Mały dom zamiast mieszkania. Idealny projekt domu – alternatywa dla mieszkania w bloku
Mały dom może mieć zbliżoną cenę do mieszkania o takiej samej, a nawet mniejszej powierzchni. Ma przy tym zdecydowanie więcej atutów. Przede wszystkim ogród, który nawet jeśli jest nieduży, zwiększa komfort życia, ale są też inne...
Projekty małych domów dowodzą, że niewielka powierzchnia użytkowa domu może zagwarantować wygodne życie nawet licznej rodzinie.
Do tego, że przy niedużej powierzchni ważne jest racjonalne gospodarowanie każdym metrem kwadratowym, nie trzeba nikogo przekonywać. Ale cenne są także funkcjonalne rozwiązania i sposoby optycznego rozciągania przestrzeni. Tu, bardziej dotkliwie niż w przypadku większych domów, odczujemy wszystkie niedociągnięcia projektowe.
Projektowe sposoby na powiększanie przestrzeni
O tym, w jaki sposób będziemy odbierać przestrzeń domową, mogą przesądzić triki powiększające ją optycznie. Listę najskuteczniejszych otwierają duże, sięgające podłogi przeszklenia i osie widokowe pokrywające się z traktami komunikacyjnymi.
Bardzo istotne tym razem są pomieszczenia pomocnicze, techniczne. Schowek przy garażu czy kotłownia, która może jednocześnie pełnić funkcję spiżarni lub pralni, pozwolą zachować ład w części mieszkalnej domu.
Ciekawe rozwiązania i ekonomiczne wykorzystanie przestrzeni znajdziemy projekcie Przejrzysty 2 – Murator C265 (architekt Przemysław Biryło), który może służyć za przykład racjonalnego projektowania.
Projekt pozwalający na powiększenie powierzchni życiowej w przyszłości
O perspektywicznym charakterze tego projektu przesądza poddasze do indywidualnej adaptacji – aż 63,2 m² dodatkowej powierzchni użytkowej. Jednak nawet bez wieloletniego strategicznego planu, który przewiduje włączenie tej przestrzeni do części mieszkalnej, dom będzie atrakcyjny estetycznie i komfortowy dla trzyosobowej rodziny. Gwarantuje to racjonalny podział parteru (80,1 m2 powierzchni użytkowej).
Zmieściły się tu trzy pokoje (31,6, 14,3 i 10 m²), dwie łazienki (2,7 i 4,2 m²) oraz kuchnia (8,8 m²). Jednak istotna jest nie tylko liczba pomieszczeń, równie ważny jest sposób ich rozplanowania, który rozciągając optycznie przestrzeń, sprawia, że staje się ona przyjazna dla domowników. Służy temu powszechne już łączenie pokoju dziennego z kuchnią w jedną otwartą strefę, a także mniej powszechne otwarcie wnętrza domu na pejzaż – przez spektakularne przeszklenie jednej elewacji. Szklana, sięgająca podłogi ściana jest w pokoju dziennym, większej sypialni i kuchni. Atrakcyjne widoki łączą się, oczywiście z możliwością wyjścia na taras. Projekt daje także możliwość bezpośredniego wyjścia do ogrodu z najmniejszej sypialni, która nie ma widokowego przeszklenia.
Na komfort życia wpłynie też jednostanowiskowy garaż 17,6 m² połączony z kotłownią (5,3 m²) i przejściem do przedsionka (6,4 m²), który może stać się namiastką garderoby. Uwaga! Dostępna jest też wersja projektu bez garażu, za to z jedną sypialnią więcej – Przejrzysty 2 – wariant I (C265a).