Strelicja królewska - gdzie powinna stać? Czy strelicja jest trudna w uprawie?
Strelicja królewska to wyjątkowo efektowna roślina. W naszych warunkach klimatycznych możemy uprawiać ją wyłącznie w ciepłych szklarniach i oranżeriach albo jako roślinę doniczkową w domu. Gdzie powinna stać strelicja królewska? Jak ją uprawiać? Jak często kwietnie? Poznaj strelicję królewską.
Autor: GettyImages
Strelicja królewska zachwyca egzotycznymi kwiatami
Spis treści
- Jak wygląda strelicja?
- Gdzie powinna strać strelicja królewska?
- Jaka ziemia dla strelicji?
- Jak pielęgnować strelicję uprawianą w pojemnikach?
- Strelicja na kwiat cięty
- Okres spoczynku strelicji
- Jak rozmnażać strelicję?
- Dlaczego strelicja zwija liście?
Strelicja królewska (Strelitzia reginae) pochodzi z Republiki Południowej Afryki, gdzie rośnie nad brzegami rzek. Może osiągać nawet 1,5 m wysokości.
Jak wygląda strelicja?
Ozdobą strelicji są przede wszystkim efektowne kwiatostany, które przypominają głowę ptaka z dziobem i fantazyjnymi piórami. To dzięki nim roślina zyskała nazwę "rajskiego ptaka" (Bird of Paradise). Dekoracyjne są również podłużne, skórzaste, zielone, sztywne, osadzone na długich (do 1 m) i grubych ogonkach liście, które osiągają do 30 cm szerokości i 70 cm długości. Są podobne do liści bananowca, wyrastają z podziemnych kłączy.
Pęd kwiatowy jest bezlistny, wysoki, gruby, zakończony oryginalnym kwiatostanem. Strelicja ma rozbudowany system korzeniowy i mocno rozrasta się na boki, dlatego uprawiać ją należy w dużych, stabilnych pojemnikach.
- Przeczytaj też: Uprawa bananowca w doniczce w domu
Autor: GettyImages
Strelicja królewska zachwyca egzotycznymi kwiatami
Gdzie powinna strać strelicja królewska?
Strelicja potrzebuje dużo światła. Nie należy jednak stawiać jej w miejscu słonecznym (np. przy oknie południowym), ponieważ wtedy słabo rośnie. Najlepsze dla niej jest miejsce widne, przewiewne, w pobliżu okien, ale z dala od kaloryferów. Warto też zraszać wodą liście albo zastosować inne rozwiązania zwiększające wilgotność powietrza wokół rośliny.
Od maja do września można strelicję w pojemniku wystawić na balkon bądź taras, ale koniecznie w miejscu lekko ocienionym i osłoniętym od wiatru (aby nie połamał liści). Z powrotem do domu trzeba ją wnieść zanim nastaną jesienne chłody!
Strelicja to roślina ciepłolubna, w okresie wegetacji potrzebuje temperatury 20-25 st. C. W okresie spoczynku temperaturę należy obniżyć. Roślina nie lubi przeciągów.
Jaka ziemia dla strelicji?
Najlepsza jest ziemia ciężka, żyzna, gliniasta. Może to być mieszanka ziemi darniowej, torfu wysokiego, piasku i gliniastej ziemi ogrodowej.
Strelicja powinna stać z dala od innych roślin, bo jej liście mogą się łatwo postrzępić!
Jak pielęgnować strelicję uprawianą w pojemnikach?
- Podlewanie strelicji. Strelicja lubi stałą wilgoć podłoża. Nie powinno być ono przesuszone. Roślinę należy podlewać tak, aby nie "stała w wodzie", ponieważ nie znosi zalewania korzeni. Sadząc roślinę do doniczki zawsze należy pamiętać, by miała ona otwory odpływowe, a na dnie sporą warstwę drenażu (np z keramzytu).
- Nawożenie. Zapotrzebowanie strelicji na składniki pokarmowe jest duże. W okresie wzrostu roślinę zasilamy co dwa tygodnie nawozem przeznaczonym do doniczkowych roślin kwitnących. Aby strelicja dobrze kwitła, zastosowany nawóz powinien mieć niską zawartość azotu i zawierać mikroelementy. Nie należy używać nawozów azotowych (osłabiają kwitnienie, a zwiększają masę liści).
- Przesadzanie strelicji. Roślinę przesadzamy co kilka lat. Najlepiej robić to po kwitnieniu. Przy okazji przesadzania warto pomyśleć o podziale rośliny, szczególnie, jeśli egzemplarz jest naprawdę okazały.
- Czyszczenie liści strelicji. Liście strelicji są duże i łatwo na nich osiada kurz. Dlatego trzeba je systematycznie przecierać wilgotną ściereczką. Co jakiś czas można też całą roślinę wstawić pod prysznic i dobrze umyć.
Strelicja na kwiat cięty
Strelicja jest uprawiana w szklarniach na kwiat cięty - to jeden z najpopularniejszych egzotycznych kwiatów ciętych sprzedawanych w kwiaciarniach. Kwiatostany strelicji odznaczają się wyjątkową trwałością - zachowują atrakcyjny wygląd blisko miesiąc. Można je również suszyć i wykorzystywać do suchych kompozycji roślinnych.
Okres spoczynku strelicji
W miesiącach zimowych strelicja przechodzi okres spoczynku. W październiku stopniowo obniżamy temperaturę (docelowo do 16-18 st. C, ale nie mniej niż 10 st.C), zaprzestajemy nawożenia i ograniczamy podlewanie (nie możemy jednak dopuścić do przeschnięcia podłoża i zasuszenia bryły korzeniowej). Nawadniać należy niewielką ilością wody i wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie.
W lutym stopniowo zaczynamy wprowadzać roślinę w okres wegetacji, zwiększając temperaturę i częstotliwość podlewania. Jeśli nie zapewnimy strelicji okresu spoczynku, to roślina nie zakwitnie, albo jej kwitnienie będzie bardzo słabe.
Jak rozmnażać strelicję?
Strelicję można rozmnażać przez nasiona albo przez podział rośliny.
- Nasiona strelicji dojrzewają bardzo długo, wysiewa się je zaraz po zbiorze. Po wysiewie należy zapewnić temperaturę 22-25 st.C. Nasiona zaczynają kiełkować po 3-4 tygodniach. Kiedy siewki mają 2-3 liście, należy je przepikować pojedynczo do osobnych doniczek. Wraz ze wzrostem roślin przesadzamy je do coraz większych doniczek. Strelicje rozmnażane przez nasiona zakwitają po kilku latach.
- Przez podział można rozmnażać rozrośnięte okazy strelicji, które maja około 8 lat. Termin wykonania zabiegu to okres po kwitnieniu (maj-czerwiec). Wyjmujemy roślinę z doniczki i dzielimy karpy ostrym nożem. Po przeschnięciu miejsca cięcia należy zasypać drobnym węglem drzewnym. Rozdzielone części sadzimy do oddzielnych pojemników i obficie podlewamy.
Dlaczego strelicja zwija liście?
Zwijanie się liści strelicji do środka świadczy o tym, że roślinie jest za sucho. Trzeba ją podlać, liście zrosić wodą i podnieść wilgotność powietrza wokół rośliny.
- Czy wiesz jak uprawiać palmę kokosową w domu?
- Poznaj najlepsze pnącza doniczkowe