Spis treści
- Dom z poddaszem użytkowym
- Dom w typie dworku z poddaszem użytkowym
- Dom z poddaszem użytkowym z modnymi dodatkami
- Dom piętrowy z tarasem
- Dom piętrowy o nowoczesnej bryle
Dach czterospadowy może składać się z czterech równych trójkątnych połaci zbiegających się w jednym punkcie lub dwóch o formie trapezu i dwóch trójkątnych - ten pierwszy nazywany jest dachem namiotowym, a drugi dachem kopertowym. Oba typy dobrze prezentują się zarówno na jednorodzinnych domach parterowych, jak i piętrowych. Można nawet powiedzieć, że po prostu dobrze leżą, używając języka krawieckiego.
Dom z poddaszem użytkowym
M220 Bez tajemnic (etap II) to budynek o doskonałych proporcjach zaprojektowany na planie zbliżonym do kwadratu o boku 11 m. Elewacje wykończone białym tynkiem i drewnem lub jego imitacją są skromne i zarazem eleganckie. Uatrakcyjniają je duże przeszklenia i wysoki czterospadowy dach z grafitowej lub ciemnoszarej dachówki. Strefa wejścia znajduje się w podcieniu utworzonym przez wgłębienie części elewacji frontowej.
Niewielki przedsionek posiada z boku obszerną garderobę, za którą znajduje się bardzo duże pomieszczenie techniczne, które można wykorzystać na kotłownię, pralnię i i tzw. brudną kuchnię.
Z przedsionka wchodzi się do niewielkiej strefy komunikacji z klatką schodową. Dalej znajduje salon i jadalnia połączone z otwartą kuchnią położoną od strony frontu.
Osobne drzwi za klatką schodową wprowadzają do małego korytarzyka połączonego z łazienką i pokojem, który może być dodatkową sypialnią. Z trzech sypialni na poddaszu dwie mają własne garderoby. Do wspólnego użytku pozostaje też salon kąpielowy i spora pralnia. Dobre doświetlenie i wentylację wszystkich pomieszczeń zapewniają okna dachowe.
Niewątpliwym atutem tego projektu jest piękny narożny taras z dwoma wyjściami. W chłodne dni domownicy mogą ogrzać się wspólnie przy centralnie ustawionym kominku.
Dom w typie dworku z poddaszem użytkowym
Projekt MG0113 Hetman, swoją bryłą z symetrycznymi elewacjami nawiązuje do polskiego dworku, ale we współczesnym ujęciu. Przełamanie monotonii osiowego podziału wnętrz choćby przez narożne otwarcie salonu na ogród czy częściowo zadaszony taras, daje ciekawy architektonicznie efekt. Klasycznym w formie oknom z tradycyjnymi okiennicami towarzyszą nowoczesne przeszklenia drzwi tarasowych. Elementy te nadają domowi Hetman oryginalną, niepowtarzalną formę.
Budynek ma częściowo podpiwniczenie, gdzie umieszczone zaplecze techniczne i gospodarcze z kotłownią. Schodzi się tu schodami dostępnymi z sieni na parterze.
Na parterze zaprojektowano część dzienną z otwartą przestrzenią pokoju dziennego z częścią jadalną i holu oraz częściowo otwartą kuchnią. Po drugiej stronie umieszczono dwa pokoje i oddzielną łazienkę. Pokoje mogą pełnić rolę osobnego mieszkania dla dziadków, rodziców lub spełniać funkcję dodatkowych pomieszczeń - gabinetu, czy sypialni dla gości. Częściowe zadaszenie tarasu pozwoli korzystać z niego również przy niepogodzie lub zbyt dużym nasłonecznieniu.
Na poddaszu zaplanowano cztery sypialnie i dwie łazienki – główna sypialnia ma własną garderobę i łazienkę. Doświetlenie zapewniają klasyczne okna w lukarnach dachowych.
Dom z poddaszem użytkowym z modnymi dodatkami
D236 jest klasycznym domem parterowym z dachem czterospadowym. Białe elewacje kontrastują z szarym pokryciem, z którego kolorystyką komponują się komin, rynny czy ramy okien i drzwi wejściowe. Nowoczesny wygląd nadają mu pionowe, wydłużone otwory okienne i pergola w formie żelbetowej ramy rozpiętej nad częścią tarasu.
Dom ma bardzo nietypowo rozwiązane rozplanowanie wnętrza parteru. Wejście do domu znajduje się w podcieniu w cofniętej części jednego z krótszych boków, ale nie w ścianie elewacji, a w bocznej ściance. Ma to związek z położoną zaraz za niewielkim przedsionkiem dużą strefą dzienną z jadalnią i salonem. Jest ona połączona z holem i otwartymi na wnętrze schodami na poddasze. Nieco z boku z drugiej strony znajduje się otwarta kuchnia połączona z kotłownią. Z drugiej strony znajduje się duża łazienka i pokój, który może być dodatkową sypialnią. Obok wyjścia na taras znajduje się kominek połączony wspólnym trzonem kominowym z paleniskiem na tarasie. Na poddaszu znajdują się dwie sypialnie z dużymi garderobami i łazienka. Doświetlenie zapewniają okna dachowe.
Dom piętrowy z tarasem
Z295 to zgrabny dom piętrowy o nowoczesnym wyglądzie zaprojektowany na planie prostokąta. Można go polecić m.in. na wąską działkę. Na elewacjach zestawiono biały i szary tynk z okładzinami z drewna lub jego imitacji. Z tym zestawem materiałów i kolorów harmonizuje czarne lub grafitowe pokrycie kopertowego dachu.
Wejście w podcieniu utworzonym w ściętym narożniku wprowadza do małego przedsionka, skąd drzwi na wprost wejścia prowadzą do kotłowni, a boczne wprowadzają do holu. Tutaj z jednej strony jest łazienka, a z przeciwnej klatka schodowa. Dalej znajduje salon, do którego z boku w narożniku przylega jadalnia. Kuchnia ze spiżarnią jest otwarta na jadalnię, ale odgrodzona ścianką z wąskim przejściem od salonu. Spiżarnię można zlikwidować, powiększając kuchnię.
Na poddaszu znajduje się strefa nocna z trzema sypialniami. Dwie z nich posiadają wyjście na taras. Główna sypialnia – master bedroom posiada własną garderobę. W dużej łazience zmieści się wanna, kabina prysznicowa, a nawet pralka.

Dom piętrowy o nowoczesnej bryle
MG0665 Qubik 2 cechuje nietuzinkowa nowoczesna architektura. Bryła budynku to połączenie kilku przenikających się mniejszych brył. Elewacje zdobią duże przeszklenia pokoi i dodająca elegancji i wyjątkowości okładzina klinkierowa ścian, harmonizująca z kontrastującymi kolorami ram okiennych i obróbek blacharskich. Elegancji dodają gzymsy wyprofilowane pod czterospadowym dachem.
Bryła budynku jest kompromisem między chęcią posiadania przez Inwestora modernistycznego domu z płaskim dachem a dostosowaniem się do często spotykanych przepisów w naszym kraju, nakazujących budowę domu z dachem spadzistym (dach nad garażem jest tarasem).
Wejście do domu to szerokie drzwi z naświetlami, we wciętym narożniku bryły, podkreślone dodatkowym zadaszeniem. Od strony ogrodu na pierwszy plan wychodzi nadwieszony nad podcieniem tarasu fragment piętra budynku.
Wnętrze domu to głównie otwarta przestrzeń salonu, aneksu jadalnego i holu. Częściowo zasłonięta kuchnia kryje się za centralną ścianą z kominkiem. Hol ze schodami ma przestrzennie otwarty sufit na piętro. Na parterze znajduje się dodatkowo pokój-gabinet oraz część techniczna z garażem i kotłownią.
Do piętrowej bryły części mieszkalnej dobudowany jest dwustanowiskowy parterowy garaż z tarasem na dachu dostępnym z piętra.
Piętro domu to dwie ładne sypialnie z garderobami, łazienką i pralnią oraz oddzielona sypialnia master bedroom z osobną łazienką i garderobą.
Zobacz także: Domy odporne na słońce - 5 projektów z architektonicznymi barierami przeciwsłonecznymi