Ładne wejście do domu. Jak zaaranżować strefę wejścia w projektach domów

2020-08-31 14:24 Anna Kazimierowicz
Jak wejść do domu
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Strefa wejścia rozwiązana minimalistycznie i tradycyjnie: prosty ganek i oblicówka z desek. Projekt domu M245 - Trafna decyzja (etap II)

Na przykładach projektów domów z kolekcji Muratora pokazujemy, jak ciekawie można zaaranżować wejście do domu.

Wejście do domu może być zdecydowanie wyeksponowane, podkreślone albo dyskretne, ale zawsze powinno być wygodne. Jego wielkość i sposób organizacji przestrzeni powinny pasować do bryły i stylu domu.

Wejście do domu w stylu nowoczesnym

Jednym z najbardziej tradycyjnych sposobów rozwiązania strefy wejścia do domu jest ganek, czyli wysunięta przybudówka z daszkiem chroniąca osoby wchodzące do domu przed deszczem. Ale ganek może być rozwiązany na wiele sposobów, także w sposób niezwykle nowoczesny. Tylko jeden (M224) to nieduży dom z oryginalnym rozwiązaniem elewacji. Tym, co go wyróżnia, są dwa rzędy okien/drzwi na obu elewacjach – na froncie i od ogrodu. Drzwi wejściowe są umieszczone centralnie na froncie szerokiego ganku w wersji nowoczesnej. Pozostałe okna i portfenetry są (kolejno od lewej) w sypialni, łazience, pomieszczeniu gospodarczym i kotłowni. Prosty hol za drzwiami wejściowymi prowadzi do otwartej strefy dziennej z widokiem na ogród. Elewacja ogrodowa jest powtórzeniem frontowej. To szklana fasada, która nie tylko zapewni doskonałe doświetlenie wnętrza, ale też da poczucie bliskiego kontaktu z naturą. 

Jak wejść do domu
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M224 - Tylko jeden, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Zobacz więcej szczegółów >>>

Tradycyjne wejście do domu

W rozłożystych parterowych domach nawiązujących do stylu dworkowego wejście prowadzi przez reprezentacyjny ganek z wysuniętym dachem wspartym na dwóch kolumnach. Tak jest w domu o nazwie Zachodni widok (M163). To widok w naszej kulturze kojarzący się z gościnnością i otwartością Polaków. Na ganku można swobodnie witać nawet licznych gości. Podobne rozwiązanie jest zastosowane na elewacji ogrodowej, gdzie pod kolumnami umieszczono taras. Za drzwiami wejściowymi kryje się przedsionek. Dalej jest niewielki hol prowadzący do salonu połączonego z kuchnią.

Jak wejść do domu
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M163 - Zachodni widok, arch. Katarzyna Słupeczańska Link: Zobacz więcej szczegółów >>>

Wejście do domu przez ryzalit

W projekcie domu Wykwintnego (C280) strefa wejścia została dyskretnie zaznaczona przez umieszczenie jej w niewielkim ryzalicie na froncie. Oprócz niedużego przedsionka jest w nim również łazienka. Z przedsionka przechodzi się bezpośrednio do otwartej przestrzeni salonu. Przy wejściu widzimy również okno od łazienki. Ryzalit i sąsiadująca z nim strefa okna zostały wykończone płytkami kamiennymi, które podnoszą jakość tego miejsca. 

Jak wejść do domu
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu C280 – Wykwintny, arch. Izabela Mandla Link: Zobacz więcej szczegółów >>>

Wejście do domu przez podcień na rogu

Zaczarowany C356) to nowoczesny budynek o prostej bryle, z grafitowymi panelami na elewacji i dachem bez okapów. Wejście do domu jest umieszczone w podcieniu w rogu na ścianie szczytowej. To jest elewacja frontowa, dlatego budynek sprawdzi się na wąskich, długich działkach. Podcień daje komfort bezpiecznego wchodzenia do domu bez względu na porę roku i pogodę. Boczną ścianę można wykończyć ażurową ścianką z roślinami pnącymi. Obok wejścia znajduje się hol z łazienką. Drugi podcień w rogu od ogrodu kryje taras.

