i klimatem. Autorzy koncepcji pokazali, że zaprojektowanie domu zgodnie z rygorystycznymi przepisami mającymi zapewnić dobry standard energetyczny nie musi krępować wyobraźni ani standaryzować potrzeb. Wykazali też, że dom na 2021 rok może być ogrzewany tradycyjnie i wentylowany naturalnie.

Kolejny projekt, który postanowiono wyróżnić, to praca nr 18. Parterowy dom z płaskim dachem to budynek łatwy w budowie, tani, a dzięki temu niewątpliwie dostępny. Zwykle budynki tego typu wyglądają bardzo skromnie. Tymczasem wyróżniony projekt pokazuje zaskakujące możliwości architektury, która w takiej oszczędnej formie potrafi stworzyć atmosferę elegancji i komfortu. Przy okazji praca ta udowadnia, że z przyszłymi wymaganiami dotyczącymi izolacyjności przegród poradzi sobie również ściana jednowarstwowa. Jeśli chodzi o technologie, wśród prac konkursowych były propozycje bardzo różne – od najprostszych tradycyjnych do prototypowych.

WIDEO: Jakie będziemy budować domy w 2021 r?

Jakie będziemy budować domy w 2021 r?

Wśród wyróżnionych jest też projekt domu opracowany w systemie szkieletu drewnianego, który sprawdza się w projektowaniu domów energooszczędnych (praca nr 27), oraz dom zaprojektowany w technologii bloczków styropianowych wypełnionych betonem (praca nr 58).

Sąd wyróżnił także projekt, w którym wybór rozwiązania grzewczego przeanalizowano pod względem opłacalności inwestycji (praca nr 5). Sąd uznał, że warto docenić taki sposób myślenia przy projektowaniu. Projekt jest celowo szkicowy, nie zawiera pewnych rozstrzygnięć, po to by łatwiej było w trakcie realizacji dostosować go do indywidualnych możliwości lub gustów. Dołączono do niego próbki materiałów elewacyjnych niewidocznych na wizualizacji. Warto podkreślić, że wymagany zakres projektu był duży, dużo większy niż w większości konkursów architektonicznych.

Przygotowanie pracy konkursowej było pracochłonne, wymagało opracowania detali budowlanych oraz współpracy architekta z projektantem instalacji. Doceniamy więc wysiłek wszystkich uczestników i mamy nadzieję, że nawet dla tych, których Sąd nie wyróżnił, konkurs okazał się cennym doświadczeniem. Z pewnością wcześniejsze zmierzenie się z wymaganiami, które niedługo będą obowiązywać wszystkich projektantów, będzie dla nich w przyszłości ułatwieniem.

Więcej informacji na temat nagrodzonych projektów znajdziecie w miesięczniku „Murator” 4/2015. Wszystkie prace można zobaczyć na stronie internetowej konkursu Dom Dostępny na rok 2021.

Nasi Partnerzy polecają