Elektrycznie podgrzewany podjazd. Ile kosztuje, jak go zrobić?

2022-12-12 13:54
Podgrzewany podjazd
Autor: Eltom Podgrzewany podjazd do garażu to duże udogodnienie podczas opadów śniegu

Co roku zima przysparza kłopotów mieszkańcom domów jednorodzinnych – posesje są zasypane śniegiem, chodniki śliskie, a przymarznięta brama garażu nie daje się otworzyć. Przecież w naszych czasach takie sytuacje nie powinny stanowić problemu.

Skuteczną i bezobsługową metodą metodą utrzymania nawierzchni chodników, podjazdów i przejść w stanie zapewniającym bezpieczne poruszanie się jest zastosowanie elektrycznych przewodów grzewczych. Prawidłowo zaprojektowany i wykonany system przeciwoblodzeniowy gwarantuje bezpieczeństwo ruchu kołowego i pieszego, ograniczenie kosztów napraw uszkodzeń nawierzchni spowodowanych działaniem zamarzającej wody, oszczędność energii i czasu na usuwanie oblodzenia oraz ochronę środowiska przed używaniem substancji do rozmrażania.

Spis treści

 1. Korzyści podgrzewanego podjazdu
 2. Ile kosztuje podgrzewany podjazd?
 3. Ile kosztuje eksploatacja podgrzewanego podjazdu?
 4. Jaki system podgrzewanego podjazdu dobrać? 
 5. Podgrzewanie podjazdów, chodników i schodów betonowych lub pokrytych kostką brukową
 6. Podgrzewanie podjazdu asfaltowego
 7. Dlaczego warto wybrać elektryczne podgrzewanie podjazdu?

Korzyści podgrzewanego podjazdu

 • Stały, całodobowy dostęp do budynku
 • Drogi odśnieżają się „same” – system eliminuje konieczność odśnieżania ręcznego
 • Ograniczenie czasu odśnieżania -  system zapobiega tworzeniu się zasp w trakcie ich powstawania
 • Niskie koszty systemu – system pracuje tylko wtedy, kiedy pada śnieg. Dzięki zastosowaniu sterowników system grzewczy włącza się, gdy temperatura spadnie poniżej zaprogramowanej wartości i jednocześnie występują opady atmosferyczne
 • Ochrona środowiska, naszych butów i łap naszych czworonogów – nie musimy używać soli ani środków chemicznych

Ile kosztuje podgrzewany podjazd?

Na instalację mat grzewczych wraz ze sterowaniem trzeba przeznaczyć 2-5 tys. złotych, zależnie od wielkości podjazdu. Maty na 2 pasy pod koła samochodu na podjeździe o długości 10 m będą kosztować 1500-2500 zł. Do tego trzeba dołożyć jeszcze jeden pas pod chodnik. Za najprostszy układ sterowania trzeba zapłacić 300-400 zł, ale już sterownik z czujnikami temperatury będzie kosztował ponad 1000 zł.

Ile kosztuje eksploatacja podgrzewanego podjazdu?

Ciągle rosnące ceny energii elektrycznej wpływają na powszechną opinię, że stosowanie systemów elektrycznych musi być drogie. Nic bardziej mylnego. Policzmy to na przykładzie kosztów eksploatacji przeciętnego podjazdu o powierzchni 20 m². Roczny koszt pracy systemu grzewczego o mocy 300 W/m², przy założeniu, że będzie on pracował 150 godzin (tyle jest średnio opadów śniegu w naszej szerokości geograficznej) przy zastosowaniu sterownika wynosi 400 zł. Porównując to z nakładami pracy, kosztów narzędzi, chemikaliów i wynagrodzeń pracowników zatrudnionych do odśnieżania – jest to cena niższa od rzeczywistych kosztów poniesionych w sezonie zimowym. Oblodzone drogi i chodniki mogą być przyczyną wypadków i szkód, których likwidacja znacznie przekracza koszty ogrzewania elektrycznego.

W obliczu podwyższających się standardów utrzymania powierzchni zewnętrznych w zimie stosowanie systemów elektrycznych przestało być luksusem i stało się powszechne w budownictwie wielorodzinnym i jednorodzinnym.

Podgrzewany podjazd
Autor: Eltom Na podjeździe przy domu jednorodzinnym najlepiej ułożyć maty grzewcze

Jaki system podgrzewanego podjazdu dobrać? 

System grzewczy powinniśmy dobrać w zależności od rodzaju nawierzchni oraz jej przeznaczenia. 

Podgrzewanie podjazdów, chodników i schodów betonowych lub pokrytych kostką brukową

W tym przypadku optymalne będzie zastosowanie mat grzewczych, które są przystosowane do takiego użycia. To kable grzejne przytwierdzone do siatki z tworzywa sztucznego w odpowiednich odstępach. Na rynku znajdziemy wiele propozycji mat o różnej długości, np. 5, 8, 10, 12, 15, 20 m i więcej. Ich szerokość to 50-100 cm. Łatwo je dopasować do konkretnego miejsca. Jest to rozwiązanie najbardziej ekonomiczne, charakteryzujące się prostotą i krótkim czasem montażu. Standardowe maty grzewcze o mocy 300 W/m² i szerokości 60 cm dobrze się sprawdzają do odśnieżania chodników i pasów jezdnych. Mogą być rozwinięte bezpośrednio przed wylaniem betonu lub ułożeniem kostki brukowej.

Podgrzewany podjazd
Autor: Elektra Gotowa do ułożenia mata grzejna

Drugim rozwiązaniem są kable grzewcze, które rozkłada się samodzielnie w odpowiednich odstępach i mocuje do podłoża, podobnie jak podłogówkę. To jest mniej wygodne i bardziej pracochłonne.  

Podgrzewany podjazd
Autor: Tadmar Podgrzewanie podjazdu można też zrealizować z wykorzystaniem kabli grzejnych

Instalacje podgrzewającą podjazd lub ścieżkę do domu warto wyposażyć w sterownik. Może to być prosty układ, który posłuży do ręcznego włączania podgrzewania. Najpopularniejsze są układy sterowania wyposażone w czujniki temperatury, które będą włączać instalację automatycznie. Maty grzejne ze sterowaniem pogodowym są najczęściej stosowane w budownictwie jednorodzinnym ze względu na niskie koszty zakupu i  ekonomiczną eksploatację.

Miłośnicy inteligentnych rozwiązań znajdą też systemy sterowanie zdalnego obsługiwane za pomocą aplikacji internetowej.

Podgrzewanie podjazdu asfaltowego

Tak - istnieją przewody które można układać w gorącym asfalcie – są to wysokotemperaturowe przewody grzejne w izolacji mineralnej. Żaden inny przewód grzejny nie jest tak odporny na wysoką temperaturę i uszkodzenia w czasie montażu. Przewody, dostępne są w zestawach od 1270W do 4290W, które można łatwo dopasować  do powierzchni o nieregularnych kształtach. Zakończone fabrycznie przewody grzejne nie wymagają montażu zakończeń i zimnych przewodów podczas instalacji i mogą być mocowane do istniejącego zbrojenia lub taśm dystansowych.

Podgrzewany podjazd nVent
Autor: nVent RAYCHEM

Dlaczego warto wybrać elektryczne podgrzewanie podjazdu?

Podsumowując – elektryczne ogrzewanie powierzchni zewnętrznych to wygoda, na którą nas stać, a w bogatej ofercie dostępnej na rynku - każdy znajdzie system odpowiedni do swoich wymagań i potrzeb. Dlatego rozwiązanie to, tak popularne w krajach, gdzie występują surowe zimy, szybko przyjmuje się również w naszym kraju.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie