Ile naprawdę kosztuje dziś budowa domu? Eksperci ujawniają kluczowe liczby. "Wchodzimy w nową fazę cyklu budowlanego"

2025-07-22 13:30

W ciągu ostatnich pięciu lat koszty budowy domu w Polsce wzrosły średnio o 45–50%, głównie za sprawą pandemii, wojny na Ukrainie oraz skoków cen surowców i energii. Dobre informacje? Od II połowy 2024 r. rynek budowlany wchodzi w fazę stabilizacji: inflacja słabnie, stopy procentowe spadają, a ceny robocizny i materiałów przestają szybować. Ile będzie kosztować budowa domu w IV kwartale 2025 roku?

Ile będzie kosztować budowa domu? Eksperci analizują

i

Autor: filmfoto / Getty Images Plus

Spis treści

  1. Budowa domu a nieprzewidywalne lata. Ceny nadal będą rosły 
  2. Dom czy mieszkanie – co drożało bardziej?
  3. Rosnące ceny działek – nowe wyzwanie
  4. Polacy oszczędzają, budując domy parterowe

Budowa domu a nieprzewidywalne lata. Ceny nadal będą rosły 

Czy w 2020 roku można było przewidzieć, że budowa domu w Polsce zdrożeje o blisko połowę w ciągu zaledwie pięciu kolejnych lat? Eksperci Extradom.pl przedstawili niedawno prognozy na najbliższą przyszłość, oparte o analizę kosztów budowy domu od 2021 do 2025 roku.

W ostatnich latach, skokowe wzrosty kosztów budowy domu (o niemal 50% w latach 2021–2025) były skutkiem szeregu czynników:

  • pandemia COVID-19,
  • wybuchu wojny w Ukrainie,
  • wzrostu cen surowców i energii,
  • programu „Bezpieczny Kredyt 2%”,
  • rosnących cen działek.

Od połowy 2024 roku obserwowane są wyraźne oznaki stabilizacji. Spadająca inflacja, obniżające się stopy procentowe NBP, a także ustabilizowane ceny materiałów i robocizny sprawiają, że inwestorzy odzyskują przewidywalność i choć koszty budowy domów nadal będą rosnąć, to tempo tych zmian powinno być przewidywalne i liniowe. W tym kontekście dobrze przygotowany kosztorys i zabezpieczenie finansowe na wykończenie mają dziś większe znaczenie niż sama cena działki.

"Najbardziej wrażliwymi pozycjami pozostają wykończenie wewnętrzne i stan surowy, ze względu na duży koszt i wysoki nakład pracy ekip budowlanych. Sektor budownictwa jednorodzinnego zmierza w stronę większej przewidywalności i stabilności. Wchodzimy w nową fazę cyklu budowlanego — fazę spokoju po burzy" - komentuje ekspert Wojciech Rynkowski.

To dobra wiadomość zarówno dla inwestorów indywidualnych, jak i firm deweloperskich czy doradców finansowych – czas dostosować ofertę do bardziej stonowanej, rynkowej rzeczywistości.

Wedle szacunków, w IV kwartale 2025 roku koszt budowy domu jednorodzinnego o powierzchni 100 m2 (w stanie surowym) wyniesie 197 662 zł. Jeszcze cztery lata temu to było mniej niż 150 tys. zł.

Dom czy mieszkanie – co drożało bardziej?

Choć koszty budowy domów wzrosły o ok. 45–50%, to ceny mieszkań w 7 największych miastach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Poznań, Łódź, Katowice) poszybowały nawet o 80–100%. Kluczowym czynnikiem napędzającym ten wzrost była wysoka inflacja i rządowy program „Bezpieczny Kredyt 2%” uruchomiony w 2023 roku.

Na przykład w Krakowie ceny wrosły o 82%, a w Warszawie osiągnęły 17 300 zł/m² z rocznym wzrostem 18–22%. Dla wielu rodzin oznacza to, że przy podobnych wydatkach opłacalniejsze finansowo może być budowanie poza miastem i kupno działki.

Czytaj także: Koszt budowy domu 2025. Ile kosztuje dziś budowa domu? Oto wyliczenia

Rosnące ceny działek – nowe wyzwanie

Od 2024 roku jednym z największych zagrożeń dla rozwoju budownictwa jednorodzinnego w Polsce stał się dynamiczny wzrost cen działek budowlanych. To zjawisko nasiliło się szczególnie w gminach przylegających największych miast. Wysokie zainteresowanie parcelami pod domy – napędzane wcześniejszym boomem inwestycyjnym i programem „Bezpieczny Kredyt 2%” – wywołało lokalne „bańki cenowe”.

W wielu lokalizacjach ceny działek w ciągu kilkunastu miesięcy wzrosły nawet o 20–40%, co podniosło próg wejścia dla inwestorów indywidualnych. Szczególnie dotknięte zostały tereny w promieniu 20–40 km od największych aglomeracji, gdzie jeszcze w 2022 można było nabyć działki o powierzchni 800–1200 m² w przystępnych cenach, a dziś ich cena często przekracza możliwości wielu rodzin.

To zjawisko może ograniczyć napływ nowych inwestorów na rynek budownictwa indywidualnego i zwiększyć presję na realizację mniejszych, bardziej kompaktowych projektów domów. W wielu regionach można zaobserwować dziś rosnące zainteresowanie działkami w nieco gorszych lokalizacjach (np. dalej od infrastruktury), co oczywiście niekorzystnie wpływa na jakość planowanych inwestycji i komfort życia przyszłych właścicieli – podsumowuje Wojciech Rynkowski.

Polacy oszczędzają, budując domy parterowe

W odpowiedzi na presję cenową, rośnie zainteresowanie kompaktowymi domami parterowymi (80–110 m²) oraz projektami stylu nowoczesnej stodoły i domami prefabrykowanymi – tutaj szybki montaż, niższy koszt i przewidywalne wydatki stawiają je wśród hitów inwestorów indywidualnych.

Eksperci przeanalizowali dane z lat 2021–2025, z podziałem na kluczowe etapy budowy domu jednorodzinnego. Na ich podstawie możemy dzisiaj pokusić się o prognozę na kolejne kwartały, która uwzględnia aktualne tendencje makroekonomiczne, m.in. stabilizującą się inflację, nadchodzące obniżki stóp procentowych czy przewidywalność rynków materiałów i usług.

Dane do analiz pochodzą z kwartalnych publikacji Sekocenbudu i obejmują pięć kluczowych etapów inwestycji:

  • stan zerowy (fundamenty, roboty ziemne),
  • stan surowy otwarty (konstrukcja budynku bez okien i drzwi),
  • wykończenie wewnętrzne (stolarka, tynki, podłogi, ściany),
  • wykończenie zewnętrzne (ocieplenie, elewacja, dach),
  • instalacje (wodno-kanalizacyjne, elektryczne, gazowe itp.).

- Wykresy i wyliczenia oparte są na uśrednionych danych z 16 województw, z pominięciem Warszawy, w której koszty budowy zawsze są najwyższe. Co ważne - w prognozie na kolejne kwartały przyjąłem założenie o niskiej i stabilizującej się inflacji oraz łagodzeniu polityki pieniężnej NBP w kolejnych kwartałach - wyjaśnia Rynkowski.

Zobacz także: Koszt budowy domu 2025. Ile kosztuje dziś budowa domu? Oto nasze wyliczenia

Debata Muratora: Czyste powietrze
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany
Murator Google News