Ładne wejście do domu. Jak zaaranżować strefę wejścia w projektach domów
Na przykładach projektów domów z kolekcji Muratora pokazujemy, jak ciekawie można zaaranżować wejście do domu.
Wejście do domu może być zdecydowanie wyeksponowane, podkreślone albo dyskretne, ale zawsze powinno być wygodne. Jego wielkość i sposób organizacji przestrzeni powinny pasować do bryły i stylu domu.
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl
Projekt domu M253 Szczęśliwy, arch. Katarzyna Słupeczańska. 160-metrowy dom z aż pięcioma wygodnymi sypialniami będzie znakomitym miejscem do życia dla licznej rodziny, także wielopokoleniowej. Zobacz ten projekt domu
Wejście do domu w stylu nowoczesnym
Jednym z najbardziej tradycyjnych sposobów rozwiązania strefy wejścia do domu jest ganek, czyli wysunięta przybudówka z daszkiem chroniąca osoby wchodzące do domu przed deszczem. Ale ganek może być rozwiązany na wiele sposobów, także w sposób niezwykle nowoczesny. Tylko jeden (M224) to nieduży dom z oryginalnym rozwiązaniem elewacji. Tym, co go wyróżnia, są dwa rzędy okien/drzwi na obu elewacjach – na froncie i od ogrodu. Drzwi wejściowe są umieszczone centralnie na froncie szerokiego ganku w wersji nowoczesnej. Pozostałe okna i portfenetry są (kolejno od lewej) w sypialni, łazience, pomieszczeniu gospodarczym i kotłowni. Prosty hol za drzwiami wejściowymi prowadzi do otwartej strefy dziennej z widokiem na ogród. Elewacja ogrodowa jest powtórzeniem frontowej. To szklana fasada, która nie tylko zapewni doskonałe doświetlenie wnętrza, ale też da poczucie bliskiego kontaktu z naturą.
Tradycyjne wejście do domu
W rozłożystych parterowych domach nawiązujących do stylu dworkowego wejście prowadzi przez reprezentacyjny ganek z wysuniętym dachem wspartym na dwóch kolumnach. Tak jest w domu o nazwie Zachodni widok (M163). To widok w naszej kulturze kojarzący się z gościnnością i otwartością Polaków. Na ganku można swobodnie witać nawet licznych gości. Podobne rozwiązanie jest zastosowane na elewacji ogrodowej, gdzie pod kolumnami umieszczono taras. Za drzwiami wejściowymi kryje się przedsionek. Dalej jest niewielki hol prowadzący do salonu połączonego z kuchnią.
Wejście do domu przez ryzalit
W projekcie domu Wykwintnego (C280) strefa wejścia została dyskretnie zaznaczona przez umieszczenie jej w niewielkim ryzalicie na froncie. Oprócz niedużego przedsionka jest w nim również łazienka. Z przedsionka przechodzi się bezpośrednio do otwartej przestrzeni salonu. Przy wejściu widzimy również okno od łazienki. Ryzalit i sąsiadująca z nim strefa okna zostały wykończone płytkami kamiennymi, które podnoszą jakość tego miejsca.
Wejście do domu przez podcień na rogu
Zaczarowany C356) to nowoczesny budynek o prostej bryle, z grafitowymi panelami na elewacji i dachem bez okapów. Wejście do domu jest umieszczone w podcieniu w rogu na ścianie szczytowej. To jest elewacja frontowa, dlatego budynek sprawdzi się na wąskich, długich działkach. Podcień daje komfort bezpiecznego wchodzenia do domu bez względu na porę roku i pogodę. Boczną ścianę można wykończyć ażurową ścianką z roślinami pnącymi. Obok wejścia znajduje się hol z łazienką. Drugi podcień w rogu od ogrodu kryje taras.
Wejście do domu przez taras w podcieniu na rogu
Do domu Wakacyjnego (C337) wchodzi się przez taras umieszczony w podcieniu na rogu. W ściętym narożniku znajdują się drzwi tarasowe wiodące do salonu. To dom na działkę z ogrodem umieszczonym od frontu, więc np. na działkę z wjazdem od południa. Żeby ominąć część wypoczynkową, ścieżkę wiodącą do drzwi wejściowych można poprowadzić łukiem obok tarasu. Z przedsionka jest wejście do gabinetu oraz dalej do otwartej strefy dziennej z łazienką w rogu przy przedsionku. Minusem projektu jest konieczność noszenia zakupów do kuchni przez salon.
Ascetycznie - wejście do domu przez drzwi we wnęce
Dom perfekcyjny (EC402) jest piętrowy i ma atrakcyjnie przeszkloną elewację ogrodową. Poza tym bryła domu to przykład prostej, acz nieszablonowej architektury skrojonej na miarę XXI wieku. Pozostałe elewacje są zaprojektowane minimalistycznie. Wejście do budynku jest umieszczone na elewacji wyglądającej wręcz ascetycznie. To biała ściana z wnęką na drzwi i oknem. Za drzwiami wejściowymi jest przedsionek z szafami i nieduży hol. Na wprost wejścia przewidziano pokój (gabinet lub sypialnię dla gości), a obok łazienkę.
Przez ukryte wejście
HK08 Home Koncept to reprezentacyjny dom o nowoczesnej bryle. Wejście do niego zostało schowane w głębi długiego podcienia. Jest ono dodatkowo zamaskowane kolumną podpierającą narożnik domu kryjący podcień oraz pergolą w głębi. Patrząc na dom z boku, również nie zobaczymy wejścia - jest zasłonięte przez garaż. Za drzwiami jest jest niewielki przedsionek i hol stanowiący komunikację w trzech kierunkach.
Wejście do domu: nowoczesny ganek
W projekcie domu Szczęśliwego (M253) konwencja ganku została rozszerzona i unowocześniona. Żeby wejść do domu, trzeba przejść po kilku stopniach. Schronienie przed deszczem daje cofnięcie ganku w głąb bryły. Quasi-kolumny stanowią narożniki domu zaznaczone boniami w szarym tynku. Rozłożyste białe obramowanie obejmuje cały front domu wraz z garażem. To są ramy ganku w nowoczesnej wersji. Za drzwiami jest obszerny przedsionek z garderobą wiodący do szeroko otwartej strefy dziennej.
Szukasz projektu domu? Zobacz nasze propozycje:
- Kolekcja projektów domów parterowych >>>
- Trendy w projektowaniu domów – zobacz nowości >>>
- Projekty domów z antresolą – najciekawsze propozycje >>>
- Projekty domów piętrowych >>>
- 5 najlepszych projektów domów o pow. mieszkania (70-80 m2)
- 5 projektów domów z poddaszem użytkowym >>>
- Idealne domy dla dużej rodziny 2+3 >>>
- Dom na wąską działkę - projekty, przepisy prawne i porady >>>
- 5 najlepszych domów dla pary 50+ >>>
- Projekty domów z poddaszem do adaptacji >>>