Badanie geotechniczne gruntu przed budową - czy jest obowiązkowe? Po co jest potrzebne?

2024-08-30 13:48

Zanim zaczniesz budować przejrzyj mapy geologiczne albo zleć fachowcowi wykonanie badania geotechnicznego. Dzięki temu unikniesz problemów występujących w trakcie użytkowania domu: pękających ścian, czy zapadających się fundamentów. Posadowienie budynku na nieznanym gruncie może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń konstrukcji.

podmokły teren
Autor: Andrzej Szandomirski Zbierająca się w wykopie woda zwykle świadczy o zalegających w podłożu gruntach nieprzepuszczalnych

Spis treści

  1. Gdzie sprawdzić grunt?
  2. Czy badania geotechniczne są wymagane przez prawo?
  3. Po co jest potrzebne badania geotechniczne?
  4. Co zawiera dokumentacja geotechniczna?
  5. Ile kosztuje sprawdzenie gruntu?

Gdzie sprawdzić grunt?

Jeśli nie znamy składu gruntu na działce, można poprosić w urzędzie gminy (miasta) o udostępnienie map geologicznych lub hydrogeologicznych albo najlepiej zlecić fachowcowi wykonanie badania geotechnicznego. Pozwoli ono dokładnie określić warstwy gleby.

Czy badania geotechniczne są wymagane przez prawo?

Prawo nie nakłada na inwestora obowiązku przeprowadzenia badań geotechnicznych, ale czasami projekt budowlany musi zawierać wyniki badań geologiczno-inżynierskich oraz geotechniczne warunki posadowienia obiektów budowlanych (o konieczności wykonania takich badań decyduje projektant obiektu).

Po co jest potrzebne badania geotechniczne?

Badania geotechniczne pozwalają na uniknięcie częstych problemów występujących w trakcie użytkowania budynku: pękających ścian, zapadających się fundamentów itp. Posadowienie go na nieznanym podłożu może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń konstrukcji.

Badania prowadzi się w terenie (wiercenie, sondowanie, pobór próbek gruntów i wód, pomiar zwierciadła wody gruntowej) oraz w laboratorium (oznaczenie parametrów geotechnicznych gruntu: stopnia plastyczności, wskaźnika zagęszczenia oraz składu chemicznego wód gruntowych i między innymi agresywności w stosunku do betonu).

Co zawiera dokumentacja geotechniczna?

Dokumentacja geotechniczna zawiera:

  • informacje dotyczące rodzajów gruntów występujących w podłożu naszej działki, ich wzajemnego ułożenia i parametrów geotechnicznych;
  • wskazanie, które grunty są nośne, a które nie;
  • informację o głębokości występowania wód gruntowych i ich wpływie na posadowienie budynku oraz realizację robót ziemnych;
  • wnioski i zalecenia wynikające z wykonanych badań dotyczące posadowienia budynku.

Ile kosztuje sprawdzenie gruntu?

Cena badania geotechnicznego to przede wszystkim koszt odwiertów geotechnicznych. Za metr bieżący odwiertu płaci się średnio 100-150 zł. Przeważnie w ramach badania wykonuje się zwykle minimum 3 odwierty o głębokości 3-5 m. Oznacza to, że za badanie geotechniczne trzeba zapłacić od 100- do 2,5 tys. zł.

Murator Remontuje: Jak łatwo nałożyć gładź szpachlową
Materiał sponsorowany
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.