Wakacje kredytowe od sierpnia - dla kogo? Czy warto skorzystać?

2022-07-05 15:57
Wakacje kredytowe
Autor: Gettyimages Rządowy projekt umożliwia wakacje kredytowe dla osób, które mają kredyt hipoteczny w złotówkach. Będzie można zawiesić spłatę kredytu bez dodatkowych odsetek w 2022 r. i w 2023 r. Program rusza od sierpnia br.

Wakacje kredytowe 2022 i 2023 to pomoc dla kredytobiorców, która ma ruszyć w sierpniu br. Czy warto skorzystać, czy nadpłacać kredyt? Komu będą przysługiwały i na jakich warunkach?

Trwają prace legislacyjne nad uchwaleniem programu pomocy dla kredytobiorców, który ma ruszyć 1 sierpnia 2022 r. 

- Zakładam, że jeszcze w sierpniu będzie możliwość złożenia wniosku - potwierdził na wtorkowej konferencji po posiedzeniu rządu minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Wiele osób, które mają kłopoty ze spłatą rat kredytu hipotecznego czeka na to z niecierpliwością, ponieważ w ostatnich miesiącach wysokość rat wzrosła o ponad 100%. Jest to konsekwencją szybkiego wzrostu stawek stóp procentowych WIBOR 3 lub WIBOR 6, które są jednym ze wskaźników warunków udzielenia i później rozliczania kredytu. Obok marży banku stanowią podstawę określania wielkości rat spłaty. Jeśli stopy WIBOR rosną, zwiększają się raty kredytu. Gwałtowny wzrost nastąpił na początku 2022 r. WIBOR 3M na początku roku 2022 wynosił 2,5%, a obecnie przekroczył 7% - 4 lipca 2022 r. wynosi dokładnie 7.08%. WIBOR 6M w analogicznym okresie wynosi odpowiednio 2,5 oraz 7,38%.

Program pomocy w postaci wakacji kredytowych ma dotyczyć osób, które zaciągnęły kredyt w złotówkach, kredyt, który jest przeznaczony na zaspokojenie ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

Spis treści

  1. Wakacje kredytowe zasady - zawieszenie 8 rat
  2. Czy będzie obowiązywało kryterium dochodu 
  3. Co zrobić z pieniędzmi z wakacji kredytowych
  4. Nadpłacenie kredytu z wakacji kredytowych
  5. Prowizja od nadpłaty kredytu
  6. Skorzystasz z wakacji kredytowych, nie dostaniesz nowego kredytu
  7. Wzrost kosztów okołokredytowych

Wakacje kredytowe zasady - zawieszenie 8 rat

Wakacje kredytowe to pomoc, która ma polegać na możliwości odroczenia spłaty maksymalnie 8 rat w latach 2022 i 2023. Kwoty te zostaną przesunięte na koniec harmonogramu spłat kredytu. Taki proces ma nie powodować żadnych dodatkowych opłat. To kusząca propozycja. W bieżącym roku pomoc może być błyskawiczna.

Wakacje kredytowe harmonogram:

  • od lipca do grudnia 2022 r. – zawieszamy 2 raty w każdym kwartale (łącznie 4 raty)
  • od stycznia do grudnia 2023 r. – zawieszamy 1 ratę w każdym kwartale (łącznie 4 raty).

Podsumowując w tym roku można zawiesić 4 raty, czyli już w sierpniu możemy zostawić w portfelu tyle, ile wynosi rata kredytu. Ponieważ do końca roku zostało 5 miesięcy, praktycznie możemy zapomnieć o tegorocznych obciążeniach kredytowych (została do spłaty tylko 1 rata!) W 2023 r. ma być możliwe również zawieszenie spłaty 4 rat, czyli po 1 w każdym kwartale.

Czy będzie obowiązywało kryterium dochodu 

Wciąż nie jest pewne, czy wakacje kredytowe rzeczywiście będą obowiązywały bez kryterium dochodowego. Zgodnie z rządowym projektem rozwiązanie to ma być dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Sektor bankowy w tej kwestii ma jednak wiele zastrzeżeń.

Według Związku Banku Polskich rozwiązanie, z którego mogą skorzystać niemal wszyscy kredytobiorcy to zagrożenie dla stabilności sektora bankowego. Dlatego proponuje radykalne zmniejszenie liczby uprawnionych i ograniczenie wakacji kredytowych. Przedstawiciele sektora bankowego proponują, by przysługiwały one tym kredytobiorcom, w w przypadku których rata kredytu przekracza 40 proc. lub 50 proc. miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego. 

Ustawa w obecnym kształcie opuściła już Senat i decyzje w jej sprawie będzie teraz podejmował Sejm. Ministerstwo Finansów pozostaje otwarte, by brać różne sugestie w tej sprawie pod uwagę, co oznacza, że kryterium dochodowe, o które wciąż walczą banki, nie jest wykluczone.

Co zrobić z pieniędzmi z wakacji kredytowych

Czy warto skorzystać z wakacji kredytowych? Co zrobić z pieniędzmi? Możemy je przeznaczyć na nadpłacenie kredytu lub ulokować na koncie oszczędnościowym, które jest oprocentowane. Wysokie oprocentowanie dają w tej chwili obligacje państwowe, więc może warto pójść w ślady premiera Mateusza Morawieckiego. Kilkuletnie obligacje skarbowe mają obecnie kilka procent odsetek w pierwszym roku, w kolejnych oprocentowanie może być wyznaczana na podstawie stopy WIBOR albo wskaźnika inflacji.

Nadpłacenie kredytu z wakacji kredytowych

Kuszącą propozycją jest nadpłacenie kredytu z pieniędzy pozyskanych z wakacji kredytowych. Ten wariant zdaniem analityków jest najbardziej opłacalny. Jeśli pieniądze zaoszczędzone dzięki zawieszeniu rat wpłacimy do banku jako wcześniejszą spłatę kredytu, w efekcie zostanie przygotowany nowy harmonogram spłat, w którym raty ulegną zmniejszeniu. Nadpłacenie kredytu oznacza bowiem zmniejszenie wielkości kredytu, który pozostał do spłacenia. W ten sposób w zależności od wielkości kredytu można zaoszczędzić kilka, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Im większy masz kredyt i ratę, tym bardziej się to opłaca.

Przeczytaj też: Jak uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu

Warto wiedzieć

Prowizja od nadpłaty kredytu

Być może w przepisach dotyczących pomocy da kredytobiorców znajdą się dodatkowe zapisy, ale dopóki tego nie wiemy, warto zastanowić się nad nadpłatą kredytu jeszcze pod jednym kątem – jak dawno zaciągnęliśmy kredyt. Ustawa o kredycie hipotecznym z 2017 r. daje prawo do wcześniejszej jego spłaty, czyli w tym przypadku nadpłaty kredytu. Kiedyś banki mogły pobierać za to prowizję. Zmiana przepisów w 2019 r. poprawiła sytuację wielu klientów. Banki mogą pobierać prowizję za wcześniejszą spłatę kredytu jedynie przez pierwsze 3 lata od rozpoczęcia spłaty kredytu. Wysokość prowizji nie może przekroczyć 3% wysokości spłacanej kwoty. Po upływie 3 lat od rozpoczęcia spłacania kredytu jego nadpłacenie nie spowoduje dodatkowych kosztów.

Skorzystasz z wakacji kredytowych, nie dostaniesz nowego kredytu

Skorzystanie z wakacji kredytowych dla wielu banków może być powodem nieudzielenia w tym czasie kolejnego kredytu. Dla bankowców taka osoba jest klientem podwyższonego ryzyka. Skoro nie masz pieniędzy na spłatę obecnego kredytu, nie zaciągaj kolejnego. Czyli jeśli planowałeś w bieżącym lub następnym roku jakąś inwestycję z kredytem, lepiej o tym zapomnij.

Przeczytaj też:

Taką politykę prowadziły banki już wcześniej – podczas wakacji kredytowych spowodowanych Covidem. Czy banki będą to brały pod uwagę po okresie zawieszenia spłat? To zależy od sytuacji każdej osoby ubiegającej się o kredyt, która jest analizowana indywidualnie.

Dla Gazety Wyborczej tak skomentowała to Emilia Kasperczak z mBanku: - Informacja o korzystaniu z rządowych wakacji kredytowych oraz funduszu wsparcia kredytobiorców może być wykorzystana w mBanku do oceny zdolności i wiarygodności kredytowej klienta wnioskującego o kredyt. Szansa na wzięcie kolejnych kredytów jest zależna od wielu czynników i warunków. Wzięcie wakacji kredytowych niczego nie przesądza.

Wzrost kosztów okołokredytowych

Skorzystanie z wakacji kredytowych może nieco podwyższyć koszty związane z obsługą kredytu, ponieważ wydłuża się harmonogram spłat o maksymalnie 8 miesięcy. Czyli tyle czasu jeszcze będziemy związani z bankiem i trzeba będzie płacić na przykład ubezpieczenie kredytu lub ubezpieczenie na życie czy od utraty pracy.

Listen to "O sytuacji kredytobiorców (złotówkowych i walutowych) w kryzysowych czasach" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE