Tablica informacyjna budowy. Jak ją wypełnić i gdzie umieścić

2020-11-13 15:59
Tablica informacyjna budowy
Autor: Andrzej T. Papliński Tablica informacyjna jest wymagana na każdej budowie, na którą musi być wydane pozwolenia

Każdy plac budowy powinien zostać oznaczony przez ustawienie tablicy z niezbędnymi informacjami. Gdzie kupić tablicę informacyjną budowy, jak wypełnić i gdzie przymocować.

Tablica informacyjna budowy powinna być umieszczona na każdym placu budowy wymagającym pozwolenia na budowę. Dane, jakie powinny być na niej umieszczone oraz sposób sposób ich przedstawienia są dokładnie określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 26 czerwca 2002 r. w sprawie dziennika budowy, montażu i rozbiórki, tablicy informacyjnej oraz ogłoszenia zawierającego dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia.

Tablicę informacyjną umieszcza się na placu budowy domu jednorodzinnego, garażu, budynku gospodarczego, a także rozbiórki takich obiektów (pod warunkiem, że konieczne było uzyskanie na te prace pozwolenia).

Budowa domu - ile kosztuje kierownik budowy?

Spis treści

 1. Jak wygląda tablica informacyjna budowy
 2. Kto kupuje tablicę informacyjną budowy
 3. Kto wypełnia i odpowiada za tablicę informacyjną budowy
 4. Tablica informacyjna budowy: jak wypełnić
 5. Dane osobowe na tablicy informacyjnej budowy a RODO
 6. Inne informacje o budowie
 7. SPRAWDŹ: wzory i formularze do pobrania

Jak wygląda tablica informacyjna budowy

Tablica informacyjna budowy ma kształt prostokąta i kolor żółty, żeby była z daleka widoczna. Jest wykonana z twardego i sztywnego tworzywa sztucznego PCV, nie ulegnie więc zniszczeniu na skutek działania deszczu, wiatru, słońca, śniegu. Jej powierzchnia to mniej więcej 0,5-1 m2. Ma wymiary np. 70 x 50, 70 x 90, 70 x 100, 70 x 120 cm.

Tablica informacyjna budowy powinna być wyraźnie wypełniona dużymi literami, najlepiej drukowanymi, o wysokości co najmniej 4 cm. Litery powinny być w kolorze czarnym. Do pisania należy użyć mazaka nieścieralnego, wodoodpornego, który stworzy trwały napis. To wszystko ma sprawić, że tablica będzie trwała i czytelna z daleka.

Tablica informacyjna budowy
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Tablicę można kupić w sklepach budowlanych albo razem z projektem

Kto kupuje tablicę informacyjną budowy

Zakupienie tablicy informacyjnej budowy to obowiązek inwestora. Znajdziemy ją w sklepach internetowych z materiałami budowlanymi, marketach budowlanych, sklepach z akcesoriami dotyczącymi BHP. Niektóre biura projektów gotowych dostarczają ją, za niewielką dopłatą, razem z projektem. Koszt tablicy informacyjnej budowy to 20-40 zł. Tablicę informacyjną można też wykonać samodzielnie z zachowaniem opisanych zasad.

Kto wypełnia i odpowiada za tablicę informacyjną budowy

Obowiązek jej wypełnienia i umieszczenia w odpowiednim miejscu na budowie spoczywa na kierowniku budowy. Tablica informacyjna budowy powinna być umieszczona na ogrodzeniu, murze, stojaku, tak żeby była czytelna z pewnej odległości. Mocuje się ją od strony drogi publicznej lub dojazdu do niej w widocznym miejscu na wysokości co najmniej 2 m. Tablica nie może ulec zniszczeniu w trakcie trwania budowy i powinna być widoczna do czasu zakończenia robót. Dlatego ważne jest przygotowanie jej z trwałego materiału i odpowiednie wyeksponowanie, tak żeby w miarę postępu robót nie było trzeba przenosić jej w inne miejsca.

Przeczytaj też:

Dobry kierownik budowy: jak go zatrudnić >>>

Za brak tablicy informacyjnej lub nieprawidłowe jej wypełnienie odpowiedzialność ponosi kierownik budowy.

Tablica informacyjna budowy: jak wypełnić

Na tablicy informacyjnej na budowie powinny się znaleźć następujące informacje:

 • określenie rodzaju robót budowlanych,
 • adres prowadzenia budowy,
 • numer pozwolenia na budowę,
 • nazwę, adres i numer telefonu właściwego organu nadzoru budowlanego;
 • imię i nazwisko lub nazwę (firmę), adres oraz numer telefonu inwestora,
 • imię i nazwisko albo nazwę (firmę), adres i numer telefonu wykonawcy lub wykonawców robót budowlanych,
 • imiona, nazwiska, adresy i numery telefonów - kierownika budowy, kierowników robót, inspektora nadzoru, projektantów.

Na tablicy informacyjnej powinny się znaleźć również telefony alarmowe. Są one niezbędne w razie nastąpienia awarii, wypadku, uszkodzenia ciała, a także gdyby ktoś zauważył na terenie budowy jakiekolwiek nieprawidłowości. Na tablicy informacyjnej budowy powinny być umieszczone więc również:

 • numery telefonów alarmowych policji, straży pożarnej, a także pogotowia ratunkowego, energetycznego, gazowego,
 • numer telefonu okręgowego inspektora pracy.

Można kupić tablice informacyjne budowy z już wydrukowanymi numerami alarmowymi policji, straży pożarnej itp.

Warto wiedzieć

Dane osobowe na tablicy informacyjnej budowy a RODO

Przytoczone wcześniej Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 26 czerwca 2002 r….. zostało wydane na podstawie art. 45 ust. 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane . Rozporządzenie to jest aktem prawnym o randze powszechnie obowiązującego źródła prawa, dlatego umieszczenie na tablicy informacyjnej danych osobowych inwestora, kierownika budowy, wykonawcy itp. jest obowiązkowe i nie narusza to ustawy o ochronie danych osobowych.

Inne informacje o budowie

Ponieważ budowa domu (lub jego rozbiórka) może wiązać się z powstaniem różnych zagrożeń na placu budowy, dobrze jest go dodatkowo oznaczyć tablicą ostrzegawczą z informacją o zakazie wstępu na teren budowy. Jeżeli na budowie są prowadzone głębokie prace ziemne, należy umieścić tablicę ostrzegającą "Głębokie wykopy".

Tablica informacyjna budowy
Autor: Leroy Merlin Tablica informacyjna

SPRAWDŹ: wzory i formularze do pobrania

Czy nadajesz się na inwestora budowlanego?

Pytanie 1 z 14
Budowa systemem kontraktowym to:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.