Jakie zalety ma budowa domu z kosztorysem budowlanym?

2016-11-07 15:27

Budowa domu może okazać się kosztowną inwestycją, jeśli zabraknie nam dobrej organizacji. Czy kosztorys budowlany pomoże określić rzeczywiste koszty budowy domu naszych marzeń?

kosztorys inwestorski
Autor: thinkstockphotos.com Kosztorys inwestorski szacuje wartość robót budowlanych danej inwestycji

Jak pokazują dane zgromadzone przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, w pierwszym półroczu 2016r. wydano ponad 37 tys. pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych. To prawie 2 tys. więcej niż w analogicznym okresie 2015 r. Inwestycje ruszają najczęściej wiosną, aby mogły zakończyć się przed nadejściem zimy. Średni czas podstawowych prac do osiągnięcia stanu zamkniętego wynosi od 3 do 6 miesięcy, ale warto zabezpieczyć się przed ewentualnymi opóźnieniami. Jesień jest ostatnim momentem na zaplanowanie przedsięwzięcia, aby wystartować wczesną wiosną.

Do głównych formalności w zakresie planowania należy zaliczyć wykonanie kosztorysu pod wybrany projekt oraz znalezienie wykonawcy. Profesjonalne i rzetelne firmy budowlane mają zarezerwowane terminy z wielomiesięcznym wyprzedzeniem, dlatego jesień to odpowiedni moment na rozpoczęcie przygotowań. W październiku oraz listopadzie firmy wykonawcze i doradcze otrzymują nawet o 40% więcej zapytań o kosztorys niż w innych miesiącach.

Projekt z kosztorysem budowlanym na miarę możliwości finansowych

Budowa domu jest procesem złożonym z wielu etapów, na które składają się m.in. kupno działki, stworzenie budżetu i planu działań, wybranie projektu na nasze potrzeby i finansowe możliwości, wybór wykonawcy oraz formalności urzędowe. Kluczem do powodzenia inwestycji może stać się rzetelnie wykonany kosztorys. Dlaczego jest tak istotny? Pozwala nie tylko przewidzieć skalę wydatków, ale - co ważniejsze - jest podstawą do negocjacji z wykonawcami, czego konsekwencją jest wybór optymalnej oferty. Nie wspominając już o tym, że dla osób planujących kredytowanie inwestycji stanowi podstawę do prowadzenia rozmów z bankiem.

Profesjonalnie przygotowany kosztorys uwzględnia wszystkie czynności oraz działania, które wiążą się z procesem budowy domu. Dzięki niemu możliwe jest precyzyjne określenie zakresu prac powierzonych wykonawcy.

Zawsze należy przygotować się na to, że końcowy koszt budowy domu będzie różnił się od planowanego. Jednak w przypadku precyzyjnego kosztorysu poziom tej różnicy nie powinien być większy niż 5-10%. Różnica ta wynika z czynników niemożliwych do przewidzenia na etapie planowania np. wahań cen materiałów budowlanych czy utrudnień związanych z nieprzewidywalnymi sytuacjami podczas robót ziemnych lub warunkami atmosferycznymi. Pamiętajmy też, że koszt budowy będzie różnił się zależnie od wybranego systemu budowy.

Precyzyjnie przygotowany kosztorys pozwala uniezależnić się od nie zawsze uczciwych wykonawców. Zaniżają oni ceny swoich usług nie informując klienta o wszystkich kosztach, które należy ponieść. Powoduje to wybór oferty z pozoru najkorzystniejszej, co później skutkuje zmierzeniem się z nieprzewidzianymi wydatkami, często radykalnie zwiększającymi budżet oraz generującymi kolizje między uczestnikami procesu.