Jak wejść do domu
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu C356 – Zaczarowany, arch. Witold Dominik, tech. arch. Tomasz Waligórski Link: Zobacz więcej szczegółów >>>

Wejście do domu przez taras w podcieniu na rogu

Do domu Wakacyjnego (C337) wchodzi się przez taras umieszczony w podcieniu na rogu. W ściętym narożniku znajdują się drzwi tarasowe wiodące do salonu. To dom na działkę z ogrodem umieszczonym od frontu, więc np. na działkę z wjazdem od południa. Żeby ominąć część wypoczynkową, ścieżkę wiodącą do drzwi wejściowych można poprowadzić łukiem obok tarasu. Z przedsionka jest wejście do gabinetu oraz dalej do otwartej strefy dziennej z łazienką w rogu przy przedsionku. Minusem projektu jest konieczność noszenia zakupów do kuchni przez salon.

Jak wejść do domu
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu C337- Wakacyjny, arch. Joanna Bochyńska Link: Zobacz więcej szczegółów >>>

Ascetycznie - wejście do domu przez drzwi we wnęce

Dom perfekcyjny (EC402) jest piętrowy i ma atrakcyjnie przeszkloną elewację ogrodową. Poza tym bryła domu to przykład prostej, acz nieszablonowej architektury skrojonej na miarę XXI wieku. Pozostałe elewacje są zaprojektowane minimalistycznie. Wejście do budynku jest umieszczone na elewacji wyglądającej wręcz ascetycznie. To biała ściana z wnęką na drzwi i oknem. Za drzwiami wejściowymi jest przedsionek z szafami i nieduży hol. Na wprost wejścia przewidziano pokój (gabinet lub sypialnię dla gości), a obok łazienkę.

Jak wejść do domu
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt EC402 - Dom perfekcyjny (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją), arch. Piotr Lewandowski Link: Zobacz więcej szczegółów >>>

Przez ukryte wejście

HK08 Home Koncept to reprezentacyjny dom o nowoczesnej bryle. Wejście do niego zostało schowane w głębi długiego podcienia. Jest ono dodatkowo zamaskowane kolumną podpierającą narożnik domu kryjący podcień oraz pergolą w głębi. Patrząc na dom z boku, również nie zobaczymy wejścia - jest zasłonięte przez garaż. Za drzwiami jest jest niewielki przedsionek i hol stanowiący komunikację w trzech kierunkach.

Jak wejść do domu
Autor: HomeKONCEPT, muratorprojekty.pl Projekt domu HK08 - HomeKONCEPT-08 Link: Zobacz więcej szczegółów >>>

Wejście do domu: nowoczesny ganek

W projekcie domu Szczęśliwego (M253) konwencja ganku została rozszerzona i unowocześniona. Żeby wejść do domu, trzeba przejść po kilku stopniach. Schronienie przed deszczem daje cofnięcie ganku w głąb bryły. Quasi-kolumny stanowią narożniki domu zaznaczone boniami w szarym tynku. Rozłożyste białe obramowanie obejmuje cały front domu wraz z garażem. To są ramy ganku w nowoczesnej wersji. Za drzwiami jest obszerny przedsionek z garderobą wiodący do szeroko otwartej strefy dziennej.

Jak wejść do domu
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M253 – Szczęśliwy, arch. Katarzyna Słupeczańska Link: Zobacz więcej szczegółów >>>
Projekty domów

Szukasz idealnego projektu domu? Architekci Murator PROJEKTY bezpłatnie pomogą wybrać projekt, odpowiedzą na Twoje pytania dotyczące projektu, jego adaptacji oraz kosztu budowy. Dołącz do grona zadowolonych mieszkańców domów.

Skontaktuj się z nami >>>

arch. Agnieszka Sochacka

Szukasz projektu domu? Zobacz nasze propozycje:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE