Program rządowy Polski Ład (Nowy Ład): rewolucja w budowie domów do 70 m2

2021-05-17 17:38
Domy do 70 m2
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Nowy Ład to duża zmiana w prawie budowalnym. Nowa koncepcja dotyczy budowy domów do 70 m2 bez żadnych formalności. Na zdjęciu projekt domu Murtor C333g Miarodajny - wariant VII, arch. arch. Przemysław Biryło

Nowy Ład to potoczna nazwa programu rządowego Polski Ład, w którym jedna z największych zmian dotyczy prawa budowlanego. Sprawdzamy, co ma się zmienić. Jakie domy będzie można budować bez formalności, jakie pojawią się możliwości dofinansowania zakupu własnego mieszkania.

Nowy Ład, jak czytamy w programie, promuje budownictwo bardziej przyjazne indywidualnym inwestorom. Co się ma zmienić w porównaniu z obowiązującym obecnie prawem budowlanym?

Nowy Ład: domy do 70m2 bez pozwolenia na budowę

W programie Polski Ład pojawiła się koncepcja budowy mały domów do 70 m2 bez żadnych formalności. Zgodnie z propozycją Nowego Ładu do ich wznoszenia nie będą potrzebne pozwolenie na budowę, kierownik, ani dziennik budowy. Wystarczy zgłoszenie budowy, które obecnie możliwe było w przypadku realizacji domów do 35 m2. Jak przekonuje rząd, program „Mój dom 70M2” ułatwi i zdecydowanie skróci proces budowlany, a także pozwoli inwestorom zaoszczędzić pieniądze.

Nowy Ład dla młodych, czyli Mieszkanie bez wkładu własnego

Propozycje zmian w programie Nowy Ład dotyczą także budownictwa wielorodzinnego. Ogłoszono program „Mieszkanie bez wkładu własnego”, który ma pomóc młodym osobom (od 20 do 40 roku życia) w kupnie własnego mieszkania. Będą mogli z niego skorzystać inwestorzy, którzy chcą nabyć pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym, pierwotnym lub społecznym lub chcą kupić gotowy dom.

Przeczytaj też:

Państwo ma zagwarantować do 100 tys. zł wkładu własnego dla osób biorących kredyt. Kolejnym bonusem ma być dofinansowanie w kwocie do 160 tys. zł dla osób korzystających z mieszkalnictwa społecznego czy też rodzin wielodzietnych. Wysokość dopłaty do inwestycji mieszkaniowej będzie uzależniona od liczby dzieci w rodzinie – 20 tys. zł otrzymamy w przypadku drugiego dziecka, 60 tys. zł – trzeciego, 20 tys. zł – każdego kolejnego. Aby zmniejszyć ryzyko wzrostu cen, ma też zostać wprowadzony poziom ceny maksymalnej za 1 m2 nieruchomości, która będzie kwalifikować się do programu.

Nowy Ład: inwestycja w czystą energię i czyste powietrze

W Nowym Ładzie postawiono także na rozwój infrastruktury. Ma zostać usprawniony program Czyste Powietrze. Zaplanowano wprowadzenie możliwości składania wniosku o dofinansowanie przez system bankowy oraz mechanizm prefinansowania inwestycji dla najuboższych. Nowa odsłona programu to m.in. całkowite odejście od finansowania kotłów węglowych i wsparcie dla powszechnego zastosowania pomp ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych, budynkach wielorodzinnych oraz ciepłownictwie. Zapowiedziano też zmiany w programie Mój Prąd. Możliwość uzyskania dofinansowania ma być poszerzona m.in. o ładowarki samochodów elektrycznych, magazyny energii i inteligentne systemy zarządzania energią w domu. Postawiono na to, aby wytwarzana energia elektryczna była jak najlepiej wykorzystywana w miejscu jej wytworzenia.

Poznaj - szczegóły programu Polski Ład >>>

Galeria: Koszt budowy małych domów

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE