Jakie nasiona trawy i jaką darń wybrać na trawnik

2009-08-05 2:00

Podpowiadamy jaka mieszankę nasion traw wybrać na trawnik i ile jej kupić oraz jak kupować darń na trawnik z rolki. Są dwie metody zakładania trawnika: z gotowej darni pociętej na pasy i sprzedawanej w rolkach (tzw. trawnik z rolki) oraz z siewu.

Trawnik z siewu czy z rolki?
Autor: Andrzej Szandomirski

Utrzymanie w dobrej kondycji bardzo niskiej i gęstej, „angielskiej” trawy wymaga sporo pracy. Czy to znaczy, że osoby, które nie są fanatykami ogrodnictwa, muszą zrezygnować z trawnika? Nie, pod warunkiem że zgodzą się na bardziej naturalną murawę. Być może niektóre z posianych traw nie zaadaptują się do warunków na działce i zginą, a na ich miejscu pojawią się rośliny z sąsiedztwa. Takie wielogatunkowe trawniki wpisują się w nurt ekologicznych ogrodów i są nie tylko łatwiejsze w uprawie, ale i modne. Trawnik możemy otrzymać z siewu nasion lub z rolki. Decyzja, którą metodę wybierzemy należy do nas. Podpowiadamy jaką wybrać mieszankę nasion traw i ile jej kupić oraz ile darni potrzeba na założenie trawnika w ogrodzie i jak powinna wyglądać dobra darń. 

Zakładanie trawnika z siewu: kupujemy mieszankę nasion traw

Mieszanka nasion traw powinna odpowiadać przeznaczeniu trawnika. Inną kupujmy na trawnik w miejscach zacienionych, inną na trawnik rekreacyjny, po którym często chodzimy i gdzie zwykle bawią się dzieci, jeszcze inną na ozdobną murawę przed domem, która jest rzadko deptana. Dobrze, jeśli na opakowaniu nasion traw jest zapewnienie, że gatunki traw są odpowiednie dla warunków klimatycznych Polski. Sprawdźmy datę ważności mieszanki oraz czy na opakowaniu nie ma śladów nieodpowiedniego przechowywania nasion (nie powinny być trzymane w szczelnych torbach foliowych).

Sprawdź też:

Oprócz mieszanek trawnikowych uniwersalnych, które nadają się do ogrodów o przeciętnej glebie i składają z traw łatwo przystosowujących się do środowiska, wytrzymałych oraz dobrze znoszących deptanie, są mieszanki traw specjalistyczne. Spośród nich można wybrać trawy do cienia, trawy na słoneczne i suche miejsca, trawy wolno rosnące (co oznacza rzadsze koszenie) oraz mieszanki traw z dodatkiem mikrokoniczyny. Te ostatnie poza tym, że pięknie wyglądają, dobrze rosną w mniej urodzajnej glebie i są bardziej odporne na brak wody. Lepiej nie siać mieszanek traw dekoracyjnych, dywanowych, ozdobnych i sportowych, ponieważ wymagają regularnej i dość pracochłonnej pielęgnacji.

Ile nasion traw potrzeba na trawnik

Do założenia 100 m2 powierzchni trawnika potrzeba 2-3 kg nasion. Niestety często zdarza się, że część nasion wyjedzą ptaki. Na niewielkich powierzchniach świeżo założony trawnik możemy zabezpieczyć, rozwieszając około 10 cm nad ziemią siatkę. Należy nasiona traw podzielić na dwie porcje. Jedną wysiewa się, idąc wzdłuż, a drugą – w poprzek trawnika (dzięki temu będą rozmieszczone równomiernie). Następnie, intensywnie grabiąc, miesza się nasiona z ziemią i na koniec wałuje powierzchnię, ponieważ lekkie nasiona łatwo spływają z wodą w czasie podlewania lub deszczu.

Sprawdź też:

Jeśli powierzchnia jest duża – zamiast siatki lepiej gęściej posiejmy trawę (4-5 kg nasion na 100 m2). Jeżeli mimo to trawa nie wzejdzie równomiernie – będziemy ją musieli dosiać w pustych miejscach trawnika.

Zakładanie trawnika z rolki: kupujemy darń

Darń (czyli trawnik z rolki) najczęściej jest sprzedawana w pasach o wymiarach 50 x 200 cm. Kupujmy tylko taką, która ma jednolitą, intensywnie zieloną barwę, jest zdrowa i bez chwastów. Dobrej jakości darń ma pasy jednakowej grubości, szerokości i długości (co ułatwia jej układanie), a gęste, białe korzenie silnie przerastają podłoże. Z pasów darni nie powinna się osypywać ziemia, nie mogą się też one rozpadać. Dobrze, jeśli kupimy jej około 5 proc. więcej niż wynika z obliczeń.
Trawnik układany z rolki ma tyluż zwolenników co przeciwników. Ci drudzy twierdzą, że jest drogi (co jest prawdą), a poza tym po jakimś czasie żółknie i zamiera. Tak jednak się nie stanie, jeśli będziemy go właściwie pielęgnować: przede wszystkim regularnie podlewać i zasilać nawozami.

Warto wiedzieć
Mieszanki traw

Autor: Agnieszke Mike-Jeziorska

Trawnik to obowiązkowy element każdego ogrodu

Trawnik z siewu i trawnik z rolki: gdzie się sprawdzą?

Trawnik z siewu jest niezastąpiony w miejscach intensywnie eksploatowanych (nawet na parkingach), które po utwardzeniu ażurowymi (betonowymi lub plastikowymi) panelami można obsiać trawą. Raczej nie nadaje się do zadarniania skarp, ponieważ deszcz łatwo spłukuje nasiona traw (przed obsianiem zbocze można przykryć kratkami trawnikowymi, które zapobiegną przemieszczaniu się nasion). Trawnik z rolki sprawdzi się wszędzie tam, gdzie chcemy mieć szybko trawnik ozdobny lub rekreacyjny. (Zwykle oferowana jest darń wyprodukowana z tak zwanej rekreacyjnej mieszanki nasion, ale wiele firm jest w stanie wyprodukować na zamówienie darń o specjalnym przeznaczeniu, na przykład na trawnik do cienia lub odporną na deptanie murawę na boisko). Ze względu na wyższe koszty założenia takiego trawnika opłacalne jest układanie go szczególnie w niedużych ogrodach. Nadaje się na skarpy; pasy darni układa się wzdłuż stoku (nie w poprzek, ponieważ mogą się zsuwać), a kiedy potrzeba, przymocowuje do podłoża drewnianymi kołkami.

Wideo: łatwa pielęgnacja trawnika - wybieramy narzędzia

Pielęgnacja trawy. Jak uratować zaniedbany trawnik?