Program rządowy Polski Ład (Nowy Ład): rewolucja w budowie domów do 70 m2

2021-11-05 13:14
Domy do 70 m2
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Nowy Ład to duża zmiana w prawie budowalnym. Nowa koncepcja dotyczy budowy domów do 70 m2 bez żadnych formalności. Na zdjęciu projekt domu Murtor C333g Miarodajny - wariant VII, arch. arch. Przemysław Biryło

Nowy Ład to potoczna nazwa programu rządowego Polski Ład, w którym jedna ze zmian dotyczy prawa budowlanego. Sprawdzamy, co ma się zmienić. Jakie domy będzie można budować bez formalności, jakie pojawią się możliwości dofinansowania zakupu własnego mieszkania.

Nowy Ład, jak czytamy w programie, promuje budownictwo bardziej przyjazne indywidualnym inwestorom. Prezydent podpisał ustawę zmieniającą zasady budowy domów do 70 m2 powierzchni zabudowy. Co się ma zmienić w porównaniu z obowiązującym obecnie prawem budowlanym?

Nowy Ład: domy do 70m2 bez pozwolenia na budowę

W programie Polski Ład pojawiła się koncepcja budowy mały domów do 70 m2 bez żadnych formalności. Zgodnie z propozycją Nowego Ładu do ich wznoszenia nie będą potrzebne pozwolenie na budowę, kierownik, ani dziennik budowy. Wystarczy zgłoszenie budowy, które obecnie możliwe było w przypadku realizacji domów do 35 m2. Jak przekonuje rząd, program „Mój dom 70M2” ułatwi i zdecydowanie skróci proces budowlany, a także pozwoli inwestorom zaoszczędzić pieniądze.

8 września 2021 r. do sejmu trafił projekt nowelizacji prawa budowlanego oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, który zostanie poddany ocenie posłów, a następnie głosowaniu. Po przepychankach w sejmie i senacie na początku listopada 2021 r. ustawa została podpisana przez prezydenta. Nowe przepisy wejdą w życie po 20 dniach od dnia ogłoszenia. 

Oto zmiany, jakie wprowadza odnośnie do budowania domów do 70 m2 z ograniczeniem formalności.

  • Domy o powierzchni zabudowy do 70 m2 będzie można budować na zgłoszenie (konieczny jest projekt budowlany).
  • Budynek mieszkalny jednorodzinny może mieć do dwóch kondygnacji.
  • Nowe przepisy dotyczą budowy domu na własny użytek - w celu zaspokojenia swoich potrzeb mieszkaniowych.
  • Obszar oddziaływania budynku mieści się w całości na działce, na której ma być zbudowany.
  • Liczba takich budynków na działce nie może być większa niż 1 na każde 500 m2 działki.

Inwestor bierze na siebie odpowiedzialność za budowę - nie musi wynajmować kierownika budowy ani prowadzić dziennika. Będzie musiał złożyć oświadczenie, że:

  • budynek wznosi na własne potrzeby,
  • przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie budową w przypadku nieustanowienia kierownika budowy,
  • dokumentacja budynku jest kompletna.

Budowa takiego domu na zgłoszenia dotyczy terenów, dla których są opracowane miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego (MPZP).

NIE PRZEGAP:

Tam, gdzie nie ma MPZP, konieczne będzie uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Wprowadzono również zmiany dotyczące terminów wydawania decyzji przez urzędy - mają działać one szybciej. W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla domów do 70 m2 ma nastąpić w nieprzekraczalnym terminie 21 dni. Inwestorzy będą mogli zaskarżyć niedotrzymanie tego terminu i domagać się kar pieniężnych.

Powierzchnie domu: co oznaczają i jak się je oblicza

Nowy Ład dla młodych, czyli Mieszkanie bez wkładu własnego

Propozycje zmian w programie Nowy Ład dotyczą także budownictwa wielorodzinnego. Ogłoszono program „Mieszkanie bez wkładu własnego”, który ma pomóc młodym osobom (od 20 do 40 roku życia) w kupnie własnego mieszkania. Będą mogli z niego skorzystać inwestorzy, którzy chcą nabyć pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym, pierwotnym lub społecznym lub chcą kupić gotowy dom.

Przeczytaj też:

Państwo ma zagwarantować do 100 tys. zł wkładu własnego dla osób biorących kredyt. Kolejnym bonusem ma być dofinansowanie w kwocie do 160 tys. zł dla osób korzystających z mieszkalnictwa społecznego czy też rodzin wielodzietnych. Wysokość dopłaty do inwestycji mieszkaniowej będzie uzależniona od liczby dzieci w rodzinie – 20 tys. zł otrzymamy w przypadku drugiego dziecka, 60 tys. zł – trzeciego, 20 tys. zł – każdego kolejnego. Aby zmniejszyć ryzyko wzrostu cen, ma też zostać wprowadzony poziom ceny maksymalnej za 1 m2 nieruchomości, która będzie kwalifikować się do programu.

Nowy Ład: inwestycja w czystą energię i czyste powietrze

W Nowym Ładzie postawiono także na rozwój infrastruktury. Ma zostać usprawniony program Czyste Powietrze. Zaplanowano wprowadzenie możliwości składania wniosku o dofinansowanie przez system bankowy oraz mechanizm prefinansowania inwestycji dla najuboższych. Nowa odsłona programu to m.in. całkowite odejście od finansowania kotłów węglowych i wsparcie dla powszechnego zastosowania pomp ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych, budynkach wielorodzinnych oraz ciepłownictwie. Zapowiedziano też zmiany w programie Mój Prąd. Możliwość uzyskania dofinansowania ma być poszerzona m.in. o ładowarki samochodów elektrycznych, magazyny energii i inteligentne systemy zarządzania energią w domu. Postawiono na to, aby wytwarzana energia elektryczna była jak najlepiej wykorzystywana w miejscu jej wytworzenia.

Poznaj - szczegóły programu Polski Ład >>>

Galeria: Koszt budowy małych domów

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE