Byliny wieloletnie zimujące w gruncie długo kwitnące. Kwiaty wieloletnie do ogrodu bez wykopywania

2025-01-13 12:39

Byliny to wdzięczne rośliny. Raz zasadzone, gdy się przyjmą, przez wiele lat cieszą oko w ogrodzie. Dodatkowo, wiele z nich nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Jakie byliny wybrać, by nie szkodziły im mrozy i co roku długo kwitły? Przedstawiamy propozycję dziewięciu roślin wieloletnich, które warto zasadzić w ogrodzie.

Spis treści

  1. Co to jest bylina?
  2. Kocimiętka
  3. Przywrotnik ostroklapowy
  4. Brunera
  5. Bodziszek
  6. Ostróżki
  7. Łubin
  8. Funkia (Hosta)
  9. Floksy
  10. Jeżówka

Planowanie układu roślin w ogrodzie powinniśmy zacząć jeszcze przed zakupem sadzonek. Warto przemyśleć, w jakim miejscu dobrze jest zasadzić bylinę, gdzie będzie miała odpowiedni dostęp do światła, wilgoci i jak będzie się komponowała z innymi kwiatami.

Co to jest bylina?

Bylina to roślina wieloletnia, która nie ma zdrewniałych części na górze, bo część naziemna obumiera każdej jesieni. Dlatego co roku ma młode, nowe pędy i zwykle w połowie lata kwitnie. Doświadczeni ogrodnicy polecają najlepiej zasadzać gotowe sadzonki. Sianie bylin z nasion sprawia, że długo będziemy czekać na rozwiniecie się rośliny i jej kwitnienie. Dużą zaletą roślin wieloletnich jest to, że wiele z nich nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Jakie warto zasadzić w ogrodzie? Oto lista.

Kocimiętka

To roślina, która pięknie kwitnie na fioletowo, te kwiaty przyciągają owady, przede wszystkim pszczoły, ale i motyle. Kocimiętka nie jest wymagająca, może rosnąć w miejscach słonecznych i półcienistych, nie ma też szczególnych wymagań co do podłoża, dobrze będzie rosła zarówno w żyznych, jak i bardziej ubogich w składniki mineralne glebach. Jeśli chcemy, by kocimiętka kwitła dłużej, to można około 20 maja podciąć część rośliny, najlepiej tę z tyłu rabaty, która jest mniej widoczna. Można usunąć około 2/3 pędów. Wówczas przód rośliny kwitnie jako pierwszy, a podcięta część kilka tygodni później. Po zakończeniu kwitnienia kocimiętki można także podciąć tę przekwitniętą część, wówczas zostanie pobudzona do ponownego kwitnięcia. Dzięki podcinaniu kocimiętki będą kwitły przez cały sezon.

Wśród kocimiętek szczególnie polecane są dwie odmiany, to:

  • Walkers low – charakteryzuje się tym, ze jest niska i pędy rośliny nie rozkładają się.
  • Six hills giant – odmiana wysoka, ale o sztywnych pędach, które się nie rozkładają.

Kocimiętka - uprawa byliny w ogrodzie. Jej zapach odstrasza komary i kleszcze!

Przywrotnik ostroklapowy

To bylina o zmiennych rozmiarach, osiągająca od 20 do 60 cm wysokości. Wytwarza łodygi płożące, lekko wzniesione, omszone, puste w środku, pokryte okrągłymi 7-9-klapowanymi liści. Często występują na nich kropelki wody – roślina wydziela je przez szparki wodne. To znak charakterystyczny przywrotnika. To roślina, która bardzo dobrze się czuje w miejscach półcienistych i wilgotnych. Ma drobne, intensywnie żółte kwiaty.

Brunera

Oryginalnie roślina ma zielone liście, jednak na rynku obecnych jest już wiele odmian o zielono-srebrzystych liściach. Brunery mają błękitne kwiaty, które przypominają niezapominajki.

Bodziszek

Bodziszek (Geranium rozanne) jest to bylina, która kwitnie bardzo długo, od czerwca do pierwszych przymrozków. Szybko się rozrasta, dobrze się czuje zarówno w miejscach półcienistych, jak i słonecznych. Roślina jest bardzo łatwa w uprawie, można ją zasadzić w miejscach, w których inne kwiaty trudno się przyjmują.

Ostróżki

To kwiaty, która mają długie pędy i dlatego wymagają podpórki. Jeśli nie podeprzemy ostróżki, to będzie się pokładała na ziemi. Wystarczy do każdej rośliny wbić tyczkę i podwiązać pędy. Ostróżki mają bardzo atrakcyjne, błękitne kwiaty. Wymagają stanowiska słonecznego i jednocześnie wilgotnej i żyznej gleby.

Łubin

To roślina, która ponownie wraca do ogrodów po wielu latach nieobecności. Kwitnie od czerwca, jeśli łubin zacznie przekwitać, to warto usuwać przekwitnięte części, wtedy roślina będzie pobudzona do kolejnego kwitnienia. Łubin lubi ziemię piaszczystą i próchniczą, dobrze zdrenowaną.

Funkia (Hosta)

To roślina, którą najlepiej zasadzić w zacienionych miejscach, gdzie także gleba jest wilgotna. Ma bardzo atrakcyjne, szerokie liście o przebarwieniach zielonych, białych czy żółtych. Kwitnie późno, bo w połowie lata.

Floksy

To kwiaty o wysokich pędach z kwiatami, które się pojawiają dość późno, bo w połowie lata. Ta roślina lubi żyzne i wilgotne podłoże.

Jeżówka

Roślina nie jest bardzo wymagająca, lubi stanowisko raczej słoneczne i dobrze by było ją zasadzić w glebie z drenażem. Można przycinać przekwitnięte kwiaty, co pobudzi jeżówkę ponownie do kwitnienia. W ten sposób przedłużymy okres kwitnienia aż do przymrozków. To także bylina, która kwitnie późno, w połowie lata.

Listen on Spreaker.
Pozostałe podkategorie