Dom z garażem dwustanowiskowym - projekt gotowy
Garaż w bryle domu jednorodzinnego to częste rozwiązanie w projektach gotowych. Najczęściej projektuje się garaż jedno- lub dwustanowiskowy. W zależności czy jest to dom parterowy z garażem czy dom z poddaszem użytkowym, trzeba zwrócić uwagę na pewne założenia projektowe. Zobacz przykład projektu domu z garażem dwustanowiskowym.
Garaż w bryle domu
Większość inwestorów szuka projektu domu z garażem, który będzie połączony z bryłą domu. Jedną z zalet takiego rozwiązania jest oszczędność miejsca - garaż w bryle domu pozwala zaoszczędzić miejsce na działce. Garaż budowany oddzielnie wymaga oddzielnego dojazdu i wielokrotnie zajmuje znacznie większą powierzchnię.
Garaż w bryle domu pozwala także na szybkie przejście z i do samochodu, co jest istotne szczególnie w złych warunkach pogodowych.
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl
Projekt C221a Racjonalny - wariant I, arch. Przemysław Biryło, arch. Maciej Biryło
Projekt domu z garażem dwustanowiskowym
Ten dom ma 129,9 m2 powierzchni użytkowej. Można go wybudować na działce o minimalnych wymiarach 20,20 x 20,10 m.
ZOBACZ wizualizacje i rzuty domu →
W tym projekcie gotowym garaż sąsiaduje z nieco cofniętym (1,9 m) wejściem do domu. Za sprawą skrzętnie dobranej kompozycji kolorystycznej niknie na tle frontowej elewacji. Jasnoszara brama garażowa wtopiona w biel ścian nie przykuwa uwagi, w przeciwieństwie do wyeksponowanej strefy wejścia, która nawiązuje do wyrazistej elewacji bryły niższej i kontrastuje z białym tynkiem.
Także plan domu wtapia go w domowe funkcje. Przestrzeń garażowa jest przejściowa, prowadzi przez nią droga od wejścia ogrodowego przez kotłownię/schowek (7,6 m²) do przedsionka (5,3 m²) w części mieszkalnej. Tak zlokalizowany dwustanowiskowy garaż (33,6 m²) może oprócz swoich podstawowych funkcji przejąć dodatkowe – przykładowo stać się zapleczem magazynowym części mieszkalnej.
Atutem projektu jest strefa dzienna (salon – 41,2 po obrysie/38,2 użytkowej m², połączony z kuchnią – 9,3 m²), której przestronność potęguje dwukondygnacyjna część salonowa z przeszkloną ścianą szczytową.
Strefa nocna została rozdzielona na dwie kondygnacje. Z dolnej wydzielono ministrefę z sypialnią (11,6 m²), łazienką (3,0 m²) oraz korytarzem pełniącym funkcję garderoby (1,8 m²). Na poddaszu są trzy sypialnie – najmniejsza ma 14,3 po obrysie/10,1 użytkowej m², a największa 18,2/13,0 m², którą dodatkowo powiększa garderoba (5,6/4,2 m²). Wspólna łazienka (9,9/7,6 m²) jest dostępna z korytarza. Ważnym pomieszczeniem jest tu duża pralnia/suszarnia (12,8 po obrysie/7,8 użytkowej m²).
Dom jest dobrą propozycją dla pięcio-, sześcioosobowej rodziny, także wielopokoleniowej, za sprawą ministrefy wydzielonej drzwiami ze wspólnej przestrzeni domu. Zlokalizowana tuż przy wyjściu z wiatrołapu może stać się dobrym lokum dla seniorów.
Więcej podobnych projektów znajdziesz w kolekcji Projektów Gotowych MURATORA.